Ludzie o niskich dochodach żyją krócej niż osoby dobrze uposażone. Stan majątkowy jest jednym z istotnych czynników szans na długowieczność. Różnica między biedniejszymi i bogatszymi nie jest jednak znacząca, jeśli weźmie się pod uwagę zmiany poziomu dochodów następujące w ciągu życia.
Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, ale ich niedostatek może wprawić w prawdziwe przygnębienie i zgryzotę. Postanowiono więc zbadać, jaka kwota jest potrzebna, by poczuć się szczęśliwym i na ile pieniądze wpływają na nasz dobrostan. Okazuje się, że potrzeba nam niemało, bo 45 tysięcy funtów (około 235,8 tysięcy złotych).
W światowym rankingu zamożności Global Wealth Report, Polska spadła o 5 pozycji i ostatecznie znalazła się na 39. miejscu. Jako znak czasu pojawiła się inna istotna zmiana – wartość aktywów finansowych mieszkańców Chin przekroczyła wartość aktywów mieszkańców Japonii.
Dziś, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, polski przedsiębiorca od lat uznawany za jednego z najlepszych rodzimych biznesmenów i najbogatszych ludzi w Polsce.
Niewiele ponad połowie Polaków starcza na codzienne wydatki, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Pozostali badani równie często określali swój standard życia jako ponadprzeciętny, jak i poniżej średniej.
Polska utrzymała 27. miejsce w globalnym rankingu krajów najbardziej rozwiniętych społecznie, choć nadal ma problem z dostępem do niedrogich mieszkań, tolerancją wobec imigrantów czy chorobami cywilizacyjnymi. W trzeciej edycji zestawienia przygotowanego przez organizację Social Progress Imperative we współpracy m.in. z firmą doradczą Deloitte bezkonkurencyjna wśród 133. przebadanych państw okazała się Norwegia.
Wiele osób marzy, żeby wygrać na loterii, całkiem sporo regularnie gra. Tymczasem wygrana taka wcale nie musi trwale poprawiać poziomu życia. Tak naprawdę rzeczywiste bogactwo znacznie częściej jest wynikiem ciężkiej pracy i codziennie podejmowanych decyzji finansowych. Według badań 80 proc. osób wygrywających na loteriach duże kwoty, w ciągu 10 lat traci swoje fortuny. Co dziesiąty „szczęśliwiec” już po 5 latach zostaje bez grosza przy duszy.
Michael Caine nie obnosi się ze swoim bogactwem z szacunku dla ludzi ubogich. Aktor do dziś pamięta swoje młode lata, kiedy ledwo wiązał koniec z końcem. Aby uszanować los ludzi, którym nie powiodło się w życiu tak jak jemu, Caine cieszy się luksusem wyłącznie w zaciszu własnego domu.
Jeśli standard życia mierzyć jedynie wskaźnikiem posiadanych dóbr i przedmiotów, to można powiedzieć, że w ostatnich latach poprawa poziomu życia w Polsce jest bardzo wyraźna - wynika z badania CBOS. Polacy się bogacą – z jednej strony stać ich na coraz więcej, z drugiej zaś wiele dóbr tanieje i są coraz bardziej dostępne.
Polacy w większości wyrażają przekonanie, że w Polsce są zbyt duże nierówności społeczne - wynika z badnia zrealizowanego przez CBOS. Różnimy się jednak w poglądach dotyczących działań mogących zmienić taki stan rzeczy.
Michael Douglas zapewnia, że jego styl życia nie jest ekstrawagancki. Aktor jest zaskoczony rozrzutnością bogatych bankierów, z których wydatkami zapoznał się podczas pracy na planie filmu "Wall Street: Pieniądz nie śpi".