Świąteczne szopki doskonale oddają ducha Świąt Bożego Narodzenia. Na Dolnym Śląsku możemy podziwiać najstarszą ruchomą szopkę w Polsce. Ale nie tylko ona warta jest naszej uwagi... Prezentujemy kilka nieznanych historii dolnośląskich szopek.
W okresie świątecznym kolędy słyszymy w radiu, telewizji, galeriach handlowych, a nawet na ulicy. Zwyczaj śpiewania ich przy wigilijnych stołach także nie ulega zapomnieniu, a wszystko dlatego, że są powszechnie lubianymi, melodyjnymi, niezwykle przyjmnie kojarzącymi się pieśniami.
Święta to najpiękniejszy czas w roku. Po długich przygotowaniach, całą rodziną gromadzimy się przy stole, rozkoszując się smakiem wigilijnych potraw i widokiem migocącej w kącie choinki. W świątecznym zamieszaniu nie powinniśmy jednak zapominać o zabezpieczeniu domu w taki sposób, aby nas pies mógł wspólnie z rodziną cieszyć się tym wyjątkowym okresem w roku.
Wszędzie ich pełno, beztrosko przechadzają się po domu lub ogrodzie i zdają się nie wiedzieć, że wkrótce Wigilia i będą miały okazję przemówić... W okresie bożonarodzeniowym zwierzakom nie poświęca się tyle uwagi, co zwykle. To zrozumiałe, przedświąteczne zamieszania pochłania całą atencję. Trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ związane z Gwiazdką przedmioty, szczególnie rożnego rodzaju jedzenie, może zagrażać domowym pupilom.
Czy wiesz, które ze świątecznych potraw są najbardziej kaloryczne, a które możemy smakować bez obaw o naszą figurę? Zapraszamy na przegląd najpopularniejszych świątecznych przysmaków dokonany wspólnie z dietetykiem.
Czy konieczne jest siadanie do zastawionego dwunastoma potrawami stołu dokładnie w momencie, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka? Coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie świąt za granicą. Warto więc poznać inne obyczaje świąteczne.
Aż 75 proc. konsumentów po świąteczne produkty spożywcze wybiera się z listą zakupów. Co czwarty z nas szuka okazji i promocji kupując prezenty dla najbliższych. Niestety, nadal – 37 proc. badanych jest błędnie przekonanych, że sklep ma obowiązek przyjąć nietrafiony prezent – to wnioski z najnowszej analizy przeprowadzonej podczas świątecznych zakupów dla UOKi.
Dom pachnie piernikami, na patelni smaży się karp, a w wazie czeka już zupa grzybowa. Jednak nie wszyscy mogą się cieszyć w pełni smakiem Świąt. Alergików nawet Boże Narodzenie nie zwalnia z ostrożności w wybieraniu potraw. A uważać powinniśmy wszyscy, bo często nie zdajemy sobie nawet sprawy ze swojej wrażliwości na niektóre produkty.
Istnieje świąteczne jedzenie, napoje, czy muzyka. Ale można też mówić o bożonarodzeniowych roślinach - dopełniają gwiazdkową atmosferę stanowiąc niezbywalny akcent domowych i ulicznych dekoracji.
O tym, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia w naszym kraju świadczą coraz krótsze dni, iluminacje rozbłyskujące na ulicach i bożonarodzeniowa muzyka w galeriach. Poza tym wszyscy marzą o białych Świętach - śnieg „utwierdza" w przekonaniu, że oto nadszedł magiczny, niezwykły i wyczekiwany nawet przez mniej religijnych ludzi okres. Tradycja obchodzenia Świąt jest silna i powszechnie znana, a nasza szerokość geograficzna wyznacza jej warunki zewnętrzne - niezbywalne ciepłe ubrania, lodowiska w centrum miasta, bożonarodzeniowe kuligi. Tam jednak, gdzie podczas Bożego Narodzenia świeci słońce i lato daje o sobie znać wysoką temperaturą, celebracja i tradycje są odmienne.
Dla wielu Europejczyków zbliżające się święta upłyną pod znakiem kolejnych wyrzeczeń. Polacy na świętach nie zamierzają jednak oszczędzać. Mimo niepewnych czasów pobiją kolejny rekord świątecznych wydatków. Trzeba jednak pilnować, by nie były większe, niż muszą – mówią doradcy Aspiro.
Jeśli nie mróz i śnieg, to co najmniej chłód wymagający zimowej kurtki, poza tym krótkie dni i rozbłyskujące na ulicach i z witryn sklepowych różnorodne iluminacje oraz zdobienia z girland, do tego kolędy lub muzyka popularna, ale koniecznie w bożonarodzeniowym klimacie - oto kwintesencja przedświątecznej atmosfery. Mowa oczywiście nie o osobistym odczuwaniu Świąt, ale zewnętrznych okolicznościach, które niezmiennie towarzyszą Gwiazdce. Niemniej jednak, bożonarodzeniowa aura nie zawsze konstruowana jest w sposób udany... jednym z dysonansów są - pisząc oględnie - kiepskie utwory bożonarodzeniowe...
W większości polskich rodzin stanowi obowiązkowe wigilijne danie - smażony, w galarecie, po żydowsku... Jego łuski trzymane w portfelu mają przynieść pomyślność w nadchodzącym roku. Nie wszyscy wiedzą, że na naszych świątecznych stołach karp króluje zaledwie od kilkudziesięciu lat.
Statystyczny Polak potrzebuje ponad 9 dni, aby zarobić na tegoroczne święta. Najdłużej pracować musi kasjer, bo prawie 19 dni roboczych, a na przykład profesor medycyny już 27 razy mniej. W roku 2012 Polacy średnio będą pracować o 2 godziny i 32 minut krócej na święta niż w roku obecnym – wynika z najnowszych analiz firmy Work Service S.A.
Betlejemskie Światło Pokoju - symbol nadziei, miłości i pojednania dotarło do Pałacu Prezydenckiego. Płomień z Betlejem przekazali w środę Parze Prezydenckiej harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego.