W dniach 11 i 12 grudnia, w piątek i w sobotę Caritas w Polsce organizuje przedświąteczną zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, Pomagam!”. Podczas bożonarodzeniowej zbiórki, która zostanie przeprowadzona w supermarketach i sieciach handlowych w całej Polsce, wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których placówki Caritas przygotują świąteczne posiłki dla najuboższych rodziny.
Ponad 900 osób bezdomnych z opiekunami z 21 Diecezjalnych Caritas spotkało się na Jasnej Górze pod hasłem zaczerpniętym z Listu do Galatów: „Miłością ożywieniu służcie sobie wzajemnie”. Pielgrzymkę zakończył wspólny posiłek w Domu Pielgrzyma.
Godność i prawa potrzebujących, wolontariat osób niepełnosprawnych, międzynarodowy wymiar działalności humanitarnej, aktywność zapobiegająca skrajnej biedzie i wykluczeniu... A na koniec pytanie: Czy Chrystus był wolontariuszem? To tematy, które będą poruszone 9 września w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu na Placu Defilad w Warszawie, podczas dnia dedykowanemu wolontariatowi jako służbie bliźniemu. Koordynatorami tego wydarzenia są: Caritas w Polsce, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos i ruch ATD Czwarty Świat.
Od 1 do 14 września w Warszawie będzie gościł Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu. To najważniejsze wydarzenie, zainaugurowanych przez Komisję Europejską, obchodów Roku. Koordynatorem tego przedsięwzięcia jest Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W Pawilonie będzie można poznać różne oblicza wolontariatu, wziąć udział w debatach i warsztatach, porozmawiać z wolontariuszami i przedstawicielami instytucji, które ich zatrudniają.
Dziś o godz. 16.00 w kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy w Warszawie odbyła się inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, corocznej akcji charytatywnej Caritas Polska, Diakonii i Eleos.
W sobotę 7 sierpnia 2010 r. wylała rzeka Miedzianka rujnując miasto Bogatynia. Zawalone są budynki mieszkalne, zerwane mosty. Dwie osoby zginęły. Zalana została kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego i położona niżej część miasta, w sumie ok. 75 procent jego powierzchni. W mieście nie ma prądu. Na miejscu trwa akcja ratunkowa, w Bogatyni pracuje 41 zastępów PSP.
Z każdym dniem zwiększają się straty spowodowane katastrofalną powodzią w Polsce. Organizacje charytatywne zaczęły już organizować pomoc poszkodowanym. Potrzebne są zarówno pieniądze jak i żywność, środki czystości oraz inne artykuły niezbędne do życia osobom, które w wyniku żywiołu straciły niemal wszytsko. Wkrótce też niezbędne będą środki pozwalające wrócić ofiarom kataklizmu do normalnego życia.
Jak co roku, od V niedzieli Wielkiego Postu rusza akcja Wielkanocne Dzieło Caritas. W większości parafii na terenie całego kraju rozprowadzane będą paschaliki, chlebki miłości, baranki wielkanocne, kartki okolicznościowe i palemki. Zebrane w ten sposób środki finansowe przeznaczone są na wsparcie najbiedniejszych parafian, którzy tuż przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego otrzymają paczki żywnościowe.
Od 2004 roku najubożsi z całego kraju uzyskują pomoc żywnościową w ramach europejskiego programu PEAD. W tym roku, tylko w placówkach Caritas skorzysta z niej ponad milion siedemset tysięcy osób. Wartość netto pomocy to ponad 120 mln zł.
Ruszyła 2. edycja akcji „Paczka na Wschód" Caritas Polska, wspierającej Polaków na Wschodzie. Celem tegorocznej edycji jest odbudowa pomieszczeń przeznaczonych na gabinety medyczne w Kamieńcu Podolskim.
W niedzielę, 15 listopada w holu budynku B Telewizji Polskiej przy ul. Jana Pawła Woronicza 17, odbędzie się koncert charytatywny „Dla Ukrainy". Jego organizatorami są Caritas Polska i TVP.
Coraz więcej organizacji wychodzi z propozycją do tych wszystkich, którzy nie potrafią sami poprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Jeżeli podatnik zechce przekazać na rzecz danej instytucji, fundacji czy organizacji 1% podatku, może liczyć na bezpłatną pomoc w wypełnieniu formularza PIT.
4 lutego w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca wspólną akcję „Paczka na Wschód" przygotowaną przez Caritas Polska i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska" .
Caritas Kościoła katolickiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko - Augburskiego oraz Eleos Kościoła prawosławnego już po raz czternasty prowadziły w czasie adwentu akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Dochód ze sprzedaży prawie 4,5 mln świec będzie przeznaczany na różne formy wsparcia ubogich dzieci: dofinansowanie posiłków w szkołach, organizację kolonii letnich, leczenie i rehabilitację dzieci i młodzieży oraz pomoc materialną.
Krakowska Caritas uzyska zgodę na rozpoczęcie budowy pierwszego rodzinnego domu dla osób starszych. Funkcjonowanie placówki ma opierać się na zasadach zbliżonych do obowiązujących w rodzinnych domach dziecka, toteż nie jest przypadkiem, iż powstanie ona w sąsiedztwie takiego domu. Pomysłodawcy powołania rodzinnych domów dla seniorów za cel stawiają sobie stworzenie w nich prawdziwie rodzinnej atmosfery.