Nie jest prawdą, że jeść można wszystko, tylko z umiarem. Istnieją produkty, które nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Ponadto zawierają substancje, których nadmiar jest niewskazany dla zdrowia. Dlatego warto dokładnie przeanalizować nasz jadłospis i wyeliminować te rzeczy, które nam nie służą.
Fitosterole, czyli sterole i stanole roślinne, to związki o budowie chemicznej zbliżonej do cholesterolu. Mają korzystny wpływ na zdrowie serca ponieważ hamują wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego do krwi.
Międzynarodowy zespół naukowców pracujący pod kierunkiem Uniwersytetów w Leicester oraz Cambridge w Wlk. Brytanii odkrył markery genetyczne, które identyfikują osoby zagrożone tworzeniem się skrzepów i zawałem serca. Badania, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie Blood, mogą wskazać potencjalne cele terapeutyczne w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych.
Niejeden z nas krzywi się z niesmakiem na dźwięk słowa „otręby". Tymczasem „nie taki diabeł straszny jak go malują". Otręby owsiane w połączeniu z chudym jogurtem naturalnym lub maślanką i owocami smakują naprawdę dobrze i, co więcej, mają zbawienny wpływ na nasz organizm i serce.
Okres menopauzy przypada najczęściej pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Zwiększający się niedobór hormonów jajnikowych może powodować wiele dolegliwości oraz zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób m.in. sercowo-naczyniowych. Jednak mając świadomość jak funkcjonuje nasz organizm, możemy skutecznie zminimalizować to ryzyko. Wystarczy dostosować styl życia do nowej sytuacji.
Brak popędu płciowego jest nierzadki u mężczyzn. Mimo, że niektórzy mężczyźni uznają, że ich zainteresowanie seksem maleje wraz z wiekiem, eksperci ostrzegają, że niekoniecznie powinniśmy za ten stan rzeczy winić upływający czas.
Kardiolodzy od lat podkreślają, że zaburzeniom pracy serca i układu krwionośnego można zapobiec poprzez pozytywne zmiany w stylu życia jak np.: wprowadzenie zdrowej diety, regularny wysiłek fizyczny, rzucenie palenia papierosów i codzienny relaks. Mając pewne przyzwyczajenia nie jest łatwo przewrócić życie do góry nogami. Najlepiej więc przyjąć metodę małych kroków i wprowadzać nowe elementy po kolei.
Uczony z Staffordshire University otrzymał fundusze na realizację programu, który ma wykazać, że w wielu przypadkach demencji naczyniowej da się zapobiec, a na pewno można opóźnić jej wystąpienie.
Wyrazisty, słodkawo-korzenny smak cynamonu odkryto już 2700 lat p.n.e. W ciągu kolejnych tysiącleci przyprawa ta zrobiła zawrotną karierę - nie tylko w kuchni.
Podczas gdy pewna ilość stresu może zwiększyć naszą produktywność i kreatywność, zbyt duża jego ilość może być psychicznie i fizycznie szkodliwa. Stres wywołuje negatywne zachowania, takie jak objadanie się niezdrowymi przekąskami, palenie papierosów i nadmierne picie alkoholu, ale może również doprowadzić do przeróżnych chorób - od przeziębienia po depresję, nadciśnienie i kłopoty z pamięcią.
Światowy Dzień Serca, obchodzony po raz 11. w ponad 120 krajach ma na celu szerokie upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń oraz o możliwościach leczenia i profilaktyki. Program tegorocznego Dnia obejmować będzie, jak co roku, promocję aktywnej profilaktyki fizycznej oraz będzie wskazywał na najważniejsze zagrożenia zdrowia na progu XXI wieku: miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, nadwagę i otyłość, cukrzycę, stres i depresję, używki (papierosy, alkohol i narkotyki).
Szybkie tempo życia i pracy, stres, brak aktywności ruchowej, niezdrowa dieta zawierająca dużą ilość tłuszczów nasyconych i typu trans - to główne przyczyny chorób układu sercowo - naczyniowego, z powodu których na całym świecie umiera rocznie aż 17,1 miliona osób, w tym ok. 35 tysięcy Polaków. 26 września po raz 10.we wszystkich krajach obchodzony będzie Światowy Dzień Serca.
"Dużo, tanio, Tesco" - slogan znanej sieci supermarketów nabiera nowego znaczenia, bo w brytyjskich placówkach będzie można kupić Viagrę za połowę ceny i bez recepty...
Właściwości prozdrowotne zielonej herbaty są powszechnie znane. Ten szlachetny napar oczyszcza organizm ze szkodliwych utleniaczy, wspomaga odporność, pobudza układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych, reguluje procesy trawienne. Do tej listy można dodać kolejny punkt - naukowcy z Hong Kongu wykazali, że zielona herbata pomaga wzmocnić kości.
Zawarte w soi fitoestrogeny mogą pomóc kobietom po menopauzie spokojnie przespać noc.