200 g barszczu, 4 pierogi z grzybami, 100g postnej kapusty i kawałek karpia daje w sumie 300 kcal. Biorąc pod uwagę, że jest to 1/3 z 12 potraw na wigilijnym stole, możemy założyć, że podczas tej wieczerzy, z pewnością pochłoniemy magiczną liczbę 1000 kcal.
Ci wszyscy, którzy będą w nadchodzące święta na dyżurze, służbie, w podróży, chorobie, daleko od kraju, kościoła, radia i telewizora także mają możliwość uczestniczenia w pasterce i świątecznej mszy. Potrzebny będzie do tego… komputer lub telefon komórkowy.
Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie „Rzeczpospolitej” zdecydowana większość Polaków (84%) chciałaby, aby Wigilia była dniem wolnym od pracy. Na pytanie, z jakiego święta jesteśmy gotowi zrezygnować w zamian za 24 grudnia ponad połowa badanych wskazała 1 maja - podaje TVN24.
Wigilia to dzień, który wrósł mocno w polską tradycję. Nie chodzi tylko o dzielenie się opłatkiem, przystrajanie stołu, czy kupowanie prezentów. Siłą Wigilii jest tak naprawdę wspólna, rodzinna wieczerza i potrawy, które są odmienne w zależności od regionu z którego pochodzimy. Różnice wynikają jednak także z indywidualnych, domowych przyzwyczajeń.
Stanowcza większość Polaków odczuwa radość z powodu zbliżających się Świąt: 83% mieszkańców naszego kraju cieszy się z powodu nadchodzącego Bożego Narodzenia, wynika z badań Millward Brown SMG/KRC.
20 grudnia premier Donald Tusk przełamał się opłatkiem i złożył świąteczne życzenia seniorom, z którymi spotkał się w Jezierzycach koło Słupska. Zorganizowana już po raz piętnasty wigilijna kolacja seniorów to największe tego typu spotkanie w Polsce. Wzięło w niej udział około tysiąca osób.
Okres przedświąteczny to czas zakupów, wyjazdów z domu oraz związanego z tym zamieszania. W tych dniach ciągłego pośpiechu pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy mu żadnych szans.
Niezbędnym kulinarnym atrybutem Wigilii w polskich domach i jednym z dwunastu dań jest z całą pewnością czerwony barszcz. Danie nie tylko tradycyjne, ale i zdrowe.
W tym roku za choinki zapłacimy średnio o jedną trzecią więcej niż rok temu. Dlaczego? Bo wyższy jest VAT, wzrósł także kurs euro i koszt siły roboczej – pisze Dziennik Łódzki.
Internet zmienia powszechne dotąd zwyczaje, wielu z nas świąteczne życzenia prześle online. Z badania przeprowadzonego na internautach przez Skype wynika, że 69% z nich wyśle e-maile z okazji Świąt, 58% zaś użyje w tym celu komunikatorów internetowych.
Kolęda od wieków łączy pokolenia w czasie Bożego Narodzenia. Świąteczne śpiewanie jest wspólną tradycją dla osób obchodzących Święta bez względu na wyznawaną wiarę. Zarówno pieśni, jak i pomysły na tę bożonarodzeniową tradycję, ulegają jednak ewolucji.
Prawie 60% Polaków nie spotka się w Święta przynajmniej z jednym z członków najbliższej rodziny. Ze względu na nasilające się zjawisko migracji, odległości, jakie musieliby pokonać Polacy by spotkać się z najbliższymi stają się ogromne. Prawie 80% z nich musiałoby przebyć setki, a ponad ¼ (27%) – wręcz tysiące kilometrów, aby zobaczyć ukochanego członka rodziny lub inną bliską im osobę.
W Polsce obecnie 4,5 mln osób żyje na skraju ubóstwa, co oznacza, że aż 12% ludzi pozostaje poniżej granicy tak zwanego minimum egzystencjalnego – brakuje im pieniędzy na jedzenie, ubranie, środki higieny i czystości (dane z raportu GUS za rok 2005). Z myślą o tych najbiedniejszych ruszyła kolejna edycja akcji Szlachetna PACZKA (dawniej Świąteczna PACZKA).
Chyba nie ma ludzi, którzy chcieliby pozostać samotni w Święta Bożego Narodzenia. Nawet jeśli spotkanie z rodziną wymaga dalekich podróży, wyjątkowo chętnie decydujemy się na wyprawę w czasie niebyt ciepłych, grudniowych dni. Mimo to, można wskazać takie aspekty Świąt, które przyprawiają o ból głowy – rozgardiasz, tłum, permanentne pokrzykiwania dzieci, niewygodne pytania niektórych członków rodziny, zamęt. Czy da się uniknąć kłopotów? Co zrobić, by rodzinny zjazd nie stał się udręką? Swoją historię świąteczną opowiada Amy Goyer z AARP.
Coroczna pogoń po sklepach w poszukiwaniu czegoś pod poduszkę lub pod choinkę zawróci w głowach Polaków kończących 2008 rok. A przecież jest proste wyjście - voucher na niezapomniane przeżycie dla męża, córki, wnuka czy przyjaciółki.