Główny Urząd Statystyczny potwierdza to, co wszyscy Polacy widzą na codzień podczas zakupów - na wizyty w sklepach wydajemy coraz więcej pieniędzy. Jak podaje GUS, ceny żywności w lutym bieżącego roku wzrosły o 0,7% względem poprzedniego miesiąca i aż o 5,3 procent względem ubiegłegorocznego lutego. W ciągu miesiąca najbardziej podrożał cukier - o 9,6%. Nadal rosły ceny mąki oraz pieczywa. Więcej płacono za owoce, miód, tłuszcze roślinne a także warzywa i ryby.
Premier powołał międzyresortowy zespół do "spraw zwiększenia przejrzystości rynku artykułów rolno-spożywczych i poprawy funkcjonowania łańcucha żywnościowego. Do zadań zespołu należy przegląd i ocena praktyk handlowych w łańcuchu żywnościowym.
Mimo niskich płac, słabych podwyżek i kryzysu gospodarczego Polacy nie oszczędzają na świętach. Wręcz przeciwnie. Polscy konsumenci są optymistami - aż 63% z nich sądzi, że ich sytuacja finansowa poprawi się lub pozostanie bez zmiany w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Według badań Deloitte1, przeciętna polska rodzina planuje wydać na święta około 1500 zł. Dodatkowo, aż 61% Polaków deklaruje, że wyda na nie tyle samo, a nawet więcej niż w roku ubiegłym. Na większe wydatki będzie miała również wpływ spora podwyżka cen żywności w okresie świątecznym. Wydajemy dużo, więc co można zrobić, by ograniczyć dodatkowe wydatki w święta?
Jak wynika z raportu „Świąteczne prezenty i wydatki”, przygotowanego przez TNS OBOP, statystyczny Polak przeznaczy w tym roku na zakup prezentów świątecznych średnio 258 zł, a na pozostałe wydatki świąteczne – 417 złotych. Oznacza to, że na tegoroczne święta wydamy łącznie ponad 20 miliardów złotych.
W tym roku na przygotowanie świąt Bożego Narodzenia wydamy o około 8 procent więcej, niż w roku ubiegłym. Główną przyczyną jest wzrost cen produktów spożywczych spowodowany rosnącymi kosztami transportu i energii.
W Melbourne, drugim pod względem wielkości mieści Australii miał miejsce nietypowy protest – seniorki obnażały się wyrażając niezadowolenie z powodu rosnących cen benzyny oraz żywności i niedostatecznej – ich zdaniem – opieki ze strony rządu.
Liczne postulaty chętnie wystosowalibyśmy do rządu, najpilniejsze jednak wydaje się nam przeorganizowanie służby zdrowia – aż 47% Polaków chce reformy w tym sektorze.
Z najnowszego raportu AC Nielsen Shopper Trends wynika, że krajowi konsumenci są coraz mniej wrażliwi na ceny. Zaledwie 4 proc. Polaków jest gotowa zmienić miejsce robienia zakupów ze względu na bardziej atrakcyjne ceny.
Okazuje się, że ceny usług bankowych w Polsce spadły w ostatnich latach o 3 procent, ponadto są porównywalne z cenami europejskimi. Mimo to koszty wspomnianych usług są odczuwane przez nas jako wysokie. Dzieje się tak dlatego, że nasze płace są stanowczo niższe niż w krajach europejskich.
Starsi obywatele Filipin cieszą się przywilejami. W 2004 roku przyjęto ustawę, która gwarantuje im między innymi 20 proc. zniżki na zakup leków, towarów i usług.
W czerwcu 2006 r. odnotowano spadek cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,3 procent, głównie w wyniku obniżki cen żywności - podaje Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym czerwcowa inflacja wyniosła 0,8 procent. W maju 2006 roku roczny wskaźnik inflacji wyniósł 0,9 proc. wobec 0,7 procent w kwietniu. W pierwszym półroczu wzrost cen konsumpcyjnych był wyższy niż przed rokiem.