Sezon burz już za nami, jednak jesienna aura również nie rozpieszcza. Gwałtowne ochłodzenie klimatu, a wraz z nim ulewne deszcze i silne wichury nieodłącznie towarzyszą tej porze roku. Skutki nagłych porywistych wiatrów mogą być zgubne dla naszych urządzeń elektronicznych i na długie dni pozbawić nas prądu. Jak ochronić sprzęt przed zniszczeniem? Wbrew pozorom to nie takie trudne.
Lato to czas, w którym zjawiska burzowe mogą występować niemal codziennie, jest to bowiem najcieplejszy okres w roku, sam środek sezonu burzowego, który zwykle trwa od maja do października.Pięknie wyglądające na niebie błyskawice potrafią być jednocześnie śmiertelnie niebezpieczne. Często są powodem lokalnych pożarów, strat w drzewostanie oraz w inwentarzu żywym.
Klimat na Ziemi ulega zmianom. Takie zjawiska pogodowe jak śnieg na Saharze czy gwałtowne zimy w Stanach Zjednoczonych mogą się zdarzać coraz częściej. Zmiany zauważalne są także w Polsce. Zimy są mniej śnieżne i coraz cieplejsze, z kolei latem występuje więcej gwałtownych zjawisk, takich jak burze czy powodzie. Metamorfoza klimatu związana jest z efektem cieplarnianym i zmianą składu atmosfery, przede wszystkim ze zwiększeniem w niej ilości dwutlenku węgla i metanu.
Upalne letnie dni często kończą się gwałtowną burzą. Wnętrze samochodu jest wtedy raczej bezpiecznym miejscem, mimo to jazda w takich warunkach pogodowych może być bardzo niebezpieczna. Zagrożenie stanowią nie tylko silne wyładowania elektryczne. Równie niebezpieczny jest ulewny deszcz i silny wiatr. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, jak kierowca powinien zachować się w czasie nawałnicy.
Tylko jeden weekend czerwca wystarczył, by w wyniku nawałnic ucierpiało blisko 1000 domostw. Z danych Komendy Głównej Straży Pożarnej wynika, że tylko 17 czerwca (do północy) strażacy odnotowali 14 500 zgłoszeń związanych z burzami, gradobiciem i silnym wiatrem. W wyniku wichur zginęły wtedy 4 osoby, a 35 zostało rannych, w tym 9 strażaków. Końcówka czerwca też nie była lepsza: 25 i 26.06 straż pożarna interweniowała 4885 razy usuwając skutki gwałtownych burz i nawałnic, które przetoczyły się przez Polskę. Synoptycy ostrzegają, że to dopiero początek.
Zdarza się, że po gwałtownej nawałnicy dom ulega znacznym uszkodzeniom. Jak poradzić sobie w tej sytuacji – sprzątać czy czekać na oględziny zakładu ubezpieczeń? Gdzie należy zgłosić szkodę? Jak uzyskać odszkodowanie?
1 lipca 2015 roku ostatecznie wystartował Regionalny System Ostrzegania. Dzięki współpracy z operatorami komórkowtymi, wiadomości tekstowe z ostrzeżeniami przed poważnym niebezpieczeństwem, np. nadchodzącą powodzią, otrzymają wszyscy użytkownicy telefonów komórkowych znajdujący się na zagrożonym obszarze. Od 1 lipca Regionalny System Ostrzegania obejmuje też wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, czyli TVP 1, TVP 2, TVP Regionalna, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Historia, TVP Rozrywka.
Jak zauważa francuskie stowarzyszenie Association Protection Foudre, każdego roku we Francji piorun trafia od 100 do 200 osób. Jakie są konsekwencje takiego uderzenia dla ciała ludzkiego? Czy może spowodować śmierć?
Huragany, przez wielu postrzegane jako zwiastuny skutków zmian klimatycznych, są coraz powszechniejsze. Jak wskazują badania, stają się niespodziewanym efektem ubocznym wysiłków podejmowanych w celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
Tornado w Oklahomie zabiło znanego łowcę burz Tima Samarasa, jego syna Paula oraz innego badacza zjawisk meteorologicznych Carla Younga.
Bardzo silne burze, które przetaczają się nad terytorium Polski mogą łamać drzewa, zrywać dachy i trakcje elektryczne - ostrzega IMGW. BUrzom może towarzyszyć nie tylko silny wiatr ale także opady gradu.
Około 2 tys. strażaków pracuje przy usuwaniu skutków wczorajszych nawałnic. Straż pożarna w całym kraju interweniowała łącznie ponad 750 razy, w związku z burzami, intensywnymi opadami deszczu i wichurami, jakie wystąpiły ubiegłej doby nad częścią kraju. Strażacy pomagali mieszkańcom głównie w zabezpieczaniu uszkodzonych dachów i usuwaniu z ulic konarów oraz powalonych drzew.
Meteorolodzy ostrzegają przed wiatrem i gradem. Weekend będzie co prawda upalny, ale występuje także zagrożenie ze strony silnych wiatrów i burz z gradem. Mogą także wystąpić niebezpieczne zjawiska takie jak trąby powietrzne - ostrzega IMGW.
Po południu nad zachodnią i południowo-zachodnią Polską tworzyć się będą burze związane z nasuwającym się ciepłym frontem atmosferycznym, w nocy burze możliwe będą już w całym kraju, za wyjątkiem krańców północno-wschodnich - ostrzega Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W burzach będzie możliwy grad, nie można wykluczyć powstawania gwałtownych zjawisk, w tym trąb powietrznych.
Przez Polskę przechodzą gwałtowne wichury, deszcze oraz burze, powodując zniszczenia w budynkach mieszkalnych, gospodarczych oraz w uprawach rolnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega oraz apeluje o właściwe zachowanie. Przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: wyłączeniu urządzeń elektrycznych i gazowych, zamknięciu okien i drzwi, usunięciu z balkonów zbędnych przedmiotów, unikaniu otwartej przestrzeni i nie parkowaniu aut pod drzewami.