27 listopada ukaże się płyta "W poszukiwaniu dróg - nowe i stare kolędy" Zbigniewa Preisnera.
Przed nami grudzień i koniec roku. To czas odpoczynku, ale również zwiększonych wydatków. Święta, Sylwester oraz następujące po nich ferie to wydarzenia, które mogą bardzo nadwyrężyć domowy budżet. Jak się do nich przygotować, by nowego roku nie rozpocząć z pustym portfelem?
Polacy wydają na święta Bożego Narodzenia więcej niż pierwotnie zakładali. Być może dlatego w tym roku chcą podejść do świątecznych zakupów z większą rozwagą i ostrożnością. Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina zamierza wydać średnio 1 282 zł, czyli o około 11 proc. więcej niż deklarowaliśmy rok temu – wynika z osiemnastej edycji badania „Zakupy Świąteczne 2015” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w 13 krajach Europy i RPA.
Czy przygotowania do Bożego Narodzenia i świąteczne prezenty kosztują nas zbyt wiele? 53% Polaków uważa, że tak. 12% z nas postanowiło zmniejszyć w tym roku swoje wydatki i bardziej skupić się na przeżywaniu świąt.
Na całym świecie uważa się, że mamy zasługują na specjalne uczczenie za ich szczególne oddanie dla swoich dzieci. Stąd Dzień Matki ustanowiono niemal w każdym kraju, różna jest jedynie data. W takie święto i małe, i duże dzieci mają okazję podziękować rodzicielkom za zapewnienie im najlepszej opieki i wychowania.
Iluminacje świąteczne Połczyna-Zdroju w tym roku cieszyły się największą sympatią głosujących w Plebiscycie Miast „Świeć się z Energą”. W walce o zwycięstwo wyprzedził ponad 220 polskich miejscowosci, pokonując w finale m.in. Gdynię, Lublin i Bielsko-Białą.
Blisko 230 miejscowości bierze udział w tegorocznym plebiscycie na najpiękniej rozświetlone miejscowości w Polsce. W czołówce rywalizacji o wejście do najlepszej szesnastki w kraju znajdują się obecnie m.in. Rzeszów, Szczecin, Bielsko Biała czy Żukowo.
W ostatnim tygodniu przed Wigilią (15-21.12) przez sortownie Poczty Polskiej przeszło w tym okresie prawie dwa razy więcej paczek niż zwykle. Jeszcze nigdy Polacy nie kupili tyle w sklepach internetowych.
Boże Narodzenie to czas, w którym notorycznie sobie pobłażamy. Można jednak korzystać z wszystkich uroków świątecznego okresu bez większego wpływu na zdrowie i talię. Oto kilka wskazówek.
"Wesołych Świąt" życzy internautom największa światowa wyszukiwarka. Dziś na jej głównej stronie można zobaczyć świąteczny animowany "doodle", a przy okazji przekonać się jak brzmią najpopularniejsze świąteczne życzenia w różnych językach świata.
Zazwyczaj mamy ich dość już pod koniec listopada. Niestety, większość świątecznych reklam skupia się na bardziej nawet niż w innych porach roku natrętnym zachęcaniu do zakupu produktów lub usług, do znudzenia wykorzystując przy tym frazesy w rodzaju "magia świąt", "magiczny czas" czy "wyjątkowe chwile". Jednak i tu zdarzają się "perełki". Przedstawiamy pięć wzruszających reklam bożonarodzeniowych. Warto je obejrzeć, choćby dlatego że żadna z nich nie pojawiła się w polskich blokach reklamowych.
W wigilijny wieczór Polacy tradycyjnie wybierają sprawdzone dania: śledzie, barszcz z uszkami lub zupę grzybową, karpia, piernik i kutię. Jednak już na obiad w pierwszy i drugi dzień Świąt warto poszukać nowych inspiracji i zaproponować rodzinie coś zaskakującego.
Powszechnie wydaje się, że gotówka nigdy nie jest nietrafionym prezentem. Taki upominek, niezależnie od zawartości koperty, może jednak zostać odebrany jako nietaktowny. Expander podpowiada, że zdecydowanie lepszą opcją będzie karta podarunkowa lub przedpłacona. Aby świąteczna paczka wyglądała okazale, warto wzbogacić ją słodkim dodatkiem - koszem owoców lub ulubionymi czekoladkami.
W okresie Bożego Narodzenia trzeba zadbać o to, by bezpiecznie przeżyli także je nasi czworonożni pupile. Okazuje się, że czyha na nie wiele niebezpieczeństw. Zobacz, jak ochronić zwierzaki.
Święta tuż tuż, ale z powodu wielu obowiązków nie wszyscy jesteśmy w stanie się przygotować i bywa, że kupujemy prezenty na ostatnią chwilę. Niektóre wybory wydają się oczywiste i mamy pewność, że obdarowany będzie usatysfakcjonowany. Mamy jednak także tendencję do sięgania po rzeczy standardowo kojarzone z Gwiazdką, ale niekoniecznie dobrze postrzegane czy trafione. Zobacz, czego warto unikać.