Jak wynika z badań przeprowadzonych w Texas AgriLife Research, substancje znajdujące się w śliwkach i brzoskwiniach mogą stanowić naturalny lek na najbardziej złośliwy typ raka piersi.
Wyniki ostatnich badań mających na celu dostosowanie terapii raka do konkretnego pacjenta jednoznacznie wskazują, iż przebieg raka płuc zależny jest od tego, czy pacjent jest kobietą, czy też mężczyzną. Kolejne ważne doniesienie to informacja, iż niektórzy pacjenci w podeszłym wieku cierpiący na raka płuc mogą być skutecznie poddani leczeniu chemioterapią. Wyniki tych badań opublikowane zostały w Journal of the American Medical Association i są ostatnimi z całej serii eksperymentów, które wykazały, że rak jest dużo bardziej złożony genetycznie niż lekarze przypuszczali jeszcze kilka lat temu.
Walka z białaczką została nagrodzona w dwóch z czterech kategorii niedawno rozstrzygniętego konkursu na Europejskiego Wynalazcę Roku. Szwajcarski chemik medyczny, dr Jürg Zimmermann, wraz amerykańskim onkologiem dr Brianem Drukerem zdobyli nagrodę w kategorii "Przemysł" za wynalezienie leku Glivec.
2 października ruszyła trzecia edycja kampanii edukacyjnej "Breast Friends - Przyjaciele od Piersi". Jej organizatorami są: Stowarzyszenie „Amazonki" Warszawa - Centrum i firma Roche.
3 września na rynek trafi wydanie specjalne miesięcznika Świat Nauki pt. „Nadzieje onkologii", stanowiące zbiór jedenastu artykułów o problemach dotyczących chorób nowotworowych. Partnerem numeru jest firma farmaceutyczna Sanofi-Aventis.
29 maja w Krakowie odbyła się konferencja prasowa „Transplantacja szpiku kostnego jako nowoczesna metoda terapeutyczna. Doświadczenia własne Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego", zainicjowana przez Katedrę i Klinikę Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenie Pacjentów po Transplantacji Szpiku Kostnego oraz Fundację Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. Prof. Juliana Aleksandrowicza.
W dniach 23-25 kwietnia w Falentach odbyła się konferencja "Diagnozowanie i leczenie raka piersi". Na poprzedzającym ją spotkaniu z dziennikarzami polscy onkolodzy przyznali, że jakość leczenia raka piersi w Polsce uległa znacznej poprawie, ale w dalszym ciągu jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia - informuje portal rakpiersi.pl.
22 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Polska onkologia - stan, finansowanie i rozwój", podczas której Minister Zdrowia Ewa Kopacz wraz z Konsultantami Krajowymi i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła działania Ministerstwa Zdrowia, zwiększające dostępność i skuteczność leczenia chorób nowotworowych oraz umożliwiające pacjentom leczenie za pomocą nowoczesnych metod i urządzeń.
Kubański rząd dopuścił do użytku szczepionkę na raka płuc, którą wyprodukowano w tym kraju. Jak wyjaśnił kubański wiceminister zdrowia Roberto Gonzales, szczepionka nie zapobiega rakowi, ale hamuje rozmnażanie się komórek i umożliwia choremu dłuższe życie - informuje TVN24.
Warszawskie stowarzyszenie "Amazonki" oraz Centrum i Novartis Oncology Poland wspólnie wydają bezpłatny magazyn w całości poświęcony tematyce raka piersi. "RAZEM w trosce o pacjenta" ma charakter poradnika, które redagowany jest m.in. przez najlepszych polskich ekspertów z dziedziny onkologii.
Co roku z powodu chorób płuc umiera w Polsce około 50 tysięcy osób. Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych nowotworami i dotyczy to równej mierze kobiet jak i mężczyzn. Nie znaczy to jednak, że lekarze są wobec tej choroby bezbronni, ważne jest jednak – jak w przypadku wszystkich nowotworów – szybkie działanie.
26 września w rodzinnym domu niedaleko miasta Westport zmarł Paul Newman. Miał 83 lata. Powodem śmierci aktora był rak płuc.
Paul Newman od dłuższego czasu walczy z rakiem. Właśnie opuścił klinikę, w której był poddany chemioterapii, ponieważ lekarze prognozują, że zostało mu najwyżej kilka tygodni życia, a aktor chce umrzeć w domu.
Jak wiadomo walka z chorobami nowotworami nie jest łatwa a podawane leki bywają dodatkowym obciążeniem dla organizmu.
Zmarł najsłynniejszy tenor świata - Luciano Pavarotti. Miał 71 lat. Śpiewak zmarł w czwartek o godzinie 5.00 rano w swoim domu w Modenie. W ubiegłym roku zdiagnozowano u niego raka trzustki. Od tej pory prowadził ciężką walkę z chorobą. Pięciokrotnie przechodził chemioterapię. Od lipca 2006 zaprzestał występów publicznych.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem