Wyniki nowych badań nad ostrymi postaciami białaczki, prowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu Wiedeńskiego z Austrii, zwracają uwagę na nowy cel dla leków hamujących geny pomagające w rozwoju chorych komórek. Odkrycia opisane w czasopiśmie Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO) pokazują, w jaki sposobu komórki białaczki "uzależniają się" od genów, których zmiana mogłyby zahamować rozwój chorych komórek.
Walka z białaczką została nagrodzona w dwóch z czterech kategorii niedawno rozstrzygniętego konkursu na Europejskiego Wynalazcę Roku. Szwajcarski chemik medyczny, dr Jürg Zimmermann, wraz amerykańskim onkologiem dr Brianem Drukerem zdobyli nagrodę w kategorii "Przemysł" za wynalezienie leku Glivec.
Europejscy naukowcy pracują nad doskonaleniem opieki nad pacjentami cierpiącymi na białaczkę. Teraz zespół badaczy integruje prace czołowych grup prowadzących badania kliniczne, ich grup partnerskich, przedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z całej Europy, aby stworzyć sieć współpracy na rzecz postępów w opiece zdrowotnej i badaniach naukowych nad białaczką. Ostatecznym celem projektu ELN (Europejska sieć LeukemiaNet) jest uruchomienie Europejskiego Rejestru Badań Klinicznych nad Białaczką. Projekt został niedawno zaprezentowany w magazynie Cancerworld.
Fundacja Urszuli Smok Podaruj Życie już po raz drugi zainauguruje Ogólnopolski Miesiąc Walki z Rakiem organizując prozdrowotną akcję pod tytułem Marsz Nadziei i Życia. Jego celem jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie społeczeństwu sytuacji osób chorujących onkologicznie.
29 maja w Krakowie odbyła się konferencja prasowa „Transplantacja szpiku kostnego jako nowoczesna metoda terapeutyczna. Doświadczenia własne Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego", zainicjowana przez Katedrę i Klinikę Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenie Pacjentów po Transplantacji Szpiku Kostnego oraz Fundację Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. Prof. Juliana Aleksandrowicza.
W Polsce prawie 2000 osób czeka na nowy narząd - mimo, że polskie prawo zezwala na pobranie narządów od zmarłej osoby, a zmarły podpisał oświadczenie woli i chce oddać swoje narządy - rodzina mówi nie. Transplantacja to życie.
"Dziewczyny z kalendarza" świętowały dziesiątą rocznicę wykonania słynnych zdjęć, z tej okazji postanowiły ponownie sfotografować się nago.
21 kwietnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię „Bialaczka - sprawdź, czy nie weszła ci w krew" zorganizowaną przez Fundację Urszuli Jaworskiej i Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Kampania ta ma na celu edukację społeczeństwa i zachęcenie do regularnego wykonywania morfologii krwi jako podstawowego badania we wczesnej diagnostyce chorób hematologicznych.
Z okazji obchodzonego 26 stycznia Dnia Transplantacji portal dla lekarzy Konsylium24.pl zadał pytanie 432 polskim lekarzom: Czy zgodziłabyś/zgodziłbyś się zostać dawcą szpiku do transplantacji dla Twojego pacjenta?
Dotychczas wiadomo było, że uszkodzenie genu MML ma związek z dziecięcą białaczką, ostatnie badania dowiodły, iż gen ten jest niezwykle istotny również dla zdrowia dorosłych.
Białaczkę kojarzy się zazwyczaj ze złośliwymi nowotworami, nie jest to jednak jedna, ale wiele chorób ,im wcześniej zaś wykryje się takowe schorzenie, tym większe są szanse na jej wyleczenie.