Decyzja rządu o obniżeniu z 7,3% do 2,3% części składki emerytalnej odprowadzanej przez pracujących do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) spotyka się z raczej krytycznymi reakcjami społecznymi.
W porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lat deklarowany poziom aktywności w organizacjach obywatelskich w Polsce wzrósł o 8 punktów procentowych - wynika z sondażu CBOS. Zwiększyło się też zaangażowanie w tym zakresie - podwoiła się m.in. liczba osób, które aktywnie udzielają się w co najmniej trzech organizacjach o charakterze obywatelskim.
Do narodów najbardziej lubianych przez Polaków należą Czesi, Włosi, Francuzi, Hiszpanie, Słowacy i Anglicy - wynika z badania CBOS. Sympatię do tych nacji deklaruje co najmniej połowa badanych (od 50% do 53%).
Według badania CBOS zrealizowanego w listopadzie 2009 roku, ponad jedna trzecia polskich seniorów, którzy skończyli 60 lat lub są na emeryturze, myśląc o swojej starości najbardziej obawia się złych warunków życia i trudności z utrzymaniem się.
W listopadowym badaniu CBOS zapytało Polaków, czy ludzie starsi, tzn. mający co najmniej 60 lat lub będący na emeryturze, są potrzebni społeczeństwu, czy też są dla niego raczej obciążeniem?
Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, prawie trzy czwarte Polaków dobrze ocenia pracę Policji. Policjantów oceniliśmy znacznie lepiej, niż sądy i prokuraturę: otrzymała ona niemal około dwukrotnie więcej ocen pozytywnych.
Często słyszymy, że liczy się wnętrze. Wolimy oceniać ludzi za osobowość, nie powierzchowność. A jednak wizerunek stanowi ważną składową oceny wystawianej nam przez innych. Zdaniem niemal połowy respondentów CBOS dbałość o siebie zwiększa szansę na sukces zarówno w sferze zawodowej, jak prywatnej.
1 września mija siedemdziesiąta rocznica agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. W związku z tym wydarzeniem CBOS zapytał Polaków, czym dla nich jest II wojna światowa.
Jak wynika z najnowszych badań CBOS, główny wskaźnik religijności Polaków od dwudziestu lat pozostaje na wysokim poziomie. W różnych okresach tego przedziału czasowego wiarę w Boga deklarowało od 93 do 97% respondentów.
Z opublikowanych przez CBOS wyników badania „Korzystanie z internetu" wynika, że większość dorosłych Polaków (65 procent) ma w domu komputer osobisty, a 56 procent może w domu korzystać z zasobów Internetu. Są to jednak głównie ludzie mający mniej niż 55 lat.
Jeśli akceptację własnego wyglądu potraktujemy jako wskaźnik samopoczucia psychicznego, to możemy powiedzieć, że w ciągu ostatnich sześciu lat Polacy stali się szczęśliwsi - piszą autorzy raportu CBOS. Mimo zagrożeń związanych ze stanem gospodarki i rynku pracy poprawiła się samoocena Polaków. Ankietowani częściej niż sześć lat temu akceptują swój wygląd, rzadziej są z niego niezadowoleni i rzadziej czują się w obowiązku coś w swoim wizerunku zmienić.
Jak wynika z najnowszego badania CBOS, co drugi Polak jest zadowolony ze swojego wyglądu i nie zamierza nic w nim zmieniać.
Kryzys gospodarczy, kolejne spory polityczne, wzajemne oskarżenia ludzi władzy o partykulryzm, nieumiejętność znalezienia konsensusu w sprawie obchodów rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów sprawia, że większość Polaków źle ocenia sytuację w kraju. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS, 57% respondentów jest niezadowolonych z tego, jak mają się sprawy w Polsce. Odmienna opinię wyraża 30% ankietowanych.
Z danych GUS i wyników Narodowego Spisu Powszechnego wynika, że pod koniec okresu PRL - w 1988 roku - wyższym wykształceniem legitymowało się 1,8 mln Polaków czyli 6,5% populacji osób mających co najmniej 15 lat, a w 2002 roku - już ponad 3,2 mln (10,2%). Dlaczego uznaliśmy, że warto się kształcić? Na to pytanie odpowiadają wyniki sondażu przeprowadzonego przez CBOS.
Z niedawnego badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że część z nas decyduje się na zachowania naganne czy nawet nielegalne, mimo przekonania o ich niewłaściwości.