W 2014 r. ok. 43% osób w gospodarstwach domowych żyło poniżej granicy minimum socjalnego, traktowanego jako granica „minimalnie godziwego standardu życia” - takie dane przynosi raport GUS „Ubóstwo w Polsce w latach 2013-2014”. Minimum socjalne nie stanowi granicy ubóstwa, lecz próg poniżej którego następuje deprywacja integracyjnych potrzeb człowieka, związanych m.in. z uczestnictwem w kulturze, edukacji, itp.
Już jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny, a wraz z nim Polska Akcja Humanitarna rusza z kolejną edycją programu Pajacyk. W ramach programu Pajacyk Polska Akcja Humanitarna przyznała dofinansowanie dla 109 szkół z całej Polski. Ciepły posiłek przez cały rok szkolny 2015/2016 będzie otrzymywało w sumie 1722 uczniów.
W 2014 roku poniżej granicy ubóstwa skrajnego, czyli poniżej minimum egzystencji żyło w Polsce ok. 2,8 mln osób - podał Główny Urząd Statystyczny. W warunkach ubóstwa relatywnego zaś ok. 6,2 mln osób. Liczbę osób żyjących poniżej ustawowej granicy ubóstwa, czyli poniżej progu interwencji socjalnej szacuje się na ok. 4,6 mln.
Niewiele ponad połowie Polaków starcza na codzienne wydatki, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Pozostali badani równie często określali swój standard życia jako ponadprzeciętny, jak i poniżej średniej.
Ponad połowa, bo aż 55 procent Polaków jest zadowolonych ze swoich dochodów, a sytuacja 7 procent z nich jest na tyle dobra, że mogą pozwolić sobie na wszystko. Na drugim biegunie są ci, którym nie wystarcza pieniędzy nawet na bieżące potrzeby. To 4 proc. populacji w Polsce. Reszta musi mocno zaciskać pasa.
Jedna na osiem osób na całym świecie jest chronicznie niedożywiona, wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. WHO apeluje do światowych przywódców mówiąc, że w niektórych regionach nie powiedzie się cel zmniejszenia o połowę liczby głodnych do 2015 roku.
Ciągłe zmaganie się ubóstwem i zamartwianie o pieniądze na podstawowe potrzeby życiowe wymaga tyle energii psychicznej, że biednym nie starcza już „siły" na intelektualne zaangażowanie w inne dziedziny życia. Bieda wręcz ogłupia.
Polacy są najbardziej pesymistycznie nastawieni do emerytury spośród przedstawicieli 12 krajów. Jedna trzecia badanych Polaków utożsamia słowo emerytura ze słowami „ubóstwo", „bieda" i „problemy zdrowotne" – wynika z badania Aegon „Zmiana oblicza emerytur: Raport o gotowości emerytalnej Polaków, 2013".
Przewidywany wzrost liczby ludności świata jest jeszcze większy niż przewidywano w 2011 roku, głównie z powodu liczby urodzeń w Afryce, mówią eksperci.
W ciągu minionych trzech miesięcy przeterminowane płatności Polaków wzrosły, osiągając na koniec czerwca poziom 36,08 miliarda złotych. Szybko wzrasta liczba niesolidnych dłużników – wynika z 20. edycji raportu InfoDług przygotowywanego przez BIG InfoMonitor. Niemal 2,2 miliona Polaków ma problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań.
W ciągu ostatniego roku nie zmieniło się poczucie zagrożenia biedą – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Zmniejszył się odsetek badanych żyjących skromnie, którzy muszą na co dzień bardzo oszczędnie gospodarować pieniędzmi, a zwiększył – żyjących średnio, którym starcza na co dzień, ale muszą oszczędzać na poważniejsze zakupy. Jednocześnie pogorszyły się przewidywania dotyczące sytuacji materialnej gospodarstw domowych w najbliższych dwunastu miesiącach. Największe obawy co do swojej sytuacji materialnej w najbliższym roku wyrażają renciści i emeryci.
Europejski naukowiec przyjrzy się wzrostowi liczby wycieczek do miejskich obszarów nędzy, często nazywanych slumsami, fawelami lub gettami. Dr Fabian Frenzel, wykładowca Ekonomii Politycznej Organizacji na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu w Leicester, podda analizie nasilające się zjawisko turystyki slumsowej, aby sprawdzić, czy jest ono jedynie specyficzną formą rozrywki dla bogatych turystów, czy też może pomóc w uporaniu się z globalnym brakiem równości i sprawiedliwości.
Jedna czwarta Polaków deklaruje, że nie zna nikogo naprawdę biednego. Ponad dwie trzecie zna takie osoby z sąsiedztwa bądź z widzenia, a czterech na stu określa siebie jako osoby biedne - to wyniki sondażu przeprowadzonego przez CBOS. W ciągu pięciu lat wzrosła liczba Polaków uważających, że w najbliższych latach ludzi biednych będzie w Polsce przybywać.
17. tytuł Europejczyka Roku Reader's Digest zdobyła Isabel Jonet, przewodnicząca lizbońskiego Banco Alimentar koordynującego pracę 19 banków żywności w całej Portugalii. Została wyróżniona za pracę społeczną, która w tym roku w Portugalii uchroni przed głodem i niedożywieniem 300 tysięcy osób.
Cztery na pięć osób uważa, że 1500 zł, czyli równowartość płacy minimalnej w 2012 r., to za mało aby związać koniec z końcem – wynika z ankiety ING.