Łatwo ulegają naciągaczom, nie pamiętają wartości pieniądza, nie czują zagrożenia. Pogarszająca się kondycja osób z chorobami otępiennymi to dla ich opiekunów nie tylko osobista tragedia, ale często zapowiedź poważnych kłopotów. Czy to już moment na podjęcie bolesnej decyzji o ubezwłasnowolnieniu? O to warto zapytać specjalistów w czasie otwartego spotkania w Łódzkim Towarzystwie Alzheimerowskim w sobotę, 6 kwietnia o godzinie 11.00.
Już niedługo możliwe będzie rozpoznanie choroby Alzheimera na podstawie badania oka. Zmiany w naczyniach krwionośnych w siatkówce oczu mogą oznaczać rozwój tej formy demencji.
Nie od dziś wiemy, że zbyt duża ilość soli w diecie ma związek z nadciśnieniem. Okazuje się jednak, że nie są to jedyne zagrożenia: nadmierna dawka tej przyprawy może też niekorzystanie działać na pracę mózgu i zaburzać pamięć.
Wiek sam w sobie jest czynnikiem, który osłabia nie tylko fizyczne możliwości organizmu, ale też też intelektualne. Wygląda na to, że nasz mózg przeżywa złoty okres tu przed czterdziestymi urodzinami.
Oto kolejny argument za tym, by troszczyć się o zdrowie dziąseł. Bakterie odpowiedzialne za rozwój paradontozy mogą przyśpieszyć rozwój alzheimera – wynika z badań amerykańskich naukowców.
Niemal w każdym obszarze neurologii obserwujemy widoczny postęp medycyny. Jednak nadal wielu chorych i lekarzy czeka na nowe terapie, które ułatwią pacjentom życie z chorobą. O tym, dlaczego choroby neurologiczne stają się coraz większym wyzwaniem, w jakich obszarach neurologii dokonał się w ostatnich latach postęp i na co czekają pacjenci, opowiada prof. Jarosław Sławek, Prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Wczesna diagnoza i terapia otępienia potrafi zahamować tempo rozwoju choroby i poprawić jakość życia pacjenta. Jak wynika z doniesień Towarzystwa Alzheimer’s Society, pierwszą osobą, która może zdiagnozować demencję jest dentysta. Jak to możliwe?
Wirus typu herpes, czyli ten, który odpowiada za powstawanie powszechnej u wielu ludzi opryszczki, może przyczyniać się także do rozwoju choroby Alzheimera, uważają uczeni.
Ciągle nie dysponujemy lekiem, który pozwoliłby powstrzymać rozwój choroby Alzheimera, dostępne działania terapeutyczne mogą jedynie osłabić nieco nasilenie objawów. Teraz odkryto, że środek stosowany na cukrzycę hamuje postęp demencji.
Jeśli chcesz opóźnić rozwój choroby Alzheimera, poświęcaj na wysiłek fizyczny 2,5 godziny tygodniowo, radzą uczeni z Washington University School of Medicine.
Jak wynika z nowych badań, pory roku nie są bez znaczenia, jeśli chodzi i poziom zdolności poznawczych u ludzi starszych. Okazuje się, że zimą możliwości kognitywne seniorów mogą słabnąć.
Odczuwanie senności w ciągu dnia oznacza trzykrotnie wyższe ryzyko rozwoju Alzheimera.
Powoduje nieodwracalną degenerację wielu obszarów mózgu, głównie tych, odpowiedzialnych za pamięć, proces uczenia się, sferę emocji. Choroba Alzheimera, bo o niej mowa, nierzadko rozwija się latami bezobjawowo, co utrudnia jej rozpoznanie. Tymczasem wczesna diagnoza daje szansę na podjęcie działań spowalniających zmiany w mózgu, spowolnienie rozwoju choroby.
Kłopoty z pamięcią mogą zdarzyć się każdemu, niezależnie od wieku. Nie raz szukamy kluczyka do samochodu, zapominamy gdzie położyliśmy listę zakupów, nie możemy sobie przypomnieć nazwiska naszego lekarza. Zdarza się, niestety coraz częściej, że w pewnym momencie dochodzą do nich problemy z orientacją przestrzenną i czasową, z komunikacją, uwagą, koncentracją. Tak właśnie zaczyna się choroba Alzheimera.
21 września obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W Polsce liczba osób z tym schorzeniem sięga 500 tysięcy. Postępująca choroba Alzheimera prowadzi do stopniowej utraty samodzielności oraz całkowitego uzależnienia od osoby sprawującej opiekę.