Osoby cierpiące na chorobę nowotworową starają się zrobić wszystko, aby pokonać i zapomnieć o raku. Wiele mówi się o tym, jak powinna wyglądać dieta osoby chorej - co powinno się jeść, jakie suplementy przyjmować. Nie wszystkie rady dotyczące diety i suplementacji dla osób chorych na nowotwory są prawdziwe. Wokół tej tematyki narosło sporo mitów. Program "Jestem przy Tobie", który wspiera kobiety zmagające się z nowotworami, zapytał o te kwestie Emilię Kałędkiewicz, dietetyka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistującego się w dietoprofilaktyce chorób nowotworowych.
Późno wykrywane nowotwory ginekologiczne, takie jak rak jajnika, szyjki czy trzonu macicy, każdego roku powodują śmierć ok. 6 tysięcy Polek. Śmiertelność związana z rakiem szyjki macicy w Polsce jest aż o 70 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej. Wysoka umieralność podsyca strach przed rozpoznaniem raka. Obawa przed diagnozą, skryty przebieg choroby i brak wiedzy o dostępnym leczeniu zbierają ogromne żniwo – alarmują eksperci.
W naszym kraju prawie co czwarta kobieta, która zachoruje na nowotwór złośliwy, będzie miała raka piersi. Choroba ta każdego roku dotyka około 14 tysięcy Polek. Niestety to jedna z głównych przyczyn zgonów kobiet przed 65. rokiem życia. W miesiącu walki z rakiem piersi warto przypomnieć, że profilaktyka, a także wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie leczenia pozwalają nawet na całkowity powrót do zdrowia.
Pozostający w związkach pacjenci z rakiem mają niższe ryzyko śmierci niż chorujący single.
Rak żołądka pozostaje jednym z najczęściej występujących w naszym kraju nowotworów złośliwych. W dalszym ciągu wielu pacjentów nie udaje się wygrać z tą chorobą. Winny tej sytuacji jest nie tylko specyficzny przebieg schorzenia, ale również zbyt późna diagnoza. W związku z tym lekarze akcentują znaczenie profilaktyki i prowadzą badania nad nowymi metodami leczenia nowotworów żołądka, które staną się szansą dla chorych.
Pacjentki w wieku pomenopauzalnym, które chorowały na raka piersi, są bardziej narażone na zachorowanie na cukrzycę i powinny być częściej badane pod tym kątem.
Wysoki indeks glikemiczny diety wiąże się z gorszym rokowaniem raka jelita grubego.
Naukowcy odkryli, że wyciągi z rośliny występującej na suchych obszarach Indii i Pakistanu mogą zabijać komórki nowotworowe i nie powodować szkodliwych skutków ubocznych charakterystycznych przy chemioterapii.
Kiedy dowiadujemy się, że bliska nam osoba zachorowała na nowotwór, uginają się pod nami nogi. Chce nam się wyć z bólu i cierpienia, a musimy grać silnych, wspierających. Jak być blisko przy ukochanej chorej osobie? Jak pomóc, a nie zaszkodzić? Jak ją wspierać, a nie irytować? A co jeśli nie znajdujemy w sobie takiej siły fizycznej i psychicznej, żeby dawać wsparcie, bo czujemy, że sami rozpadamy się na kawałki?
Ministerstwo Zdrowia oraz Rzecznik Praw Pacjenta proszą pacjentów o zgłaszanie przypadków odmowy leczenia stosowanego w chemioterapii do Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Fundacja „Rak’n’Roll. Wygraj Życie!” zaprasza pacjentki onkologiczne z Warszawy na bezpłatne warsztaty pt. „Zimowe porządki na głowie”. Warsztaty mają na celu dodanie pacjentkom otuchy i pozytywnego nastawienia w walce z chorobą nowotworową. Uczestniczki przekonają się, że pomimo niełatwej walki, jaką toczą, wciąż mogą być piękne, korzystać z życia i odnaleźć w sobie siłę do przezwyciężenia trudności.
Jakkolwiek chemioterapia i radioterapia ratuje życie wielu kobietom z rakiem piersi, metody te mogą powodować problemy z pamięcią.
Choroba nowotworowa jest jednym z największych problemów naszych czasów. Osoba chora przeżywa ból, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Taki stan powoduje apatię, zniechęcenie oraz utratę sił i chęci do walki z chorobą. Przewlekła choroba oraz towarzysząca jej często niechęć do jedzenia powodują zużywanie zgromadzonych w ustroju rezerw energetycznych. W efekcie dochodzi do ogólnego osłabienia, a często nawet wyniszczenia organizmu, co bardzo obniża odporność osoby chorej i ujemnie wpływa na efekty leczenia.
Naukowcy specjalizujący się w onkologii ustalili jak rekombinacja, kluczowy proces naprawy DNA (kwasu dezoksyrybonukleinowego), w trakcie którego materiał genetyczny ulega rozpadowi i jest dołączany do innego materiału genetycznego, pełni funkcję autokorekty i daje DNA szansę na nowy start. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Nature mogą pomóc w pogłębieniu naszej wiedzy o podstawowej biologii nowotworów i przełożyć się na lepsze i skuteczniejsze terapie nowotworowe.
Wiele osób słysząc, że raka można leczyć w warunkach domowych nie dowierza lub podaje to w wątpliwość. A jednak, w dobie XXI wieku, dzięki ogromnemu postępowi medycyny i nowym odkryciom w onkologii zaczęto stosować chemioterapię w tabletkach, dzięki której pacjenci odzyskali szansę powrotu do normalności, zarówno w życiu zawodowym jak i rodzinnym.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem