W nocy z 30 na 31 maja 2015 odbędzie się pierwsza w Poslce Noc Bibliotek - wieczorno-nocna impreza promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Zapraszają na nią biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce.
Jeszcze w tym roku na zakup książek do bibliotek szkolnych trafią w sumie 24 miliony zł. Rząd przyjął przygotowany w Ministerstwie Edukacji Narodowej program „Książki naszych marzeń” umożliwiający zakup nowości wydawniczych dla bibliotek. Z budżetu państwa trafi na ten cel 20 mln złotych, kolejne 4 mln dołożą samorządy.
Zahamowano trwający od 9 lat spadek wypożyczeń, zwiększyła się liczba zarejestrowanych użytkowników bibliotek, a także zakupy książek – takie optymistyczne dane zostały przedstawione w raporcie o stanie bibliotek publicznych w Polsce, przygotowanym przez Bibliotekę Narodową.
Aż 60 procent Polaków w ciągu roku nie ma kontaktu z żadną książką, a po książki znaczniej chętniej sięgają młodsi niż starsi – wynika z badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska. Z wiekiem za to rośnie częstotliwość sięgania po lekturę. Seniorzy o ile już czytają, robią to znacznie częściej niż osoby młodsze.
Pod koniec listopada 2008 r. Biblioteka Narodowa wspólnie z TNS OBOP przeprowadziła kolejne badanie z cyklu poświęconemu społecznemu zasięgowi książki.
W ubiegłym tygodniu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, marszałek województwa Adam Struzik i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego podpisali porozumienie na rzecz rozwoju bibliotek. Mazowieckie jest pierwszym regionem, w którym je podpisano, ale program ma objąć cały kraj. W ramach programu biblioteki mają m.in. zostać wyposażone w komputery z z dostępem do Internetu.