Wiele już napisano o profitach dla zdolności poznawczych z nauki języka obcego. Kolejne badania wykazują, że warto intensywnie zaangażować się w poznawanie nowego języka - nauczenie się go w relatywnie krótkim czasie odmładza mózg.
Czyżby w legendach o wampirach było ziarno prawdy? Transfuzje młodszej krwi mogą dać pozytywne efekty dla funkcjonowania starszego mózgu.
Naukowcy są przekonani, że dzięki wczesnym i dokładnym testom diagnostycznym oraz metodom leczenia są bliżej ograniczenia wzrostu liczby przypadków choroby Alzheimera.
Dbanie o zdrowie i dobra figurę może się czasem wydawać naprawdę ciężką harówką. Mamy coraz więcej wiedzy o tym, jak funkcjonuje organizm i co robić, by zwiększać jego efektywność oraz chronić się przed rozmaitymi dolegliwościami. Nikt jednak nie chce, by dbanie o zdrowie wymagało ciągłych wyrzeczeń, stałej kontroli i poczucia uciążliwości w związku z „reżimowym" stylem życia. Jednakże ci, którzy nie chcą podporządkowywać się żelaznej dyscyplinie prozdrowotnej, także mogą siebie zadbać.
Ponad osiemdziesięcioletnia para z Vancouver wspięła się na Kilimandżaro stając najstarszym duetem, któremu udał się ten wyczyn.
Czy witamina C i beta-karoten mogą pomóc w ochronie człowieka przed demencją? Wyniki nowych badań przeprowadzonych w Niemczech sugerują, że owszem. Naukowcy z Uniwersytetu w Ulm badali wpływ antyoksydantów na patogenezę choroby Alzheimera.
Stan zapalny jest normalnym elementem funkcjonowania układu odpornościowego: to odpowiedź organizmu na infekcje lub urazy. Ale nieuzasadnione zapalenie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. To jeden z nielicznych momentów, gdy w Polsce mówi się głośniej o tej chorobie, a także o innych dysfunkcjach neurologicznych z grupy otępień. Warto przypomnieć, że choroba Alzheimera jest przez lekarzy i biochemików nazywana epidemią XXI wieku. Na całym świecie cierpi na nią 37 mln osób i liczba ta cały czas rośnie. W 2050 roku przekroczy 115 mln. W Polsce chorych na Alzheimera jest ćwierć miliona. W 2050 roku ma ich być milion.
Rola określonych hormonów w zdrowym starzeniu się i możliwości osiągnięcia długowieczności to temat powszechnie zgłębiany przez gerontologów. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do rozmaitych chorób lub po prostu kiepskiego samopoczucia i przyspieszenia procesu starzenia się.
Z uwagi na coraz większą średnią długość życia ludności w Europie, naukowcy spodziewają się, że w następnych latach liczba osób dotkniętych chorobami wynikającymi ze starzenia się, takimi jak choroba Alzheimera, znacząco wzrośnie. W tym kontekście lepsze poznanie tych chorób i ich wczesna diagnoza mają priorytetowe znaczenie. Nowe badanie, przeprowadzone pod kierunkiem brytyjskiego Uniwersytetu w Lancaster we współpracy z Royal Preston Hospital (fundacją Lancashire Teaching Hospitals NHS) i opublikowane na łamach Journal of the American Aging Association, dowodzi, że osoby cierpiące na chorobę Alzheimera mają trudności z przejściem pewnego testu śledzenia ruchu gałek ocznych.
Dostarczanie organizmowi flawonoli znajdujących się w kakao może poprawić funkcjonowanie mózgu, wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Hypertension.
Wstrząsy mózgu, a nawet lżejsze urazy głowy mogą przyspieszać naturalny proces starzenia się mózgu poprzez szybsze zaburzenia na szlakach sygnałowych w porównaniu do mózgów osób, które nigdy nie doświadczyły podobnych zdarzeń.
Badania wskazują, że przeciwutleniacze mogą pomóc w walce z rakiem, chorobami serca, chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona chroniąc przed szkodliwym działaniem wolnych rodników mających wpływ na rozwój wspomnianych dolegliwości.
Spanie zbyt długo w nocy i odczuwanie senności w ciągu dnia może być wczesnym objawem demencji, ostrzegają francuscy badacze.
Zbyt mała lub zbyt duża ilość snu zwiększa tempo osłabienia zdolności mentalnych wśród starszych kobiet i może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera.