Kochany św. Mikołaju! Piszę do Ciebie… Tak zaczyna się prawie każdy dziecięcy list do postaci, która w świecie najmłodszych zajmuje szczególne miejsce. Co roku scenariusz jest zazwyczaj ten sam – po miesiącach niecierpliwego oczekiwania przychodzi wreszcie chwila, aby zdradzić swoje marzenia św. Mikołajowi z przekonaniem, że pyzaty, brodaty, pogodny staruszek spełni wszystkie powierzone mu pragnienia.
Adwent w kościołach chrześcijańskich to czas przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego oraz doskonały moment na duchową refleksję. W tym roku Adwent rozpoczyna się 30 listopada.
W tym roku po raz kolejny można będzie zjeść posiłek w restauracji, wspierając przy tym dzieci z ubogich rodzin. Świąteczny Stół Pajacyka będzie miał miejsce już 7 grudnia.
Na przestrzeni lat świeca miłosierdzia stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. To nie tylko płomień na stole wigilijnym, ale przede wszystkim realna pomoc potrzebującym i uwrażliwianie na potrzeby tych, którzy są w potrzebie. Rozpoczęła się kolejna edycja "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom". W tym roku akcja odbywa się pod hasłem „Świeca, która tworzy polską wigilię”.
Święta Bożego Narodzenia to dla Polaków wyjątkowy, spędzony z rodziną i przyjaciółmi czas, na którym oszczędzać nie zamierzają. Jak pokazuje dwudziesta pierwsza edycja międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2018”, przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, w tym roku na prezenty, żywność oraz spotkania z najbliższymi zamierzamy przeznaczyć średnio 1.168 zł, czyli o 6 proc. więcej niż wydaliśmy rok temu. Najbardziej spodziewanym prezentem są kosmetyki i perfumy, natomiast swoim bliskim najchętniej podarujemy książkę. Z roku na rok rośnie znaczenie zakupów internetowych.
Różnią się między sobą kształtem, grubością, miękkością czy dodatkami, zawsze jednak uwodzą aromatycznym, korzennym zapachem przypraw, przywołującym na myśl zimowe wieczory i rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Choć pierniki uważane są za polski przysmak, tak naprawdę pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii, a sama tradycja ich wypiekania kultywowana jest w różnych częściach Europy – i nie tylko.
Z Bożym Narodzeniem wiążą się różne przesądy. Niektóre są popularne na całym świecie. Sprawdź, czy je znasz.
W księdze rekordów Guinnessa można znaleźć wiele ciekawostek związanych z Bożym Narodzeniem. Ile metrów miała najwyższa sztuczna choinka na świecie? Jak długo trwało czytanie najdłuższego listu do św. Mikołaja? Ile ważyło największe czekoladowe świąteczne drzewko? Niektóre liczby mogą zaskoczyć! Poznaj 10 wyjątkowych rekordów związanych ze świętami.
Święta to czas spotkań z rodziną i przyjaciłómi, więc dla samotnych ludzi oznaczają szczególnie trudny okres. Ponieważ mieszkańcy Europy się starzeją, coraz więcej jest ludzi osamotnionych i schorowanych na tyle, że ogranicza to ich mobilność, a zatem i kontakty z innymi. Jak ograniczyć izolację zwłaszcza w Święta?
"Strzelenie focha", zawiedziona mina, złośliwy komentarz – to najczęstsze reakcje na nietrafiony, świąteczny upominek. Ponad 30% Polaków nauczyło się udawać, że upominek im się podoba, 30% przeklina w myślach i nic nie pokazuje po sobie, a 27% robi dobrą minę do złej gry. Nietrafione prezenty to świąteczny koszmar, który co trzeciemu Polakowi potrafi popsuć bożonarodzeniową atmosferę.
Uczeni obliczyli, że zazwyczaj nabywamy dodatkowych kilogramów już od października i proces ten trwa do Świąt Bożego Narodzenia. Następnie zaś potrzeba od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, by wrócić do poprzedniej wagi. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na okołoświąteczną dietę.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z radością, odpoczynkiem i rodzinną atmosferą, ale z badań wynika, że okres przedświąteczny ma związek ze wzrostem częstości zawałów serca i zgonów wywołanych problemami sercowymi. Wszystko to najprawdopodobniej ma miejsce w wyniku stresu, nadmiaru alkoholu i niezdrowej diety. Sprawdź, jak ograniczyć rozdrażnienie i stres przed Świętami.
Im bliższa perspektywa wyprawy na świąteczne zakupy, tym większy poziom irytacji – takie wnioski można wysnuć z ostatniego badania PayPal oraz Kantar Millward Brown. Ośmiu na dziesięciu Europejczyków czuje się przytłoczonych myśleniem o poszukiwaniu prezentów oraz koniecznością wyprawy do sklepu wypełnionego ludźmi. Polacy są przy tym najbardziej zestresowanym narodem – ponad jedna trzecia z nas wyraża irytację związaną z przedświątecznymi sprawunkami. Czy istnieje jakiś sposób na uniknięcie świątecznej gorączki?
Pod palmami – najchętniej na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie, Emiratach Arabskich i Kenii. Na stokach – częściej w Austrii niż we Włoszech. Tam klienci biur podróży zarezerwowali wyjazdy na Boże Narodzenie i Sylwestra. Tylko połowie zależy na spędzeniu Wigilii w domu.
Wielu z nas nie wyobraża sobie zbliżających się świąt bez suto zastawionego stołu, od którego praktycznie się nie odchodzi. Zdecydowana większość Polaków właśnie w ten sposób spędzi święta. Z każdym rokiem jednak zaczynamy chętniej szukać alternatyw spędzania świąt – w minionym roku 7 procent z nas spędziło Boże Narodzenie na zagranicznej wycieczce.