Znane jako „pelikany“, „motylki“, „firanki“ lub „skrzydełka“. Choć ich nazwa brzmi całkiem ładnie, są zmorą wielu osób. Mowa o opadającej skórze na ramionach. Jak przywrócić jej jędrność?
Bariatria jest dziedziną medycyny, która rozwija się bardzo dynamicznie. Operacyjne leczenie otyłości jest wskazane nie tylko tylko ze względu na walkę z nadmiernymi kilogramami, ale również wtedy, kiedy występuje groźne powikłanie otyłości, jakim jest cukrzyca. Podczas jej leczenia bardzo ważne jest zmniejszenie masy cała, co może zapewnić zabieg chirurgiczny, jednak bez wysiłku ze strony pacjenta nie przyniesie on oczekiwanych efektów.
Laparoskopia to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny. Technika ta nie tylko zwiększyła skuteczność wielu zabiegów, ale i podniosła znacząco komfort pacjentów. Rozwiązanie to wykorzystywane jest w coraz to nowych dziedzinach lecznictwa, w tym także w ginekologii. Jakie możliwości niesie ze sobą zastosowanie aparatury laparoskopowej w przypadku diagnostyki, profilaktyki i leczenia chorób kobiecych?
Niepokojąco szybko rośnie liczba osób zmagających się z nadwagą oraz ludzi cierpiących na otyłość. Walka z tymi przypadłościami najczęściej polega na przejściu na dietę odchudzającą i podjęciem wzmożonej aktywności fizycznej. Niestety, te najbardziej oczywiste metody nie zawsze dają oczekiwane efekty. Z pomocą przychodzi medycyna. Powszechnie uważa się, że chirurgiczne leczenie otyłości dedykowane jest jedynie osobom z otyłością olbrzymią. To przekonanie obala dr n. med. Wiesław Pesta, chirurg, który od lat przeprowadza operacje bariatryczne.
Chirurgia kojarzy się na ogół z poważnymi zabiegami i operacjami, które wymagają długiego pobytu w szpitalu. Tymczasem nowoczesna chirurgia to zabiegi małoinwazyjne, które nie powodują dużych blizn i zapewniają znacznie krótszy okres hospitalizacji. Zaawansowane techniki chirurgiczne są coraz częściej wykorzystywane praktycznie we wszystkich dziedzinach medycyny.
Coraz więcej Polek decyduje się na plastykę warg sromowych. Konieczność czy fanaberia? O metodach i przyczynach poprawiania wyglądu miejsc intymnych opowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej.
Chirurg kojarzy się przeważnie z rozległymi, długimi zabiegami, skomplikowaną operacją czy długotrwałą rekonwalescencją. Jednak najczęściej chirurg to lekarz, który poza operacjami, codziennie wykonuje szereg drobnych zabiegów. Warto wybrać się do niego na konsultacje nawet z drobiazgami, pieprzykami, znamionami lub nieonkologicznymi guzkami.
W województwie mazowieckim brakuje krwi. Zarówno lekarze, jak i pacjenci apelują do wszystkich ludzi, którzy mogą zostać dawcami, aby zgłaszali się do stacji krwiodawstwa. Sytuacja jest tak dramatyczna, że koniecznym okazało się przełożenie niektórych zabiegów - informuje Życie Warszawy.
Robot, który swoim wyglądem przypomina węża może ułatwić przeprowadzanie skomplikowanych operacji.
Wyrostek robaczkowy jest przez większość z nas kojarzony z bolesnym stanem zapalnym i stołem operacyjnym. Okazuje się, ze może być z powodzeniem stosowany do protezowania innych części układu pokarmowego. Pierwsza tego typu operacja została właśnie przeprowadzona w Polsce - podaje „Gazeta Wyborcza”.