Nowe badania sugerują, że spożywanie pokarmów, które zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak ryby, kurczak i orzechy, może być związane z niższym poziomem we krwi białka związanego z chorobą Alzheimera i problemami z pamięcią.
Ryby są szczególnie polecane dla zdrowia mózgu. Okazuje się jednak, że mogą też zmniejszyć ryzyko raka odbytnicy i okrężnicy, mówią lekarze.
Jeśli szukasz sposobu na to, by uchronić się przed demencją, możesz to osiągnąć poprzez postawienie sobie konkretnego celu życiowego.
Spożywanie pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3 może chronić przed chorobą Alzheimera, wynika z nowych badań. W testach wzięło udział 1200 wolnych od demencji osób po 65 roku życia. Wszyscy przeszli badania krwi w celu sprawdzenia poziomu kluczowego w chorobie Alzheimera białka. Wcześniej podali uczonym dokładne informacje na temat swojej diety.
Programy ćwiczeń, zwłaszcza te obejmujące trening siłowy, pomogą powstrzymać progresję otępienia u osób starszych, które już doświadczają objawów zaburzeń poznawczych. Terapeutyczną moc wspomnianej aktywności fizycznej opisali uczeni w Archives of Internal Medicine.
Nowe badania sugerują, że najbardziej aktywni starsi ludzie, bez względu na to czy pracują w ogrodzie, czy krzątają się w domu, są znacznie mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera, niż seniorzy preferujący siedzący styl życia.
Międzynarodowy zespół naukowców zmapował geny człowieka, które zwiększają lub zaburzają odporność mózgu na rozmaite choroby neurologiczne i psychiczne. W toku badań zaprezentowanych w czasopiśmie Nature Genetics zidentyfikowano geny, które mogą rzucić światło na różnice występujące w wielkości mózgu i inteligencji. Wyniki mogą również przełożyć się na opracowanie nowych terapii farmakologicznych.
Jak wynika z raportu WHO, wraz ze starzeniem się ludności na świecie liczba osób z otępieniem zwiększy się prawie dwukrotnie do 65,7 mln w 2030 roku.
Jak informuje WHO, w latach 2000-2050 odsetek światowej populacji powyżej 60 lat podwoi się z około 11 do 22 procent.
Osoby doświadczające osłabienia pamięci stają się zapominalskie i niezdolne do przyswojenia nowych informacji. Częściej się mylą, są zdezorientowane, a jednocześnie bardziej nerwowe z powodu zmagania się z problemami poznawczymi. W jednym przypadku zmniejszenie zdolności zapamiętywania jest czasowe, w innym długotrwałe - wszystko zależy od przyczyn leżących u podstaw dolegliwości.
Dieta bogata w tłuszcze nasycone oraz węglowodany proste może podnosić poziom biomarkerów choroby Alzheimera.
Brytyjscy naukowcy odkryli u myszy rodzaj przeciwciała, który blokuje objawy choroby Alzheimera, co może przyczynić się do opracowania nowego sposobu jej leczenia.
Naukowcy przetestowali cykle snu u 100 osób w wieku 45 - 80 lata, u których nie zanotowano objawów demencji . Połowa tej grupy miała w rodzinie osobę cierpiącą na chorobę Alzheimera. Okazało się, że ludzie, którzy mają problemy ze snem, są bardziej narażeni na problemy z pamięcią w starszym wieku.
Starsze osoby, które zbyt dużo jedzą, są bardziej zagrożone zaburzeniami pamięci, ostrzegają uczeni. Ludzie w wieku 70 lat i starsi, którzy codziennie dostarczają sobie od 2 143 do 6000 kalorii, mogą mieć dwukrotnie wyższe ryzyko osłabienia pamięci, które może być wczesnym objawem choroby Alzheimera.
Nadpłacone rachunki lub przeciwnie, zaległości nie wynikające z problemów finansowych, trudności z rozumieniem bankowych wyciągów, błędy przy dokonywaniu wpłat i przelewów mogą być pierwszymi sygnałami zwiastującymi chorobę Alzheimera lub inny rodzaj demencji - wskazują badania Alzheimer Disease Research Centre na Uniwersytecie Alabamy.