Wzruszać, wzruszać i jeszcze raz wzruszać. Takie jest jedyne przesłanie filmu "Nad życie". Film oparty został o losy siatkarki, Agaty Mróz, dotkniętej białaczką.
Zmarł Vidal Sassoon, słynny stylista i artysta fryzjerstwa. Od kilku lat walczył z białaczką. Sassoon był jedną z najbardziej wpływowych osób w świecie mody i fryzjerstwa. W 2010 roku powstał o nim film dokumentalny „Vidal Sassoon: The Movie".
Dziś w Zgierzu zmarł polski piosenkarz i kompozytor Bogusław Mec. W styczniu skończył 65 lat. Od 2001 roku chorował na białaczkę.
Co roku w Polsce diagnozuje się ok. 8000 przypadków chłoniaków. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej dotyczy osób po 60 roku życia. Dzień Babci i Dzień Dziadka są dobrą okazją do zwrócenia uwagi na zdrowie najbliższych.
Wydłużenie życia bez progresji choroby oraz zmniejszenie toksyczności leczenia to główne wyzwania przed jakimi stoi współczesna onkologia. Przewlekła białaczka szpikowa (PBS) jest dowodem na to, że choroby śmiertelne mogą stać się chorobami przewlekłymi. PBS, jak i inne nowotwory, w większości przypadków dotyka osoby po 60. roku życia. Ze względu na schorzenia towarzyszące oraz ogólny stan organizmu osób starszych, leczenie ich wymaga indywidualnego podejścia. Pomóc w tym może nowa specjalizacja medyczna, jaką jest onkologia geriatryczna.
Naukowcy w Wielkiej Brytanii poinformowali, że badając ecstasy, narkotyk popularny w nocnych klubach, odkryli, iż może być on skuteczny w leczeniu nowotworów krwi.
Europejscy naukowcy opisali sposób, w jaki najpowszechniej występująca mutacja genów w ostrej białaczce szpikowej rozpoczyna proces rozwoju nowotworu oraz to, jak może ona współpracować z dokładnie zdefiniowaną grupą innych mutacji w celu wywołania pełnoobjawowej choroby.
W Polsce corocznie rozpoznaje się ok. 300-350 nowych przypadków przewlekłej białaczki szpikowej, z czego prawie, co drugi przypadek jest wykrywany przy okazji rutynowych badań -niestety często w dość zaawansowanym stadium. Informacja o zdiagnozowaniu choroby nowotworowej zawsze stanowi silny wstrząs emocjonalny dla pacjenta oraz jego rodziny.
Morfologia krwi to podstawowe badanie diagnostyczne, które może przyczynić się do wczesnego wykrycia i prawidłowego zdiagnozowania wielu nieprawidłowości zachodzących w organizmie człowieka. Do maja 1996 roku morfologia krwi była badaniem obowiązkowym zlecanym przez lekarza medycyny pracy każdemu pacjentowi. Po tym okresie, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym (§2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie badań profilaktycznych pracowników z dnia 30 maja 1996 r./Dz. U. 1996 Nr 69, poz. 332, § 7/), badania podstawowe, a wśród nich morfologia stały się badaniami fakultatywnymi. Oznacza to, że mogą być zlecane tylko w przypadkach, w których lekarz uzna, iż jest to niezbędne dla prawidłowej oceny zdrowia osoby przyjmowanej do pracy.
W Nowym Jorku w wieku 83 lat zmarł doktor Robert Butler, twórca terminu „ageizm" (ang. „ageism"), który oznacza dyskryminację ze względu na wiek.
Wyniki nowych badań nad ostrymi postaciami białaczki, prowadzonych pod kierunkiem Uniwersytetu Wiedeńskiego z Austrii, zwracają uwagę na nowy cel dla leków hamujących geny pomagające w rozwoju chorych komórek. Odkrycia opisane w czasopiśmie Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO) pokazują, w jaki sposobu komórki białaczki "uzależniają się" od genów, których zmiana mogłyby zahamować rozwój chorych komórek.
Walka z białaczką została nagrodzona w dwóch z czterech kategorii niedawno rozstrzygniętego konkursu na Europejskiego Wynalazcę Roku. Szwajcarski chemik medyczny, dr Jürg Zimmermann, wraz amerykańskim onkologiem dr Brianem Drukerem zdobyli nagrodę w kategorii "Przemysł" za wynalezienie leku Glivec.
Europejscy naukowcy pracują nad doskonaleniem opieki nad pacjentami cierpiącymi na białaczkę. Teraz zespół badaczy integruje prace czołowych grup prowadzących badania kliniczne, ich grup partnerskich, przedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z całej Europy, aby stworzyć sieć współpracy na rzecz postępów w opiece zdrowotnej i badaniach naukowych nad białaczką. Ostatecznym celem projektu ELN (Europejska sieć LeukemiaNet) jest uruchomienie Europejskiego Rejestru Badań Klinicznych nad Białaczką. Projekt został niedawno zaprezentowany w magazynie Cancerworld.
Fundacja Urszuli Smok Podaruj Życie już po raz drugi zainauguruje Ogólnopolski Miesiąc Walki z Rakiem organizując prozdrowotną akcję pod tytułem Marsz Nadziei i Życia. Jego celem jest nagłośnienie idei dawstwa szpiku kostnego oraz przybliżenie społeczeństwu sytuacji osób chorujących onkologicznie.
29 maja w Krakowie odbyła się konferencja prasowa „Transplantacja szpiku kostnego jako nowoczesna metoda terapeutyczna. Doświadczenia własne Kliniki Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego", zainicjowana przez Katedrę i Klinikę Hematologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stowarzyszenie Pacjentów po Transplantacji Szpiku Kostnego oraz Fundację Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. Prof. Juliana Aleksandrowicza.