Prezent dla Mamy to pojęcie bardzo szerokie. Podobnie jak samo określenie "mama". Matkami sa przecież kobiety w różnym wieku, będące równocześnie córkami, siostrami, żonami czy Babciami. Jednak ponieważ prezentom dla Babci poświęciliśmy nieco czasu, zajmiemy się prezentami dla pozostałych Mam.
Właśnie nadszedł czas poszukiwania podarunków dla bliskich. Dlaczego nie pomyśleć o czymś oryginalnym, a przy okazji bardzo "świątecznym"?
Bożonarodzeniowy sezon znacznie się przesunął i właściwie tuż po wszystkich Wszystkich Świętych w sklepach pojawiają się gwiazdkowe dekorcje. Mogłoby się wydawać, że to dobrze, bo świąteczny nastrój trwa dłużej, ale okazuje się, że zbyt wczesne rozbudzanie ducha Bożego Narodzenia wywołuje lęk i niepokój.
Dziś chrześcijanie Kościołów Zachodnich czczą objawienie się Boga człowiekowi. To jedno z najstarszych i najbogatszych w treści świąt chrześcijańskich.
Dużo przygotowań - gotowanie, sprzątanie, zakupy, a wszystko po to, by spędzić Święta jak najpiękniej. Żeby się to udało, i w sferze fizycznej, i psychicznej, warto trzymać się kilku reguł.
Po wielu dniach przygotowań, zakupów, porządków, gotowania, pieczenia i smażenia zasiadamy wieczorem przy stole w gronie najbliższych. Blask świec i choinkowych lampek, kolędy i opłatek, a nade wszystko wyciszenie sporów i spokój - taka jest Wigilia marzeń.
Dla niektórych Święta nie są wcale czasem radosnym, ale stresującym. W recenzowanym czasopiśmie „British Medical Journal” opublikowano badanie, z którego wynika, że w Wigilię ryzyko wystąpienia zawału serca jest większe.
Aż 85 procent Polaków pada ofiarą nietrafionych prezentów - wynika z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń. Co więcej, 39 procent spośród 1683 zapytanych uważa, że największą "świąteczną wpadką" jest podarowanie nieodpowiedniego upominku.
Niełatwo jest nie zyskać na wadze w okresie świątecznym. Wszystko dlatego, że w efekcie obfitych zakupów i wielogodzinnych przygotowań „na wyciągnięcie ręki" mamy do dyspozycji wiele smakowitych potraw, którym trudno się oprzeć. Jak przyjemnie spędzić bożonarodzeniowy czas, ale nie zaprzepaścić całorocznych wysiłków utrzymania odpowiedniej wagi? Oto kilka dietetycznych wskazówek.
Świąteczne przysmaki i prozdrowotne korzyści? Wydaje się, że to nie idzie w parze. A jednak - wszystko zależy od tego, czy zachowamy umiar i jak przyrządzimy tradycyjne potrawy. Rozsądne pałaszowanie bożonarodzeniowych smakołyków, nie porzucanie aktywności fizycznej i gotowanie z mniejszą ilością tłuszczu oraz soli zapewni nie tylko dobre samopoczucie, ale i przyda energii dzięki bogatym wartościom odżywczym.
Opłatek, puste miejsce przy stole, kolędy i prezenty pod choinką. To pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Jakie zwyczaje celebrowane są w innych krajach?
Tradycyjne polskie święta nie mogą się obyć bez suto zastawionego stołu. Zarówno otaczające nas zewsząd smakołyki jak i zwyczaj rodzinnego biesiadowania przy stole zwykle kończy się dla nas nadprogramowymi kilogramami. Jak więc jeść, by się nie przejeść i nie przytyć? Oto trzy praktyczne porady.
Wieczór wigilijny to w naszej kulturze najbardziej uroczysty wieczór w roku. Na przestrzeni lat obrzędy religijne i zwyczaje ludowe przeplatały się tworząc tradycje, których pochodzenia i znaczenia nie zawsze jesteśmy pewni. Choinka, ilość potraw, samo przygotowanie stołu – wszystko to ma swoją ukrytą symbolikę, która sprawia, że ten wieczór jest jeszcze bardziej magiczny.
Już za tydzień Wigilia i pod choinkami pojawią się prezenty. Dlatego właśnie teraz osoby, które jeszcze nie kupiły nic swoim najbliższym w panice szukają pomysłu. Niestety, czasem kończy się to kupieniem czegokolwiek, a później - rozczarowaniem. Jak tego uniknąć?