Analitycy przewidują, że w Nowym Roku czeka nas pogłębienie stagnacji gospodarczej. Musimy więc nauczyć się racjonalnego gospodarowania budżetem domowym, by kryzys nie zawitał do naszych portfeli. Okazuje się jednak, że nie potrzeba wielkich wyrzeczeń, by na koniec miesiąca konto nie ziało pustką.
Przemyślane zarządzanie budżetem domowym oraz oszczędzanie, to w czasach spowolnionej koniunktury konieczność. By na koniec miesiąca w portfelu zostawało więcej pieniędzy trzeba zacząć od regularnego odkładania małych kwot, kontrolowania domowego budżetu oraz od zmniejszenia zbędnych wydatków – w tym mogą pomóc karty lojalnościowe, rabaty i zakupy grupowe.
W Polsce istnieje spora grupa urzędników, którzy wykonują nikomu niepotrzebną pracę. Jednocześnie jest wiele miejsc, gdzie funkcjonariuszy publicznych jest zbyt mało, by porządnie zająć się sprawami obywateli – twierdzi wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Wojciech Misiąg.
Rząd przyjął projekt budżetu na 2012 r. Projekt budżetu przewiduje, że w przyszłym roku deficyt nie przekroczy 35 mld zł, a wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc. PKB. Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie poniżej 3 proc.
Aż 62% Polaków nie korzysta z produktów finansowych związanych z lokowaniem pieniędzy – wynika z raportu „Wizerunek produktów inwestycyjnych” firmy doradczej On Board PR, przygotowanego na podstawie badań PBS DGA. Jednocześnie tylko 16% dorosłych Polaków uważa, że banki i instytucje finansowe promując się, rzetelnie informują o realnych warunkach swojej oferty.
Wydajesz więcej niż zarabiasz? Żyjesz dzięki debetom? Przeanalizuj swoje wydatki i spróbuj ograniczyć przynajmniej część z nich.
Prawie 80 proc. polskich rodzin nie planuje regularnie domowych finansów. Większość nigdy lub prawie nigdy nie poświęca czasu na zaplanowanie poważnych inwestycji i nawet większe zakupy robi w sposób nieprzemyślany. Takie wyniki przyniosło badanie polskich gospodarstw domowych przeprowadzone przez TNS OBOP. Z badania wynika także, iż potrzebne są działania informacyjne i edukacyjne dotyczące planowania domowych budżetów.