Lekarze i meteorolodzy ostrzegają przed rozpoczynającą się po raz kolejny tego lata falą ekstremalnych upałów. Temparatura w najbliższych dniach może sięgnąć nawet 36 stopni. Szczególnie narażone na skutki upału są osoby starsze, dzieci, chorzy, a także domowe zwierzęta.
Warto jeść jogurt. Już jeden dziennie może obniżyć ryzyko cukrzycy o 18 procent.
Naukowcy ze Szwecji odkryli, że neurotensyna - hormon sytości wydzielany w mózgu i jelitach człowieka, który krąży we krwi, może podwyższać ryzyko ataku serca, raka piersi i cukrzycy u kobiet.
Nowe badania europejskie wskazują, że wielu pacjentów w wieku 75 i więcej lat nie ma dostępu do leczenia, które jest im niezbędne, by obniżyć ryzyko wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej (CVD).
Powszechny strach palaczy, którzy chcą porzucić nałóg, to ten, że rezygnacja z papierosów będzie oznaczać „pochłanianie" większej ilości jedzenia i przybycie na wadze. Z nowych badań przeprowadzonych w Szwecji wynika jednak, że nie ma takiego prostego przełożenia.
W Holandii, Irlandii i Wlk. Brytanii prowadzona jest rekrutacja ochotników do dwuletnich badań "polipigułki", która ma zapobiegać zawałowi serca i udarowi.
Osoby chore na cukrzycę, u których pojawia się migotanie przedsionków (nieprawidłowy rytm serca) są bardziej zagrożone innymi problemami zdrowotnymi związanymi z sercem, a nawet zgonem - pokazują wyniki nowych badań. Wyniki badań ADVANCE[2], prowadzonych przez międzynarodową grupę naukowców, zostały opublikowane w czasopiśmie European Heart Journal.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca