Większość Polaków akceptuje opalanie się w stroju topless, przeważają w tej grupie mężczyźni, przeciwni zaś są ludzie starsi. Natomiast nudyzm nie jest akceptowany w Polsce. Mało osób przyznaje się do tego rodzaju opalania. To wyniki sierpniowego badania CBOS.
Większość Polaków włącza do swojego codziennego języka wulgarne słowa. Sięganie po nie jest silnie uzależnione od płci badanych. W grupie osób, które nie przeklinają, ponad dwukrotnie więcej jest kobiet niż mężczyzn, podaje CBOS.
Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że stanowcza większość Polaków (90%) uważa, iż idea transplantacji narządów jest słuszna. Przeciwnicy zabiegów tego rodzaju to zaledwie 3% badanych.
Z sondażu CBOS wynika, że protesty lekarzy popiera 43% obywateli, zaś krytykuje je 37%. Aż 16% przyjmuje ten status quo obojętnie.
Połowa dorosłych Polaków (51 proc.) ma w swoim gospodarstwie domowym komputer osobisty. Dostęp do internetu w domu ma dwie piąte ogółu ankietowanych (40 proc.), czyli większość posiadaczy komputerów osobistych. Niestety najstarsi posiadacze komputerów najrzadziej ich używają – wynika z badań CBOS.
Do palenia papierosów przyznaje się 31 proc. ankietowanych przez CBOS. W 1997 roku papierosy palił prawie co drugi mężczyzna (48 proc.) i co czwarta kobieta (26 proc.), obecnie odsetek kobiet palących tytoń prawie się nie zmienił (24 proc.), natomiast do 38 proc. zmniejszył się odsetek mężczyzn sięgających po papierosy.
Z sondażu CBOS wynika, że ponad 40 proc. Polaków sądzi, iż porównywalna jest ilość lekarzy biorących łapówki do tych, których można określić mianem przyzwoitych. 27 proc. respondentów ma bardzo negatywną opinię o środowisku lekarskim – według nich większość medyków bierze łapówki, a osoby uczciwe stanowią rzadki wyjątek.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w lutym wynika, że zainteresowanie Polaków własną starością wyraźnie wzrosło. Polacy myślą o starości nie tylko częściej niż kilka lat temu, ale też intensywniej.
CBOS przeprowadził ankietę, z której wynika, że większość Polaków negatywnie ocenia politykę obecnych władz w zakresie opieki zdrowotnej.
Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS, Polacy w 2007 roku najbardziej boją się kłopotów zdrowotnych , niemożności zakupienia środków leczniczych i przeszkód w korzystaniu z opieki medycznej.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że ponad połowa Polaków – 55 procent nie zna żadnego obcego języka. Rodacy najczęściej znają natomiast język angielski (20 procent) oraz rosyjski (22 procent). Największe zdolności lingwistyczne wykazuje natomiast młodzież – w grupie 18-24- latków 77 procent osób zna języki obce. Najlepiej ze znajomością języków obcych jest wśród osób młodszych, zaś słabo wypadają osoby starsze.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że Polscy seniorzy za najważniejszy element udanego życia uważają zdrowie. Taką opinię wyraża 62 procent emerytów. Zdrowie jest mniej istotne dla uczniów, studentów oraz prywatnych przedsiębiorców.
Najnowsze badanie CBOS dotyczące sytuacji na rynku pracy pokazuje, że zdecydowana większość - 78 procent Polaków ocenia ją negatywnie. Tylko 4 procent respondentów ocenia tę sytuację pozytywnie, a w opinii 15 procent jest ona przeciętna.
Według najnowszego sondażu CBOS Polacy w większości są za wcześniejszym odchodzeniem za emeryturę. Za zrównaniem wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn opowiada się 17 procent ankietowanych, jednak przeciwnych temu rozwiązaniu się aż 80 biorących udział w sondażu.