Nikogo nie trzeba zachęcać do ich jedzenia, bo świetnie smakują i są w Polsce powszechnie dostępne. Okazuje się jednak, że znajdują zastosowanie nie tylko na stole - pomidory (i ketchup) można wykorzystać także w innych celach. Zerknij na poniższą listę, może cię zaskoczyć sposób wykorzystania tych popularnych warzyw.
Hydrolaty to doskonałe kosmetyki do codziennej tonizacji twarzy. W pełni naturalne i pozbawione zbędnych dodatkó, mają szerokie zastosowanie i pielęgnacyjne właściwości. Woda z kwiatu pomarańczy powstaje podczas destylacji neroli. Stosowana jako kosmetyk do twarzy pochłania nadmiar sebum, łagodzi podrażnienia i rozświetla cerę.
Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Uważa się, że dotyczy 80% populacji w wieku między 12-30 rokiem życia. Występuje z taką samą częstotliwością zarówno u kobiet jak i mężczyzn, chociaż chłopcy mają trądzik o bardziej nasilonej postaci. U 15% pacjentów trądzik ma ciężki przebieg, wymagający leczenia ogólnego.
Aż 80% kobiet nieprawidłowo określa typ swojej cery oraz poszczególne jej strefy i nie wie, jakie potrzeby ma ich skóra. Bez prawidłowej diagnozy typu i parametrów skóry właściwa pielęgnacja jest niemożliwa.
Przetłuszczająca się strefa T i suche policzki - to właśnie cechy charakterystyczne cery mieszanej. Jak pielęgnować cerę o zróżnicowanych potrzebach i co zrobić, by była gładka i pięknie wyglądała?
Jest jednym z najczęściej występujących rodzajów skóry, ale też najtrudniejszych do prawidłowej pielęgnacji. Rozpoznawana jest zwykle u osób dorosłych, wcześniej bowiem mają miejsce intensywne zmiany - u nastolatków możemy mieć do czynienia z cerą łojotokową czy trądzikową. Wiedza na temat specyfiki tego rodzaju cery jest nikła, bowiem Polacy rzadko są w ogóle zorientowani, jaki typ cery posiadają (70% Polaków nie umie tego określić), tymczasem niewłaściwa pielęgnacja może powodować odwodnienie skóry i przedwczesne starzenie się.
Niepokalanek mnisi (Chasteberry) stosowany jest przy zaburzeniach miesiączki oraz w celu złagodzenia symptomów menopauzy i w leczeniu trądziku. Roślina występuje w regionie Morza Śródziemnego. Do produkcji specyfiku wykorzystywane są owoce, z nich robi się tabletki i kapsułki. Zawierają m. in. aukubinę i agnozyd, flawonoidy, olejki eteryczne, goryczkę i tłuszcze.