Książka Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka - literaturoznawców od lat zajmujących się twórczością Ryszarda Kapuścińskiego - to pierwsza próba pokazania całości dzieła autora Podróży z Herodotem.
Steven Spielberg zajmie się produkcją filmu biograficznego poświęconego postaci Martina Luthera Kinga. Słynny aktywista i laureat pokojowej nagrody Nobla zapisał się w historii jako przywódca walki przeciwko segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Został zabity 4 kwietnia 1968 roku.
Bogate i burzliwe życia Franka Sinatry w końcu doczeka się ekranizacji. Za reżyserię obrazu zatytułowanego po prostu "Sinatra" odpowiada Martin Scorsese.
Liza Minnelli wystąpiła przeciwko producentom filmu biograficznego o jej matce Judy Garland. Obraz powstanie na kanwie książki "Get Happy: The Life of Judy Garland" Geralda Clarke'a. Powieść przedstawia trudne losy gwiazdy, jej zmagania w życiu osobistym i konflikty w pracodawcami i rodziną.
Trwają przygotowania do filmu biograficznego o jednym z największych gwiazdorów Hollywood, Stevie McQueenie. Kandydatem do sportretowania aktora jest Brad Pitt.
Forest Whitaker zagra główną rolę w filmie "What a Wonderful World". Gwiazdor stanie również za kamerą obrazu. Biograficzne dzieło przedstawi historię życia Louisa Armstronga, jednej z najważniejszych postaci w historii jazzu.
Dom Spotkań z Historią uczestniczy w akcji „Wrzesień miesiącem dla kombatanta”, zorganizowanej przez Urząd Miasta st. Warszawy. Specjalnie dla przedstawicieli najstarszego pokolenia Archiwum Historii Mówionej DSH uruchamia punkt kontaktowy „Jak zapisywać moją przeszłość”, w którym pracownicy AHM przyjmować będą zgłoszenia osób gotowych podzielić się wojennymi wspomnieniami i umówić się na nagranie relacji biograficznych. Czekają też na informacje na temat domowych pamiątek i archiwaliów.
Profesor Leszek Kołakowski nigdy nie pisał dziennika i unikał odpowiedzi na pytania dotyczące własnej biografii. Tym razem jednak złamał tę żelazną zasadę. W rozmowie ze Zbigniewem Mentzlem zdradza tajemnice swojego życia. Szczera rozmowa ukazuje, jakie były koleje losu i drogi kształtowania się znakomitego autorytetu.
Wybitna artystka. Pierwsza dama jazzu. Piosenkarka, obdarzona genialną muzyczną intuicją. Wrażliwa, energiczna, zniewalająca. Nieodpowiedzialna i odpychająca. Oto Eleonor Fagan, od 1930 roku znana jako Billie Holiday. Jej piosenki, m.in. Strange Fruit, Summertime, I am a Fool to Want You szybko stały się klasyką jazzu, zaś jej głos - niezwykle ekspresyjny, rozwibrowany, jedyny w swoim rodzaju - wciąż wywołuje dreszcze u kolejnych pokoleń słuchaczy.
Do księgarń trafiła książka Ryszarda Kapiścińskiego "Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku" – jedna z ostatnich publikacji, nad którą pracował i którą przygotowywał do druku zmarły w styczniu tego roku pisarz i reportażysta. Książka jest zbiorem wypowiedzi i zapisków Kapuścińskiego na temat historii, globalizacji i poszczególnych regionów świata. Ilustrowana jest niepublikowanymi dotąd zdjęciami wykonanymi przez autora w różnych częściach naszego globu.
Po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego 23 stycznia na rynku księgarskim ukazały się dwie książki o mistrzu reportażu - „Kapuściński: Nie ogarniam świata” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki oraz „Podróże z Ryszardem Kapuścińskim. Opowieści 13 tłumaczy”. Druga z książek miała być prezentem niespodzianką Wydawnictwa Znak na 75. urodziny pisarza. - „Nie zdążyliśmy mu jej pokazać” - pisze wydawca na swoich stronach internetowych.