Telefon dzwonił, pies szczekał, jeden sąsiad przez cały dzień remontował mieszkanie, drugiemu po południu płakało dziecko. To tylko niektóre z rzeczy, które zakłócały nasz spokój, do tego oczywiście doszły różne obowiązki - zawodowe i prywatne. Efekt? Bywamy bardzo zmęczeni. Jednak, kiedy kładziemy się spać, wielu z nas ma trudności z zaśnięciem. Oto więc kilka sposobów na to, aby sen przyszedł szybciej.
Medytacja może być skuteczną metodą leczenia bezsenności, wynika z badań przedstawionych podczas amerykańskiej konferencji dotyczącej problemów związanych ze snem.
Lęk może sprawić, że czujesz się chory/a, wpływać na zaburzenia snu i zwiększyć ryzyko różnorodnych infekcji, a poza tym, nie pomaga w rozwiązywaniu jakichkolwiek trudnych sytuacji. Czy umiesz przestać się martwić?
Depresja jest chorobą, która może powodować trudności diagnostyczne. Potrafi przyjmować „maski" dolegliwości fizycznych, odwracając uwagę od psychicznych źródeł problemu.
Depresja jest chorobą, która może powodować trudności diagnostyczne. Potrafi przyjmować „maski" dolegliwości fizycznych, odwracając uwagę od psychicznych źródeł problemu. Oto pięć najczęściej występujących „masek", pod którymi może ukrywać się depresja.
Chrapanie stanowi poważny problem nie tylko zdrowotny, ale także społeczny. Tym bardziej uciążliwy, że „domowe metody", czy nawet zakupione w aptekach środki często okazują się nieskuteczne. Rozwiązanie przynosi nowoczesna medycyna, która daje możliwość nie tylko dokładnej diagnozy, ale też całkowitego zlikwidowania problemu.
Nie wszyscy wiemy, że pomidory oraz soki pomidorowe są niezastąpionym źródłem potasu, odpowiedzialnego w naszym organizmie za regulowanie równowagi wodnej czy optymalne dotlenienie naszego mózgu, co pozwala nam na jasne, twórcze myślenie.
Zapach kwiatów w sypialni może sprawić, że będziemy mieli pozytywne sny. Przyjemna lawendowa czy różana woń pozwoli odprężyć się tym, którzy udają się na spoczynek, pisze Roger Dobson na sagazone. Zapach okazuje się mieć znaczny wpływ na rodzaj snów. Od tego, co czujemy przed pójściem spać, zleży typ marzeń sennych. Co więcej, aromaty maja wpływ nie tylko na fabułę tego, co śnimy, ale i na wiele aspektów naszego życia.
Aż 60 procent osób odczuwających zgagę cierpi na bezsenność. Budzenie w nocy z uczuciem palenia w przełyku, może wynikać ze złych przyzwyczajeń zdrowotnych lub być oznaką poważnej choroby przewodu pokarmowego.
Kłopoty ze snem mają negatywny wpływ nie tylko na sposób naszego funkcjonowania za dnia, naukowcy odkryli bezpośredni związek między zaburzeniami snu i niektórymi kłopotami ze zdrowiem. Jeśli bezsenność stanowi problem nie sporadyczny, ale regularny lub permanentny, może być nie tylko objawem chorób somatycznych i psychicznych lecz także współprzyczyną pojawienia różnorodnych dolegliwości.
Polacy, jeśli już nie mogą spać z powodów związanych z pracą, nie śpią głównie - aż 40% ankietowanych - w trakcie poszukiwania pracy. Znacznie mniej rodaków aż tak stresuje się perspektywą utraty pracy, bo tylko 7 % respondentów. Co ciekawe, biorąc pod uwagę obecną sytuację gospodarczą, ponad jedna trzecia nie miewa problemów ze snem.
Nawet co piąty Polak może cierpieć na zaburzenia czynności tarczycy, ale wg danych NFZ leczeniu poddaje się zaledwie milion osób. Tymczasem nieleczona choroba tarczycy może być przyczyną zawału serca i udaru mózgu.
Masaże mogą być lecznicze, relaksacyjne lub przygotowujące do wytężonego wysiłku. Stają się coraz popularniejsze, bo i dostępne niemal dla każdego. Jeśli nie mamy kłopotów zdrowotnych, najchętniej poddajemy się masażom relaksacyjnym: pozwalają zapomnieć o problemach dnia codziennego, odprężają, łagodzą negatywne reakcje na stres i pomagają w leczeniu bezsenności. Jedną z propozycji jest masaż ciepłymi kamieniami.
Wakacyjny urlop jest dla wielu osób stresującym wydarzeniem. Napięcie związane z jego organizacją, finansowaniem oraz bezpiecznym przebiegiem, może odebrać radość wypoczynku, osłabia organizm oraz uniemożliwia jego regenerację.
Co najmniej 20 milionów Europejczyków rocznie cierpi na chroniczne, przewlekłe zaburzenia snu, a kolejne 10 milionów ma okazjonalne problemy z zasypianiem. W związku z tym, ośrodki zajmujące się leczeniem zaburzeń snu odnotowały wzrost liczby pacjentów o 10% w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Ocenia się, że liczba pacjentów będzie wzrastać i w przyszłym roku wyniesie prawie o 13% więcej. Zwiększy się także liczba dostępnych ośrodków leczenia zaburzeń snu w całej Europie.