Wytwórnia Disneya dba o to, by kategorycznie odcinać się od kwestii religijnych, co potwierdzili tegoroczni zdobywcy Oscara. W filmach nie może padać słowo "Bóg".
11 kwietnia 1990 roku przyjęta została ustawa, która zniosła cenzurę w Polsce. Dwudziesta rocznica tego wydarzenia staje się pretekstem do rozmowy na temat wolności słowa nie tylko w kontekście historii, ale też wykorzystania w sztuce, mediach, przestrzeni akademickiej, internecie i debacie publicznej. I nie tylko w Polsce.
Podczas dzisiejszej debaty z przedstawicielami internautów oraz organizacji pozarządowych, premier Donald Tusk zapowiedział, że ustawa grach hazardowych będzie dalej procedowana, ale bez Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych.
Na rynku ukazał się właśnie zbiór tekstów Stefanii Grodzieńskiej „Kłania się PRL”. Znajdziemy tu felietony, humoreski i skecze autorki z lat 40-, 50- i 60 – tych. Książkę wydał Instytut Wydawniczy Latarnik.
30 stycznia 1968 roku w Teatrze Narodowym odbyło się ostatnie publiczne przedstawienie „Dziadów” w inscenizacji Kazimierza Dejmka. Spektakl został zdjęty z afisza na polecenie najwyższych władz PZPR. Po spektaklu grupa studentów zorganizowała demonstrację, udając się pod pomnik Mickiewicza z transparentem „Żądamy dalszych przedstawień”. Protest przybrał wymiar publiczny – w efekcie doprowadził do „wypadków marcowych”, jednego z najpoważniejszych przesileń w dziejach PRL.
Kolejne spotkanie z cyklu „Teatr w Gazeta Café”, poświęcone zdjętemu przez cenzurę w 1968 r. spektaklowi „Dziady” w reż. Kazimierza Dejmka, odbędzie się 25 stycznia.