Uczeni znaleźli zaskakującą korelację. Gdy mężowie przechodzą na emeryturę, ich żony doznają objawów depresji...
Wraz z wiekiem ludzie często doznają trudności z zasypianiem, utrzymaniem ciągłości snu i zwykle budzą się zbyt wcześnie rano. Teraz zbadano, dlaczego tak się dzieje.
Mówi się, że sen jest najlepszym lekarstwem. Chociaż osoby starsze potrzebują tyle godzin snu, ile ludzie młodzi, tj. 7-9 godzin każdej nocy, często stykamy się z błędnym przekonaniem, że starość oznacza mniejsze potrzeby odpoczywania. Tymczasem zaburzenia (w tym niedostatek) snu mogą powodować problemy z pamięcią, depresję i większą podatność na upadki.
Specjaliści od snu radzą by nasz nocny wypoczynek trwał minimum 7 godzin i rozpoczynał się przed 23.00. To doskonały czas na regenerację całego organizmu. Tylko, co zrobić jeśli cierpimy na bezsenność i nie pomaga liczenie owiec, lektura do poduszki ani też szklanka ciepłego napoju?
Pacjenci, którzy mają za sobą niewydolność serca, powinni być bardzo ostrożni przy zażywaniu tabletek nasennych. Cechują się znacząco wyższym ryzykiem hospitalizacji, a nawet śmierci po przyjęciu takich leków.
Damiana obejmuje gatunki Turnera diffusa i Turnera aphrodisiaca. Należy do rodziny Turneraceae i rośnie dziko głównie w subtropikalnych regionach Ameryki i Afryki. Jest szeroko stosowana w tradycyjnej medycynie jako lek na kaszel, środek moczopędny oraz afrodyzjak.
W przypadku zmagania się z bezsennością, problemów z porannym wstawaniem i zachowaniem jasności umysłu w ciągu dnia obwiniać można niewłaściwą dietę.
Bezsenność bywa bardzo uciążliwa. Jeśli doskwiera przez dłuższy okres czasu, nie tylko zaburza codzienne funkcjonowanie, ale ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Nie każdy problem ze snem jednak trzeba rozwiązywać poprzez sięgniecie po farmaceutyki, nierzadko wystarczą naturalne sposoby zapewnienia sobie dobrego nocnego odpoczynku.
Bezsenność to nie nocne zaburzenie, ale określony stan mózgu. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzone przez grupę naukowców z Johns Hopkins University.
31 stycznia przypada nietypowe, ale bardzo miłe święto - Międzynarodowy Dzień Przytulania. Jego celem jest ośmielenie ludzi do okazywania sobie sympatii, również publicznie. To dobra okazja, by przypomnieć sobie o dobroczynnym oddziaływaniu "dobrego" dotyku drugiej osoby.
„Na jedno pomoże, na drugie zaszkodzi" mówi się o lekach. Czasem to prawda, zażywanie określonych farmaceutyków może łagodzić objawy danej choroby i skutkować intensyfikacją objawów innej dolegliwości. Zdarza się też, że skutki uboczne terapii są co najmniej niestandardowe...
Między godziną 14 a 16 w ciągu dnia poziom naszej senności jest najwyższy. Czy to oznacza, że powinniśmy zrobić sobie przerwę w pracy i udać się na regenerującą drzemkę? Niekoniecznie. Choć popołudniowa drzemka sprzyja koncentracji i przetwarzaniu informacji, nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Kto powinien unikać małych drzemek w ciągu dnia?
Brak wystarczającej ilości snu może wpływać na wagę, ale nowe badania potwierdzają również związek między czasem zasypiania i budzenia się a ilością tkanki tłuszczowej.
Jesienią i zimą łatwiej o spadek nastroju, a nawet objawy depresyjne. Chłodne temperatury, nieprzyjazna aura, krótsze dni, daleka perspektywa wakacyjna - wszystko to powoduje, że wielu ludzi doświadcza osłabienia stanu ducha. Są na to jednak sposoby. Zastosuj proste porady.
Dostarczenie sobie kofeiny nawet na sześć godzin przed położeniem się do łóżka, może mieć znaczący niekorzystny wpływ na sen.