Zespół przewlekłego zmęczenia to dolegliwość utrudniająca życie, dodatkowym problemem jest fakt, iż nie znając dokładnego podłoża choroby trudno ją skutecznie leczyć. Brytyjscy naukowcy odkryli, że przewlekłe zmęczenie może mieć związek z infekcją wirusem atakującym układ pokarmowy.
„Akademia dla seniorów” to specjalnie skonstruowane zajęcia grupowe dla osób dorosłych, prowadzone przez wrocławską przychodnię psychologiczną Via Vitae, której nazwa oznacza „drogę życia”.
Optymalna długość snu to 7-8 godzin na dobę, wśród czynników wpływających na skrócenie nocnego wypoczynku na pierwszym miejscu znajduje się aktywność zawodowa.
Choć wolelibyśmy wyrugować stres z naszych doświadczeń, stanowi on nieodłączny element życia każdej jednostki. Definiuje się go najczęściej (istnieje bowiem wiele określeń opracowanych przez naukowców) jako dynamiczną relację adaptacyjną między możliwościami danego człowieka a wymogami sytuacji (określona jest tu jako stresor), w której zachwiana zostaje równowaga.
Wykorzystywanie tego co daje nam natura w medycynie i przemyśle kosmetycznym jest coraz powszechniejsze. Jedną z takich, naturalnych substancji o niezwykle szerokim zastosowaniu jest miód.
Od starożytności wiadomo, iż odpowiednio przygotowana kąpiel może mieć właściwości zdrowotne. Dziś różnorodnymi zabiegami wodnymi możemy cieszyć się w zaciszu swojej łazienki, lub korzystać z nich profesjonalnych gabinetach odnowy biologicznej i ośrodkach rehabilitacji.
Niedostateczna ilość witaminy B6 przejawia się zaburzeniami w funkcjonowaniu całego organizmu. Przede wszystkim obserwujemy różnorodne nieprawidłowości w układzie nerwowym, a więc na przykład drgawki czy depresję.
Spokojny sen jest niezwykle ważny dla naszego samopoczucia i zdrowia, jeśli problemy z zasypaniem nie są Ci obce przeczytaj uważnie poniższe wskazówki.
Bezsenność to jedno z najpopularniejszych zaburzeń snu, objawia się ono tylko nie problemami z zasypianiem, ale i niesatysfakcjonującą jakością nocnego odpoczynku.
Ponad 70 procent z cierpiących na bezsenność ankietowanych odczuwa dolegliwości związane ze snem od ponad miesiąca, a 45 procent z nich źle sypia, aż od 3 lat. Bezsenność jest zatem chorobą, i to niemalże chorobą społeczną. Nie warto jej lekceważyć.
Maria Nordin z Uniwersytetu w Umea (Szwecja) w swej pracy doktorskiej zawarła wyniki badań, z których wynika, że ludzie mający niewielu przyjaciół są bardziej narażeni na kłopoty ze snem, a konsekwencji depresję, stany lękowe, zespół przewlekłego zmęczenia i choroby serca.
Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia. Takie myślenie jest jednak błędne, gdyż wbrew powszechnej opinii depresję seniorów można i trzeba leczyć. W najbardziej potocznym znaczeniu depresja to stan ogólnego przygnębienia, zmęczenia. Depresja rozumiana jako choroba jest jednak dolegliwością bardzo złożoną. Nie sposób jednoznacznie opisać mechanizm jej rozwoju oraz przebieg.
Pigułka wytworzona z rabarbaru może zapobiec uderzeniom gorąca u kobiet, które są w okresie premenopauzalnym.
Jeśli jesteś jedną z wielu osób rzucających się z boku na bok nie mogąc zasnąć, spróbuj zastosować się do kilku wskazówek pomagających przygotować się do snu.
Jeśli zasypiając liczysz barany do bladego świtu jesteś ofiarą bezsenności - oznacza to, że nie tylko zarywasz noc, ale także zakłócasz normalny tryb życia. Jest wiele znanych przyczyn bezsenności np. chroniczny ból, syndrom zmęczonych nóg, zbyt dużo kawy, ale najpoważniejszym czynnikiem jest stres, troski i zmartwienia, których nie możemy zapomnieć, które nam doskwierają, spędzają nam sen z powiek. Jeżeli martwisz się sporadycznie to możesz sobie poradzić z bezsennością, ale jeżeli jesteś pesymistą i wciąż się czymś zamartwiasz to masz duże szanse na problemy zw snem.