Rozbrzmiewają w stacjach radiowych od połowy listopada, by największą "siłę rażenia" uzyskać około 10-15 dni przed Bożym Narodzeniem. Anglojęzyczne piosenki świąteczne - te stare , klasyczne, wykonywane przez kolejne pokolenia gwiazd i znane z licznych filmów o tematyce mniej lub bardziej bożonarodzeniowej. Ale także te nieco młodsze, które stosunkowo niedawno zyskały miejsce na świątecznych playlistach.
Choć to stosunkowo nowa tradycja, dla większości Polaków to właśnie ona tworzy atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Świeża i pachnąca lub sztuczna, tzw. ekologiczna choinka jest podstawowym elementem świątecznej aranżacji wnętrza, a w trakcie wieczoru wigilijnego staje się jego centrum - to przecież pod nią znajdujemy prezenty. Jej zakupu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. A na co warto zwrócić uwagę?
Święta wiążą się ze znacznymi wydatkami. W przeliczeniu na gospodarstwo domowe Polacy wydadzą w tym roku średnio 1642,94 zł. Tak wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez RetailMeNot, centrum zakupów online.
Bożonarodzeniowe rośliny na pewno nadają mieszkaniu piękniejszy wygląd, a dbałość o nie jest dla wielu ludzi bardzo przyjemnym zajęciem. Domowa estetyka uzyskana dzięki nim może mieć jednak wysoki koszt - niektóre z tych roślin zagrażają domowym zwierzakom.
Święta kojarzą się nie tylko z pięknym rodzinnym okresem pełnym radości i prezentów , ale obfitymi, specjalnymi posiłkami. Pieczołowicie przygotowywane dania i ogromne zapasy w lodówce sprawiają, że w świątecznym okresie trudno jest zachować dotychczasowy sposób odżywiania się - częściej się wówczas przejadamy i po kilku dniach odkrywamy, że przybyło nam nawet parę dodatkowych kilogramów. Zobacz, jak tego uniknąć.
3 miliardy euro – tyle wydali Włosi na zakupy w internecie przed rokiem w okresie okołoświątecznym. Ponad trzy razy większy przychód ze sprzedaży online w tym czasie odnotowano w Niemczech. Świąteczny biznes na dobre kwitnie już kilkanaście tygodni przed Bożym Narodzeniem, a listopad i grudzień to dla sprzedawców najbardziej dochodowe miesiące w roku.
Okres świąt Bożego Narodzenia to czas magicznej atmosfery, prezentów, spotkań z najbliższymi i... suto zastawionego stołu. Większość z nas w Święta je dużo więcej niż zwykle, borykając się jednocześnie z problemami żołądkowymi lub wyrzutami sumienia. Jak tego uniknąć? Sprawmy, by świąteczne menu było lżejsze, ale bez uszczerbku dla jego wyjątkowego charakteru.
Wigilia i Boże Narodzenie to dni, na które czekają nie tylko dzieci. Większość z nas chętnie ulega świątecznej magii powodującej, że w czasie tych kilku dni jesteśmy radośniejsi, spokojniejsi i bardziej otwarci na drugiego człowieka. Niestety, święta poprzedzone są zazwyczaj okresem intensywnych przygotowań, które wymagają od nas iście „końskiej” kondycji i żelaznych nerwów. Przedświąteczna bieganina wywołuje spory stres i sprawia, że nawet drobnostka może łatwo wyprowadzić nas z równowagi, a wtedy o konflikt nietrudno.
Święta Bożego Narodzenia to prawdziwe żniwa dla handlowców, którzy atakują nas różnego rodzaju reklamami i …spamem. Ale to także czas, kiedy swoje działania nasilają również hakerzy, próbujący wykorzystać przedświąteczną gorączkę zakupów.
Wadliwe lampki choinkowe, brak odpowiedniej izolacji, zwarcia, przepięcia, spalone urządzenia AGD, wreszcie - świece zapachowe, które uwielbiamy, zwłaszcza podczas Bożego Narodzenia. Według danych Państwowej Straży Pożarnej, w grudniu ubiegłego roku miało miejsce aż 8637 pożarów. Eksperci przestrzegają, że większość z nich spowodowaliśmy sami - poprzez nieostrożność, roztargnienie, pośpiech. O czym należy pamiętać przygotowując mieszkania i domy na Święta? W jakich przypadkach chroni nas ubezpieczenie i kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?
Święta zbliżają się coraz większymi krokami, a to oznacza, że osoby które jeszcze mają przed sobą wymyślanie i zakup gwiazdkowych prezentów, powinny jak najszybciej dokonać wyboru. Być może przydatne okaże się zestawienie podarunków, z których (prawie) nikt nie jest zadowolony, żenujących lub po prostu kłopotliwych?
Jest postacią nieodłacznie kojarzoną obecnie ze Świętami Bożego Narodzenia. Najpowszechniejszy obecnie jego wizerunek to krzepki okrągły staruszek z długą siwą brodą ubrany w czerwone spodnie, kubrak i czapkę tegoż koloru (koniecznie z białymi wstawkami).
Prezent dla nastolatka może być po prostu jednym z wielu podarunków, a może także sta się wyjątkowym podarunkiem, pokazującym że nam na nim zależy i pozwalającym na nawiązanie silniejszej więzi.
Nastolatki i młode kobiety wydają się być najwdzięczniejszymi „obiektami" do obdarowywania. Zwłaszcza przed świętami - gdy większość ofert kierowana jest właśnie do tej grupy wiekowej - ubrania, biżuteria, kosmetyki... Jednak kupienie wymarzonego prezentu wcale nie jest łatwiejsze przez wielość propozycji.
Zwyczaj obdarowywania prezentami pod choinkę bliskich i przyjaciół jest w Polsce silnie kultywowany. Prezenty świąteczne lubi kupować większość Polaków (77 proc.). Pod świąteczne drzewka trafią przede wszystkim zabawki dla dzieci, perfumy i kosmetyki. Ponad połowa Polaków na upominki planuje w tym roku wydać ponad 300 zł – pokazują wyniki badania opinii, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji na rzecz reputacji marki „Premium Brand” przez agencję badawczą Maison&Partners.