Ostatnie ekstremalne zjawiska pogodowe - upał, susza, ulewy - sprawiają, że coraz więcej ludzi zwraca uwagę na ekologię i zastanawiają się, jak zmniejszyć swój ślad węglowy w sezonie świątecznym. Eksperci z Saint Joseph's University w Filadelfii radzą, by kupić prawdziwą choinkę - nie rozwiąże to problemów klimatycznych na świecie, ale jest mniej szkodliwe dla środowiska niż używanie sztucznej choinki przez kilka lat, a następnie wyrzucenie jej.
Święta nie dla wszystkich są szczególnie oczekiwanym czasem. Wielu Europejczyków nie postrzega okresu poprzedzającego Boże Narodzenie jako radosnego, a wręcz odczuwają przygnębienie i stres. Optymistycznie przeżywają Adwent przede wszystkim religijni chrześcijanie.
Wielu Europejczyków nie uważa przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia za szczególnie radosny czas i często czują się przygnębieni i zestresowani. Jedynie osoby religijne są wyjątkiem od tej reguły.
Duże ilości świątecznego jedzenia podnoszą poziom cholesterolu. Duńskie badania pokazały, że tuż po przerwie świątecznej ilość cholesterolu jest średnio o 20 proc. wyższa niż latem.
Wiadomo już, co powoduje opadanie igieł choinkowych i jak dwukrotnie wydłużyć żywotność drzewek w domach, wskazują uczeni z Université Laval w Kanadzie.
Historycznie Adwent ma korzenie hiszpańskie - pierwszą o nim wzmiankę napotykamy w jednym z dekretów Synodu w Saragossie. Było to w roku 380. Samo słowo oznacza przyjście i wywodzi się od łacińskiego "adventus". Dziś przypada pierwsza niedziela okresu przygotowującego chrześcijan do świąt Bożego Narodzenia.
Kościoły chrześcijańskie na Zachodzie obchodzą dziś Święto Objawienia Pańskiego (Święto Epifanii), zwane popularnie Świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie.
Liczba zgonów związanych z sercem rośnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, wynika z badań opublikowanych w Journal of the American Heart Association.
Dziś Boże Narodzenie obchodzą chrześcijanie z Kościołów Wschodnich. W Polsce świętują wyznawcy prawosławia oraz grekokatolicy.
Zachodnie kościoły chrześcijańskie obchodzą dziś Święto Objawienia Pańskiego (Epifanii w Polsce), zwane popularnie Świętem Trzech Króli. To jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Było obchodzone już w III wieku by uczcić objawienie się Boga człowiekowi, jego obecność w ludzkiej historii (zarówno powszechnej jak i indywidualnej), a także uzdolnienie człowieka do rozumowego poznania Najwyższego.
Trudno jest nie folgować sobie dietetycznie w okresie świąteczno-noworocznym, wszak na niektóre potrawy i ciasta czeka się cały rok. Równocześnie jednak nikt przy tej okazji nie chce przytyć. Da się pogodzić te dwie tendencje? Okazuje się, że yerba mate i kawa mogą ograniczyć nagromadzanie się tłuszczu.
Mimo, że co roku słuchamy wielu - i coraz to nowych - piosenek i pieśni związanych z Bożym Narodzeniem, tradycyjne kolędy mają wyjątkowe miejsce w naszych sercach. I to właśnie one najlepiej oddają nastrój polskiej Wigilii - radosny, uroczysty i melancholijny zarazem. Dlatego właśnie w Wigilię prezentujemy te najbardziej chwytające za serce.
Jeśli masz kota, doskonale wiesz, że jest w stanie pozrzucać wszelkie elementy dekoracyjne - na komodach i szafkach trudno jest umieścić zdjęcia, pamiątkę z wakacji, czy kulę ze śniegiem w środku bez ryzyka ich zniszczenia przez twojego zwierzaka. Choinka ze bombkami i łańcuchami jest więc dla kociaka doskonałym miejsce zabaw, co oczywiście zwykle źle kończy się dla samej choinki...
Odkryto prosty, sprytny sposób na zrobienie większego wrażenia na obdarowanym - wystarczy nieco niechlujnie czy nieudolnie zapakować prezent.
Polacy nie gęsi i swoje piosenki świąteczne mają. Mimo, że większość utworów związanych z Bożym Narodzeniem jakie obecnie słyszymy w stacjach radiowych, wykonywana jest w języku Szekspira, jednak nie brakuje też polskich kompozycji.