Odkryto ważny mechanizm, który kontroluje proces starzenia się. Uczeni sądzą, że dzięki temu będzie można zwiększyć kontrolę nad oznakami upływu czasu.
Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń pamięci jest choroba Alzheimera, która w Polsce dotyka prawie 250 tysięcy osób. Seniorzy, którzy cierpią z powodu trudności z pamięcią często zbyt późno zgłaszają się do lekarzy. Jak rozpoznać i jak zapobiegać zaburzeniom pamięci? Na te pytania odpowiedzą specjaliści w ramach spotkań, które Fundacja Medicover organizuje w ramach „Programu promocji zdrowia, wczesnego wykrywania i profilaktyki zaburzeń poznawczych u osób starszych” dofinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Choroba Alzheimera dotyczy całej rodziny. Dlatego już 9 maja w Katowicach odbędą się bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób chorych na Alzheimera. Nietypowe spotkanie poświęcone będzie właściwej opiece nad chorymi, będzie miało także formę grupy wsparcia dla rodzin i bliskich. Organizatorem warsztatów „Alzheimer – wspólne wyzwanie” jest katowicka klinika Neuro-Care we współpracy ze Śląskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim. Celem warsztatów jest wsparcie opiekunów w ich codziennych zmaganiach oraz zwrócenie uwagi na potrzeby rodzin chorych.
Na zaburzenia psychiczne cierpi 165 milionów Europejczyków. Z szacunków wynika, że liczba pacjentów ma wzrastać...
Amerykańscy uczeni odkryli związki, które zatrzymują produkcję białka o nazwie beta amyloid, substancji mającej udział w rozwoju choroby Alzheimera.
Choć częściej można usłyszeć, że nadwaga i otyłość sprzyjają całej gamie chorób, teraz odkryto że być może mają wręcz ochronne działanie - przynajmniej, jeśli chodzi o demencję.
Lillian i William „Wild Bill" Wilson byli małżeństwem przez 73 lata. 7 kwietnia, po latach zmagania się z chorobą Alzheimera, oboje zmarli minut w odstępie zaledwie kilku minut.
Nie jest łatwo opowiadać o ludziach walczących z poważnymi chorobami. "Motyl Still Alice" dowodzi jednak, że niektórzy potrafią to robić nad wyraz dobrze.
Już jedna porcja zielonych warzyw liściastych dziennie może pomóc zachować uchronić się przed demencją.
Temat choroby Alzheimera zawsze wywołuje wiele nieprzyjemnych emocji, zwłaszcza wśród najbliższych osób dotkniętych chorobą, którzy głównie ze strachu przed nazwaniem schorzenia odwlekają wizytę u lekarza. Specjaliści Przychodni Prosen wyjaśniają jednak, że tylko dzięki wczesnej diagnozie i odpowiedniemu leczeniu można spowolnić postęp choroby i tym samym wydłużyć okres sprawności zarówno fizycznej, jak i psychicznej chorego.
Nowe szwedzkie badania potwierdzają: zdrowa dieta, aktywność fizyczna i ćwiczenia umysłowe mogą pomóc powstrzymać osłabienie mentalne u ludzi starszych, które sprzyja ryzyku demencji.
Badania wykazują, że picie kilku filiżanek kawy dziennie zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju stwardnienia rozsianego.
„Ostatni bus do Coffeeville” to wzruszająca i podnosząca na duchu powieść drogi. Kronika życiorysów, które wypadły ze swoich torów. Wyczyny bohaterów, gdy tak pędzą przez Amerykę, sprawią, że czytelnik będzie płakał ze śmiechu równie często co ze smutku. Premiera książki, która ukaże się nakładem Domu Wydawniczego PWN 23 lutego 2015 roku.
Dojrzały wiek oznacza (zwykle) duże doświadczenie, życiową mądrość i większy dystans do siebie i świata. To psychika. Fizyczne oznaki upływu czasu natomiast nie są tak pozytywne. Oto, jakim modyfikacjom ulega organizm po pięćdziesiątce. Zobacz, jakich problemów można się spodziewać.
Warto dołączyć do listy zakupów wino, winogrona i orzechy - te produkty sprzyjają zachowaniu dobrej pamięci.