Uczeni obliczyli, że zazwyczaj nabywamy dodatkowych kilogramów już od października i proces ten trwa do Świąt Bożego Narodzenia. Następnie zaś potrzeba od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy, by wrócić do poprzedniej wagi. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na okołoświąteczną dietę.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z radością, odpoczynkiem i rodzinną atmosferą, ale z badań wynika, że okres przedświąteczny ma związek ze wzrostem częstości zawałów serca i zgonów wywołanych problemami sercowymi. Wszystko to najprawdopodobniej ma miejsce w wyniku stresu, nadmiaru alkoholu i niezdrowej diety. Sprawdź, jak ograniczyć rozdrażnienie i stres przed Świętami.
Im bliższa perspektywa wyprawy na świąteczne zakupy, tym większy poziom irytacji – takie wnioski można wysnuć z ostatniego badania PayPal oraz Kantar Millward Brown. Ośmiu na dziesięciu Europejczyków czuje się przytłoczonych myśleniem o poszukiwaniu prezentów oraz koniecznością wyprawy do sklepu wypełnionego ludźmi. Polacy są przy tym najbardziej zestresowanym narodem – ponad jedna trzecia z nas wyraża irytację związaną z przedświątecznymi sprawunkami. Czy istnieje jakiś sposób na uniknięcie świątecznej gorączki?
Pod palmami – najchętniej na Wyspach Kanaryjskich, w Egipcie, Emiratach Arabskich i Kenii. Na stokach – częściej w Austrii niż we Włoszech. Tam klienci biur podróży zarezerwowali wyjazdy na Boże Narodzenie i Sylwestra. Tylko połowie zależy na spędzeniu Wigilii w domu.
Wielu z nas nie wyobraża sobie zbliżających się świąt bez suto zastawionego stołu, od którego praktycznie się nie odchodzi. Zdecydowana większość Polaków właśnie w ten sposób spędzi święta. Z każdym rokiem jednak zaczynamy chętniej szukać alternatyw spędzania świąt – w minionym roku 7 procent z nas spędziło Boże Narodzenie na zagranicznej wycieczce.
Aż 71 proc. Polaków kupno prezentów świątecznych pozostawia na grudzień. Najszybciej w Europie zakupy bożonarodzeniowe rozpoczynają Niemcy i Czesi, najpóźniej Rosjanie, Ukraińcy i Grecy. Z roku na rok rośnie liczba Europejczyków, którzy coraz wcześniej decydują się na zakup prezentów. Mimo że święta to tradycyjny czas relaksu i przyjemności, co czwarty Polak przyznaje, że świąteczne zakupy kosztują go sporo stresu - to wynik badania sieci perfumerii Douglas.
Słowo "adwent" oznacza przyjście i wywodzi się od łacińskiego "adventus". W tym roku pierwsza niedziela okresu przygotowującego chrześcijan do świąt Bożego Narodzenia przypada 3 grudnia.
Na przełomie listopada i grudnia w Dreźnie odbywa się Striezelmarkt, najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy w całych Niemczech. Nie każdy jednak wie, że w tym samym czasie w Dreźnie odbywa się jeszcze dziesięć innych Jarmarków Bożonarodzeniowych.
Organizacja European Best Destinations po raz trzeci z rzędu nominowała Zagrzeb jako jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Stolica Chorwacji konkuruje z 20 innymi znanymi miastami, do których goście uwielbiają przyjeżdżać w okresie świątecznym.
Zima to czas kiedy zwykle spędzamy dużo więcej czasu w domu. To świetna okazja, by poprzez prezent gwiazdkowy zapewnić dzieciom świetną zabawę i rozrywkę podczas długich wieczorów? Oto kilka propozycji zabawek edukacyjnych, które sprawią, że każdy wieczór będzie niezapomniany dla Twojego wnuka.
W tym roku czeka nas jeszcze więcej świątecznej Mariah niż zazwyczaj. Nie dość, że Carey przygotowała animację zainspirowaną swym hitem "All I Want for Christmas Is You", to jeszcze nagrała nowy utwór do bożonarodzeniowej bajki dla dzieci, "Pierwsza gwiazdka" ("The Star").
Pod koniec października w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie ponownie zostanie otwarta wystawa plenerowa „Królewski Ogród Światła”. Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkroczą w przestrzeń, w której poczują się jak na królewskim dworze. Rozświetlone pergole, misternie zdobione pawilony, fontanny, róże i drzewka pomarańczowe – wszystko wykreowane za pomocą światła.
opiero wrzesień, a Gwen Stefani już opublikowała piosenkę na Boże Narodzenie.
Grupa Lady Pank szykuje sequel swego świątecznego dzieła, "Zimowe graffiti". Oryginał pochodzi z 1996 roku i zawiera gwiazdkowe nagrania z muzyką Jana Borysewicza i słowami Janusza Panasewicza.
W zasadzie, kiedy pytamy o świąteczne skojarzenia, większość z nich nie ma wiele wspólnego z Bożym Narodzeniem sensu stricte. Bo nawet choinka, pierniczki, makowiec, wielkie sprzątanie, Wigilia, opłatek czy ogólnie pojęta „magia świąt” to rzeczy i zjawiska, bez których te konkretne święta mogłyby się obyć…