Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią temperaturę na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem pracującym poza nimi. Za niewywiązanie się z tych obowiązków grożą mandaty. Przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.
Ponad połowa przedstawicieli pracodawców uważa, że tematowi BHP poświęca się w Polsce odpowiedni poziom uwagi. Niemniej jednak ponad jedna trzecia zapytanych (35 proc.) ma odmienne zdanie na ten temat i mówi, że uwagi tej jest za mało – wynika z badania TNS Polska dla Koalicji Bezpieczni w Pracy.
Przestrzeganie zasad BHP w miejscu pracy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa nie tylko własnego, ale także współpracowników. W przemyśle gwarancją bezpiecznej pracy jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu ochronnego. Jednak jak pokazuje badanie zrealizowane dla 3M przez Millward Brown w ramach kampanii „Chroń swój świat”* prawie co czwarty pracownik uważa, że sprzęt BHP nie jest mu potrzebny.
Na tle innych państw Unii Europejskiej Polacy dużo szybciej kończą karierę zawodową. Wydłużenie wieku emerytalnego sprawiło, że pracownicy powyżej 50. roku życia, którzy już od dawna nie mogą doczekać się odpoczynku na emeryturze, stają przed perspektywą pracy w starszym wieku.
Zachęcanie rosnącej liczby starszych pracowników do pozostania w zatrudnieniu jest uzasadnione tylko wówczas, gdy równolegle podejmowane są działania zmierzające do utrzymywania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej pracownika oraz podnoszenia jego kwalifikacji.
19 maja Główny Inspektor Pracy Tadeusz Jan Zając przedłożył Radzie Ochrony Pracy sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2008 roku. Efektem działań inspektorów było między innymi wyegzekwowanie dla 150 tys. poszkodowanych pracowników należności na łączną kwotę 104 mln złotych.
Polacy są zadowoloni ze swojej pracy i pracodawców, nie obawiają się bezrobocia, są też mniej skłonni do migracji zarobkowej niż by to wynikało z tonu medialnych dyskusji - wynika ze zleconych przez PKPP Lewiatan, reprezentatywnych badań pracujących Polaków. Pracownicy wysoko oceniają organizację pracy i warunki bhp, a także fachowość i autorytet przełożonych, natomiast nieco gorzej wypowiadają się o komunikacji między przełożonymi a podwładnymi.