Pomysł utworzenia europejskiej biblioteki cyfrowej stał się realnym celem, który postawił sobie Parlament Europejski. Przyjęte we wrześniu br. sprawozdanie mówi, że udostępnione zostaną za darmo, wszystkim użytkownikom internetu, głównie dzieła sztuki i literatury. Parlament podkreśla, że dostęp do nich będzie możliwy we wszystkich językach europejskich.
„Wystaw książki, daj poczytać!” - tak będzie brzmiało hasło pilotażowego programu społecznego, w ramach którego mieszkańcy Krakowa będą mogli pozbyć się niepotrzebnych książek nie wyrzucając ich do śmieci. Wystarczy, że w oznaczony dzień wystawią książki przed swoje domy, skąd zabiorą je miejscy pracownicy i – po selekcji – przekażą miejskim i szkolnym bibliotekom.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zadeklarował, że promocja czytelnictwa będzie jednym z najważniejszych celów resortu kultury w nadchodzącym roku. Na ten cel w budżecie ministerstwa na przyszły rok przeznaczono 40 milionów złotych. Pieniądze te zostaną przekazane m.in. na zakup książek dla polskich bibliotek oraz na wsparcie programów promujących modę na czytanie wśród Polaków.
5 grudnia w sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego odbędzie się uroczyste otwarcie Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Program spotkania obejmuje m.in. multimedialną prezentację książnicy oraz koncert Orkiestry kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej im. R. Bukowskiego pod dyrekcją Artura Wróbla. Oficjalnego otwarcia Biblioteki Cyfrowej dokona rektor prof. Leszek Pacholski.
Ministerstwo Kultury rozpoczęło rejestrację księgozbiorów polskich przechowywanych poza granicami kraju. Prace nad tym przedsięwzięciem prowadzone są W Departamencie do Spraw Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą MkiDN. Jak podaje rzecznik resortu celem spisu „jest zgromadzenie informacji o istniejących obecnie kolekcjach polonijnych dla przechowania wiedzy i pamięci o nich”.
W Warszawie powstanie biblioteka Jana Nowaka-Jeziorańskiego – książnica zostanie usytuowana w kamienicy, w której mieszkał słynny Kurier z Warszawy. Przed domem stanie nieduży pomnik Jeziorańskiego – pisze „Gazeta Wyborcza”. Całość inwestycji sfinansuje warszawski magistrat.
Biblioteka Centralna Polskiego Związku Niewidomych i Krajowa Sekcja Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy zarządzie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich organizuje jesienią konferencję "Biblioteki wobec problemów starzejącego się społeczeństwa".
Dziś obchodzony jest Dzień Kierbedziów - Święto Bibliotek i Bibliotekarzy, którego nazwa upamiętnia Eugenię Kierbedziową, fundatorkę biblioteki miejskiej mieszczącej się przy ul. Koszykowej w Warszawie. Książnica ta będzie wkrótce obchodzić stulecie istnienia.
W tym roku po raz trzeci, z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, obchodzony jest w całym kraju w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek pod hasłem Nie wiesz? - zapytaj w bibliotece.
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu uruchomił system elektroniczny pozwalający korzystać z większości zasobów elektronicznych biblioteki uniwersyteckiej w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca – czyli wszędzie tam, gdzie jest komputer i dostęp do Internetu. Z systemu korzystać mogą czytelnicy posiadający aktualną elektroniczną kartę biblioteczną.