Marketingowo świetnie przygotowane kampanie, w tym liczne reklamy telewizyjne sprawiły, że napoje energetyczne stały się bardzo popularne wśród nastolatków, a nawet młodszych dzieci. Sprawdź czy twój wnuk zbyt często po nie nie sięga. Uczeni z Johns Hopkins University ostrzegają, że wielu ludzi nadmiernie się nimi raczy i zatruwa organizm kofeiną.
Czy problemy ze snem są wynikiem kłopotów dnia codziennego, czy przewlekłych chorób? Czy rodzaj materaca i pomieszczenie, w którym śpimy, mają wpływ na jakość naszego snu? Czy popołudniowa drzemka sprawi, że w nocy już nie zaśniemy? To tylko niektóre spośród tysiąca nieodgadnionych zagadek związanych ze snem. Wiele osób wciąż ma błędne wyobrażenia na jego temat, a przecież jest to jedna z najważniejszych funkcji biologicznych naszego organizmu. Złe nawyki mogą wpłynąć na to, jak będziemy funkcjonować w ciągu całego dnia.
Australijscy uczeni ostrzegają, że siedzący tryb życia wpływa zgubnie nie tylko na figurę, może również sprzyjać odczuwaniu lęku.
Uczeni z University of Nebraska przeanalizowali związek pomiędzy niedostateczną ilością snu a złymi nawykami żywieniowymi - okazało się, że zależność jest znacząca.
Śpisz mniej więcej tę samą liczbę godzin i nie zmieniasz stylu życia, a odczuwasz zmęczenie? Przyczyn tego może być kilka - od chorób poprzez złą dietę po czynniki zewnętrzne. Niektóre powody mogą być zaskakujące. Przejrzyj poniższą listę, a może odkryjesz tajemnicę ciągłego niewysypiania się.
Chroniczna bezsenność może prowadzić do zwiększenia ryzyka stanów zapalnych i wcześniejszej śmierci.
Koper ogrodowy to jednoroczna roślina pochodząca z basenu Morza Śródziemnego i południowej Rosji, rośnie dziko w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech. Starożytni Egipcjanie, Rzymianie, Chińczycy i Wikingowie cenili jego właściwości wspomagające żołądek.
Szałwia czerwona (Salvia miltiorrhiza), nazywana też Danshen, jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej, często w połączeniu z innymi ziołami. Preparaty z jej zawartością są wykorzystywane w leczeniu różnorodnych dolegliwości, zwłaszcza serca i naczyń krwionośnych, np. przy miażdżycy oraz zaburzeniach krzepnięcia krwi.
Każdej nocy długo przewracasz się z boku na bok zanim uda ci się zasnąć? A może budzisz się zmęczony nad ranem? Niezależnie od tego czy śpisz za mało czy za dużo, twoje problemy ze snem mogą być objawem poważniejszych dolegliwości.
Dość bezsennych nocy, ciągłego przewracania się zboku na bok i stosowania wymagających rytuałów, by zyskać choć odrobinę snu, obiecują eksperci z Harvard Univeristy. Nowo opracowana technika ma zagwarantować zasypianie w czasie krótszym niż jedna minuta.
Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się, czy bezsenność, to powszechne zaburzenia snu. Niektóre kłopoty z nocnym odpoczynkiem są jednak bardzo nietypowe. Zobacz, jak oryginalne mogą być...
Brytyjscy uczeni zidentyfikowali sześć grup ludzi otyłych. Może to zrewolucjonizować leczenie nadwagi.
Zespół przewlekłego zmęczenia to dolegliwość, która poza spadkiem sił objawia się zaburzeniami snu i bólami mięśni.
Zespół niespokojnych nóg (restless legs syndrome, RLS) to dość częsta przyczyna dyskomfortu (w tym odczuć bólowych) nóg. Zaburzenie zazwyczaj ulega osłabieniu pod wpływem poruszania nóg i nasila się w czasie bezruchu. Inne nazwy RLS to zespół Wittmaacka-Ekboma oraz choroba Ekboma. Jakkolwiek dolegliwość najczęściej dotyczy nóg, może obejmować ramiona, tułów, głowę. Może rozwinąć się w dowolnym wieku, jednak zazwyczaj pogarsza wraz z upływem czasu. Szacuje się, że RLS dotyczy od kilku do kilkunastu procent populacji.
Różeniec górski (Rhodiola rosea) może być pomocny w leczeniu nawracających zaburzeń depresyjnych.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem