Uczeni oszacowali koszty niedostatecznej ilości snu. Brak odpowiedniego wypoczynku powoduje rozdrażnienie, zniechęcenie, spadek formy oraz wyczerpanie.
Dobroczynnego wpływu snu na nasz organizm nie sposób przecenić. Jego odpowiednia dawka jest niezbędna zarówno dla zachowania zdrowia fizycznego, jak i dla umysłu - w każdym wieku. Aby jednak skutecznie spełniał swoją rolę, należy zadbać o jego jakość.
Londyńskie Sleep Centre definiuje bezsenność jako nieadekwatną lub słabą jakość snu, która wiąże z jednym z następujących problemów: trudnościami z zasypianiem, trudnościami w utrzymaniu snu, budzeniem się zbyt wcześnie rano i snem, po którym nie czujemy się wypoczęci.
Mężczyźni cierpiący na niedobór snu są bardziej narażeni na przedwczesną śmierć niż ci, którzy regularnie odpowiednio wypoczywają.
Jeśli nie możesz spać, musisz poćwiczyć, radzą amerykańscy uczeni. Badania wykazały, że regularny trening pomaga złagodzić kłopoty z bezsennością u osób w średnim i starszym wieku.
Według najnowszych kanadyjskich badań, tabletki nasenne zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci u osób zażywających je o około 30% w porównaniu do tych, którzy nie biorą wspomnianych środków.
Zespół naukowców z Włoch i Wielkiej Brytanii przedstawił badanie, z którego wynika, że odpowiednią ilość snu jest niezbędna nie tylko po to, by odzyskać energię, ale także by dłużej żyć i rzadziej narzekać na stan zdrowia... Dorośli muszą spać niezakłóconym snem przynajmniej sześć godzin, jeśli tego nie czynią, narażają się na zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu.
Blisko dwie trzecie osób sędziwych nie ma problemu z bezsennością i wyjątkowo dobrze wypoczywa - około 7,5 godzin na dobę włączając drzemki. Co ciekawe, staruszkowie śpią lepiej niż osoby dojrzałe.
Rutyna jest kluczem do lepszego snu, gdy się starzejemy, pisze Siski Green z sagazone.
We śnie spędzamy jedną trzecią naszego życia. Dobry nocny wypoczynek poprawia samopoczucie, uspokaja, zwalcza stres i poprawia funkcjonowanie umysłu. Ważne jest, aby spać odpowiednio długo, na wygodnym łóżku i w zdrowej pościeli.
Telefon dzwonił, pies szczekał, jeden sąsiad przez cały dzień remontował mieszkanie, drugiemu po południu płakało dziecko. To tylko niektóre z rzeczy, które zakłócały nasz spokój, do tego oczywiście doszły różne obowiązki - zawodowe i prywatne. Efekt? Bywamy bardzo zmęczeni. Jednak, kiedy kładziemy się spać, wielu z nas ma trudności z zaśnięciem. Oto więc kilka sposobów na to, aby sen przyszedł szybciej.
Medytacja może być skuteczną metodą leczenia bezsenności, wynika z badań przedstawionych podczas amerykańskiej konferencji dotyczącej problemów związanych ze snem.
Lęk może sprawić, że czujesz się chory/a, wpływać na zaburzenia snu i zwiększyć ryzyko różnorodnych infekcji, a poza tym, nie pomaga w rozwiązywaniu jakichkolwiek trudnych sytuacji. Czy umiesz przestać się martwić?
Depresja jest chorobą, która może powodować trudności diagnostyczne. Potrafi przyjmować „maski" dolegliwości fizycznych, odwracając uwagę od psychicznych źródeł problemu.
Depresja jest chorobą, która może powodować trudności diagnostyczne. Potrafi przyjmować „maski" dolegliwości fizycznych, odwracając uwagę od psychicznych źródeł problemu. Oto pięć najczęściej występujących „masek", pod którymi może ukrywać się depresja.