Liczba chorych na Alzheimera rośnie i będzie rosnąć coraz szybciej. Obecnie w Polsce może to już być nawet pół miliona osób. Do 2050 roku liczba ta wzrośnie nawet czterokrotnie. Mimo to ani minister zdrowia ani minister rodziny nie mają rzetelnych informacji na temat skali zjawiska, liczby chorych, ani kosztów leczenia i opieki – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Dane, którymi dysponują są mocno niedoszacowane, nie mogą więc być wykorzystane ani do rzetelnego planowania ani też podejmowania działań.
Nowe badania dowiodły, że rozwój choroby ma miejsce w innej niż dotychczas sądzono części mózgu.
Insulina, hormon stosowany w leczeniu cukrzycy, może poprawić zdolności poznawcze, pamięć oraz codzienne funkcjonowanie u osób z łagodną formą choroby Alzheimera. Opracowano nowy lek - spray do nosa z insuliną, który ma pomóc pacjentom z demencją.
Codzienne picie herbaty parzonej z liści może zmniejszyć ryzyko demencji, mówią uczeni National University of Singapore.
Choroba Alzheimera, choć w największym stopniu dotyka samego chorego, w sposób pośredni dotyczy również całej jego rodziny. Jakie objawy świadczą o rozwoju choroby, jak możemy pomóc osobie cierpiącej na chorobę Alzheimera, opowiada lek. med. Ewa Jakubowicz – specjalista neurolog, Kierownik Oddziału Dziennego dla Seniorów Scanmed Multimedis.
Procesy związane ze starzeniem się organizmu człowieka rozpoczynają się w tzw. wieku średnim, czyli ok. 35 roku życia. Mechanizmy zachodzące w ciele oraz psychice są oczywiście osobniczo zmienne i zależą od wielu czynników, jednak niewątpliwym centrum zarządzania jest mózg. Jak starzeje się ten najważniejszy organ, jak o niego dbać oraz co robić, gdy już się zestarzał?
Demencja to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności i niesamodzielności osób starszych na całym świecie. Choroba dotyczy niemal 50 milionów ludzi, a liczba pacjentów będzie się zwiększała ze wzgledu na starzenie się społeczeństw. Zobacz, jak rozpoznać dolegliwość.
Początkowo w naszej diecie stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 wynosił 1: 1, ale dzisiaj stanowi 15-20: 1, a nawet więcej. Problem polega na tym, że taka proporcja nie jest dobra dla zdrowia, optymalna powinna wynosić 1-4:1.
Bieganie staje się coraz popularniejsze. W każdym większym mieście organizowane są maratony, półmaratony czy krótsze biegi, a w parkach bez względu na pogodę można spotkać trenujących ludzi. Polska się rozbiegała... i słusznie, bo takie regularne ćwiczenia usprawniają pracę mózgu i pomagają powstrzymać starzenie się.
Osoby chorujące na demencję starczą lub chorobę Alzheimera wymagają specjalnego traktowania w komunikacji. Rozmawiając z nimi nie zawsze powinniśmy mówić im prawdę. Czasami wystarczą sprytne kłamstwa. Z prostego powodu - jeśli powiemy prawdę, osoba ta poczuje się oszukiwana. Eksperci radzą, by w kontaktach z chorymi kierować się empatią i emocjami, a nie logiką.
To proces degeneracji mózgu, ale ma wpływ również na pracę mięśni czy zmysły węchu i smaku. Przedstawiamy, w jaki sposób oddziałuje na ciało człowieka w różnych stadiach choroby.
Od dawna wiadomo, że samotność nie sprzyja zdrowiu. Odizolowani ludzie częściej zapadają na choroby fizyczne i zmagają się z zaburzeniami psychicznymi. Do listy kłopotów związanych z samotnością można teraz dodać chorobę Alzheimera.
Choroby neurodegeneracyjne i różne rodzaje demencji, to rzeczywistość z którą muszą się mierzyć zarówno sami chorzy jak i osoby, które się nimi opiekują - najczęściej członkowie najbliższj rodziny. Jak tegoo typu schorzenia wpływają na bliskich chorego? Co zrobić by opieka nie wiązała się z ryzykiem własnego zdrowia i życia? Czy można zachować bliskie relacje z przy postępującej demencji? Jak rozpoznać moment, w którym chory potrzebuje bardziej specjalistycznej opieki? Na te pytania odpowiada psycholog i gerontolog dr Costis Prouskas.
Opieka nad ludźmi starszymi i schorowanymi jest jednym z najtrudniejszych zajęć. Okazuje się jednak, że pomimo różnych problemów, jakie może powodować u opiekunów, daje korzyści w postaci większych szans na długowieczność.
Dziś w Ścinawie zmarł Andrzej Kopiczyński - polski aktor filmowy i teatralny, znany przede wszystkim z roli w słynnym "Czterdziestolatku". Miał 82 lata.