W ciągu ostatnich pięciu lat zaszły wyraźne zmiany w postrzeganiu grup zagrożonych wykluczeniem społecznym, napotykających największe trudności i ograniczenia w społeczeństwie – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. O ile pięć lat temu do czynników w największym stopniu zagrażających wykluczeniu społecznemu najczęściej zaliczano biedę, bezrobocie i bezdomność, o tyle obecnie najczęściej wymieniana jest niepełnosprawność, natomiast w drugiej kolejności bieda, a w trzeciej starszy wiek i bezdomność.
Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 10,4 procent – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia. To również rekord, tak dobrego wyniku w czerwcu nie było bowiem od 2001 r., czyli odkąd MPiPS prowadzi takie statystyki.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że w ostatnim roku poza miejscem zamieszkania urlopowało 35% Polaków, w tym 24% korzystało z dłuższego wypoczynku, 11% mogło sobie pozwolić jedynie na najwyżej sześciodniowy wypad. 65% dorosłych obywateli naszego kraju nigdzie nie wyjechało, powodem najczęściej był brak pieniędzy.