Sondaż miesięcznika Reader's Digest wykazał, że Polakom najbardziej brakuje czasu na sen. Równie niewyspanym narodem, co my, są Niemcy.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, dla których zasypianie to prawdziwy koszmar albo męczy cię wielokrotne wybudzanie się, najprawdopodobniej nie dostarczasz swemu organizmowi odpowiedniej ilości snu, to z kolei prowadzi m. in. do rozwoju chorób serca i przyspieszenia procesu starzenia się skóry. Przyczyną wspomnianych kłopotów mogą być twoje przyzwyczajenia, czasem wystarczy zmienić kilka nawyków lub zastosować proste rady, by szybciej i łatwiej zasnąć. Oto wskazówki Sharon O'Brien z seniorliving.com
Europejczycy najczęściej borykają się z nadciśnieniem tętniczym, problemami ze wzrokiem i nadwagą. Stres, bezsenność i problemy ze słuchem to dolegliwości, na które cierpi średnio co trzeci Europejczyk, wynika z badania Europe Health 2008.
Trzecia edycja badania Europe Health pokazuje, że kobiety są lepiej niż mężczyźni zorientowane na tematy zdrowia. Częściej poszukują informacji na temat zdrowia i podejmują liczne działania w celu poprawy stanu zdrowia.
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili badania, z których wynika, że problemy ze snem mogą stanowić jeden z objawów nawrotu depresji u starszych osób – informuje „American Journal of Psychiatry”.
Spróbuj postawić w sypialni wazon z pachnącymi różami lub aromatyczną lampkę czy świeczkę – uczynią twoje noce spokojniejszymi, zapewniają naukowcy.
Chrapanie to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie dość, że przypadłość ta źle wpływa na zdrowie, to irytujące dźwięki sprawiają, że cierpi również twój partner. Jak można temu zaradzić?
Czas to pieniądz. W myśl tego powiedzenia, zdarza się rezygnować ze snu, by jeszcze więcej i dłużej pracować. To błąd - alarmują lekarze i psychologowie. O jakości naszego codziennego życia w dużej mierze decyduje bowiem dobrze przespana noc.
Jedna nieprzespana noc nie wyrządza krzywdy naszemu organizmowi, ale kiedy nie potrafimy zasnąć kilkanaście nocy z rzędu, można zacząć się martwić. Badania wykazują, że na bezsenność cierpi jedna trzecia społeczeństwa. A przecież sen jest dla człowieka bardzo ważną rzeczą. Przesypiamy mniej więcej jedną trzecią naszego życia. Najdłużej śpią niemowlęta – nawet do 20 godzin. Ludziom dorosłym wystarcza 7-8 godzin snu na dobę. Osoby starsze śpią 4-5 godzin.
Odpowiednia jakość i długość snu jest niezwykle ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ze statystyk wynika jednak, że ponad połowa osób po 60- tym roku życia ma trudności z zasypianiem.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców sposobem na dobry sen jest po pierwsze szczęśliwe małżeństwo, po drugie organicznie korzystania z telefonu komórkowego.
Znaczenie snu dla naszego zdrowia trudno przecenić. Kiedy śpimy regeneruje się nasza skóra, odpoczywa cały organizm, sen redukuje także stres.
Jak wynika ze statystyk problemy ze snem nasilają się wraz z wiekiem, wśród osób przed 24- tym rokiem życia skarży się na nie tylko 5 %, w przypadku osób po 65- tym roku liczba ta wrasta do 42 %. Do najczęstszych zaburzeń snu należą trudności z zaśnięciem, wybudzanie się w nocy, uczucie zmęczenia rano.
Tlen jest nam niezbędny do życia, ale okazuje się, że wykorzystujemy jedynie 1/4 tlenu wdychanego z powietrza. Czasem jest go jeszcze mniej, na przykład w sytuacjach stresowych, w czasie zmagania się z chorobami, w przypadku zaburzeń snu oraz wraz z upływającym wiekiem. Airnergy, czyli zabieg optymalnego przyswajania tlenu, jest już dostępny w Polsce.
Melatonina to hormon "szczęścia" produkowany przez szyszynkę, czyli gruczoł dokrewny znajdujący się w centralnej części mózgu. Wydzielanie melatoniny zmniejsza się w ciągu życia człowieka, a jej produkcja jest najniższa w podeszłym wieku.