„Na jedno pomoże, na drugie zaszkodzi" mówi się o lekach. Czasem to prawda, zażywanie określonych farmaceutyków może łagodzić objawy danej choroby i skutkować intensyfikacją objawów innej dolegliwości. Zdarza się też, że skutki uboczne terapii są co najmniej niestandardowe...
Między godziną 14 a 16 w ciągu dnia poziom naszej senności jest najwyższy. Czy to oznacza, że powinniśmy zrobić sobie przerwę w pracy i udać się na regenerującą drzemkę? Niekoniecznie. Choć popołudniowa drzemka sprzyja koncentracji i przetwarzaniu informacji, nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Kto powinien unikać małych drzemek w ciągu dnia?
Brak wystarczającej ilości snu może wpływać na wagę, ale nowe badania potwierdzają również związek między czasem zasypiania i budzenia się a ilością tkanki tłuszczowej.
Jesienią i zimą łatwiej o spadek nastroju, a nawet objawy depresyjne. Chłodne temperatury, nieprzyjazna aura, krótsze dni, daleka perspektywa wakacyjna - wszystko to powoduje, że wielu ludzi doświadcza osłabienia stanu ducha. Są na to jednak sposoby. Zastosuj proste porady.
Dostarczenie sobie kofeiny nawet na sześć godzin przed położeniem się do łóżka, może mieć znaczący niekorzystny wpływ na sen.
Sen jest podstawowy dla dobrego funkcjonowania organizmu. Jakiekolwiek zaburzenia w odpoczynku mają odzwierciedlenie w samopoczuciu i odbijają się na zdrowiu. Poniżej ciekawe fakty dotyczące snu, warto się z nimi zapoznać.
Prawie połowa polskiego społeczeństwa cierpi na otyłość lub ma nadwagę. Może się okazać, że do najczęściej wymienianych przyczyn takiego stanu – braku aktywności fizycznej i nieodpowiedniej diety – dołączą też zaburzenia snu. Naukowcy sądzą bowiem, że na utrzymanie prawidłowej wagi znaczący wpływ ma zdrowy i odpowiedni długi sen.
Starsze kobiety doświadczają znacznie więcej problemów ze snem niż mężczyźni. Często długo nie mogą zasnąć i nie czują się rano wypoczęte.
Ziemniaki to ciągle niemal nieodłączny element obiadu w polskich domach. Te powszechnie dostępne warzywa mogą mieć jednak szereg innych, ciekawych zastosowań. Odkryj ziemniaki na nowo - sprawdź do czego, poza kulinariami, mogą ci się przydać.
Prawie 40 procent dorosłego polskiego społeczeństwa narzeka na problemy ze snem. Niedostateczna ilość snu może niestety wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się, że prawie połowa osób z przewlekłą bezsennością zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza z depresją.
Życie w dużym tempie, nadmiar obowiązków, brak stabilizacji, ciągła presja czasu zarówno w domu, jak i w pracy, nieustanny stres nie sprzyjają dobremu nocnemu wypoczynkowi. Czasem po trudnym, nerwowym dniu próbujemy zasnąć, ale sen nie nadchodzi. Co zrobić, aby męcząca bezsenność nie powracała?
To dolegliwość, która spędza sen z powiek wielu osobom, choć paradoksalnie nie tym, które na nią cierpią. Chrapanie, bo o nim mowa, to uciążliwy problem, który w naszym społeczeństwie traktuje się nieco z przymrużeniem oka. Dla wielu to niegroźna przypadłość, którą można „ujarzmić” izolując się od „chrapacza”. Tymczasem tej choroby nie wolno lekceważyć, gdyż połączona z bezdechem sennym może prowadzić do poważnych schorzeń.
Słowo „stres" pojawia się w codziennym słowniku bardzo wielu z nas. Doznawanie stresu to nieodłączny element życia każdego człowieka. I choć zdecydowanie wolelibyśmy funkcjonowanie pozbawione tego czynnika, stres ma również znaczenie pozytywne - pewien jego poziom aktywizuje do działania, pomaga się skoncentrować i ułatwia podejmowanie decyzji. Jednakże długotrwałe wystawienie na stres prowadzi do wyczerpania organizmu, osłabienia go, a w konsekwencji do wielu schorzeń i dolegliwości.
Nerwica, inaczej neuroza, to zespół zaburzeń psychicznych ujawniających się poprzez różnorodne symptomy. Neurozy nie są jednolite i obejmują zaburzenia o rozmaitym podłożu i objawach. Odróżnia się je od zaburzeń psychotycznych, ponieważ przy tych ostatnich pacjenci nie są świadomi doświadczanej dolegliwości. Nerwice natomiast, chociaż znacznie obniżają jakość życia, są dostrzegane przez pacjentów i rozumiane jako odstępstwa od normy.
Nie możesz spać? Obwiniaj partnera. Nie tego jednak, który chrapie, ale tego, którego obok ciebie nie ma... Według naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu osoby, które nie mogą zasnąć lub mają niespokojny sen przekładając się z boku na bok, mogą doświadczać takich problemów, ponieważ łóżko ich jest puste...