Przez większą część roku pogoda nas nie rozpieszcza, co więcej, nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, a balkony w blokach są niewielkich rozmiarów, nic więc dziwnego, że spędzamy dużo czasu w pomieszczeniach. Tymczasem przebywanie na świeżym powietrzu jest o wiele korzystniejsze i to zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Wiek może wpływać na zegar dobowy u ssaków, tak, że zmienia się reakcja na działanie światła, to z kolei powoduje zaburzenia schematu snu i osłabia dobre samopoczucie.
Kłopoty z zasypianiem i bezsenność to obecnie powszechny problem. Wszystko dlatego, że w ostatnich dziesięcioleciach diametralnie zmieniliśmy styl życia i nasze organizmy nie potrafią się przystosować do nowych, niesprzyjających odpoczynkowi warunków. Sprobuj wprowadzić tych kilka zmian, a osłabną twoje problemy ze snem.
Jeśli często doświadczasz kłopotów ze snem i to pomimo pewnych zmian nawyków związanych z higieną snu, prawdopodobnie masz to genach...
To, że troska i zainteresowanie bliskich pomaga nam w trudnych chwilach, nie jest „odkryciem Ameryki", ale uczeni postanowili w badaniach naukowych sprawdzić wymierne efekty wsparcia przyjaciół i rodziny podczas doświadczania stresu.
Zamiast liczenia baranów, przed snem warto spisać listę rzeczy do zrobienia - to może pomóc szybciej zasnąć.
Jeśli ciągle nie dosypiasz, grozi ci choroba Alzheimera. Chroniczny brak dobrego odpoczynku nocnego wiąże się ze wzrostem ilości białka charakterystycznego dla rozwoju tej choroby.
Seniorzy często zmagają się z zaburzeniami snu. Włoscy geriatrzy mówią, że osoby starsze mogą wypoczywać krócej niż ludzie młodsi i dobrze funkcjonować, ale kłopot polega na tym, że częściej czują się przemęczeni, bo po prostu gorzej sypiają.
Chyba każdy z nas ma świadomość, jak ważny jest sen dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Nie każdy może jednak doświadczyć spokojnego snu. Często zdarza się, że trudności z zasypianiem bardzo utrudniają życie – budzimy się niewyspani, a przez to zdenerwowani i przemęczeni. Jak radzić sobie z tym problemem? Pomóc mogą zasady dobrego i zdrowego snu.
Jet lag to zjawisko wywołujące zaburzenia fizyczne i psychiczne wywoływane trudnościami organizmu w przyzwyczajeniu się do zmiany strefy czasowej. Teraz włoscy badacze odkryli sposób na złagodzenie wspomnianego syndromu - okazuje się, że ekstrakt z kory sosny zażyty kilka dni przed lotem, może osłabić zespół nagłej zmiany czasowej.
To, co jemy wieczorną porą, ma duże znaczenie dla jakości snu. Problemy z zasypianiem, wybudzanie się, koszmary - to wszystko może wynikać z rodzaju zjedzonej kolacji.
Dobry sen jest niezbywalny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie da się bez niego normalnie żyć - jeśli się nie wysypiasz, szwankuje ci mózg, serce, żołądek, etc. Sprawdź, jak można zadbać o dobry odpoczynek - lepiej się dzięki niemu poczujesz, i fizycznie, i psychicznie.
Długie godziny pracy i presja czasu nie sprzyjają zdrowiu. Stres pogłebia kłopoty z samopoczuciem i codziennym funkcjonowaniem. Na co szczególnie zwrócić uwagę, gdy praca wiąże się z podwyższonym stresem?
To, co jesz przed snem, ma wpływ na jego jakość i długość. Niektóre produkty wzmogą zaburzenia snu i nie pzowolą dobrze wypocząć. Tych pięciu rzeczy unikaj przed położeniem się do łóżka.
Jeśli niedosypiasz, grozi ci demencja, ostrzegają amerykańscy badacze.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem