Kleszcze to pasożyty, które szczególnie dają nam się we znaki latem. Ukąszenie jest praktycznie bezbolesne, jednak jego konsekwencje mogą być bardzo groźne dla zdrowia. Na spotkanie z tymi pajęczakami jesteśmy szczególnie narażeni w lesie, na łące, ale także w miejskich parkach czy przydomowych ogródkach. Dlatego, wraz ze zbliżającymi się wakacjami, warto pamiętać o profilaktyce.
Przewlekłe zmęczenie może stanowić objaw fibromialgii lub tocznia. Bóle brzucha i utrata masy ciała to jedne z symptomów mukowiscydozy lub choroby trzewnej (celiakii). Wielu ludzi cierpi na choroby trudne do zdiagnozowania. Poniżej siedem z tych, które nierzadko sprawiają lekarzom problemy w dokładnym rozpoznaniem, bowiem ich objawy są niespecyficzne.
Powszechnie znane są jako pasożyty mogące przenosić liczne bakterie i wirusy groźne dla ludzi i zwierząt. Wywoływane przez aktywność kleszczy borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to najniebezpieczniejsze choroby, przed którymi co roku ostrzegają eksperci. Okazuje się jednak, że pajęczaki te mogą mieć zbawienny wpływ na ludzkie zdrowie - substancje zawarte w ich ślinie są pomocne w leczeniu niektórych rodzajów nowotworu.
Festiwal odbywa się w Łodzi od 2002 roku. Jego celem jest promowanie dialogu między kulturami tworzącymi niegdysiejszą Łódź: polską, niemiecką, żydowską i rosyjską. W tym roku tematem przewodnim festiwalu będzie TERYTORIUM, przyglądanie się fenomenowi miejskości.
Rodzinne spacery w parku, wyjazdy pod namiot, wycieczki rowerowe, a nawet zabawa z psem na łące, to sytuacje, w których jesteśmy szczególnie narażeni na ukłucia kleszczy. Insekty te, wyglądające na pierwszy rzut oka jak maleńkie, czarne pajączki, należą do najgroźniejszych pasożytów, które przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne, m.in. boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu.
W Polsce żyje około 20 gatunków kleszczy. Mogą one przenosić wiele rodzajów bakterii i wirusów niebezpiecznych dla człowieka i zwierząt. W tym roku z powodu ciepłej zimy kleszczy jest znacznie więcej i są zdecydowanie groźniejsze niż w latach ubiegłych.