Osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią coraz liczniejszą grupę na polskim rynku pracy. Mówi się o nich, że są mniej wydajne, nieenergiczne i wolniej uczą się nowych rzeczy. To nieprawda. Poza tym dla pracodawców liczą się też doświadczenie, cierpliwość czy lojalność, a tego osobom w wieku dojrzałym nie brakuje.
Stopa bezrobocia zmniejszyła się w marcu do 11,7 procent z 12 procent w lutym – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Spadek odnotowano we wszystkich województwach. Jeszcze rok temu stopa bezrobocia wynosiła 13,5 procent.
Jaka jest sytuacja osób 50+ na polskim rynku pracy i co zrobić, aby ją poprawić? Na te pytania odpowiada Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego przedstawiciele zaprezentowali wyniki swojego raportu.
Przywrócenie godności pracy w kontekście pełnej egzystencji i rozwoju osobowego człowieka oraz zmierzenie się z wyzwaniami współczesnego rynku pracy z perspektywy zaspokojenia pozafinansowych potrzeb ludzkich, takich jak potrzeby: intelektualne, duchowe, psychiczne i społeczne - to ząłożenia konferencji Labor Omnia Vincit, która odbyła się w Krakowie.
W maju liczba bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 86 tys. osób - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 183 tys. mniej osób niż przed rokiem.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Cześć zmian obejmie między innymi wsparcie dla bezrobotnych w wieku 50+, choć ustawa zasadniczo skupia się na zwalczaniu bezrobociew wśród osób młodszych.
Małgorzata Kalicińska, autorka popularnej powieści „Dom nad Rozlewiskiem”, została ambasadorką ogólnopolskiej kampanii informacyjno-promocyjnej propagującej ideę aktywności zawodowej osób w wieku 50+. - W wieku dojrzałym czas jest naszym sprzymierzeńcem! Trzeba mieć odwagę i cierpliwość oraz dozę determinacji do działani - podkreśla pisarka.
Programy aktywizacji osób 50+ nie kończą się znalezieniem stałej pracy przez seniorów - takie wnioski płyną z kontroli NIK. Pracodawcy, którzy biorą udział w tego typu programach dla osób bezrobotnych uzyskują dodatkową, bezpłatną siłę roboczą, jednakże zazwyczaj nie przedłużają jednak umów po upływie okresu „preferencyjnego". Szczególnie mało efektywne są staże i szkolenia oferowane bezrobotnym osobom starszym.
Naukowcy twierdzą, że bezrobotni mężczyźni wykazują więcej oznak stresu w DNA.
Profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za osiągane wyniki - zakłada reforma urzędów pracy przygotowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej a przyjęta przez rząd. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia przyszłego roku.
Profilowanie pomocy dla bezrobotnych, nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy i wynagradzanie pracowników urzędów za wyniki - to najważniejsze założenia do rządowego projektu reformy urzędów pracy. Cel zmian to lepsza obsługa w urzędach pracy osób bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców.
Wysokie bezrobocie w Polsce i w wielu innych krajach nie oznacza bynajmniej, że pracodawcy nie mają problemu ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Trudności z obsadzeniem stanowisk w swoich firmach spotykają ponad jedną trzecią pracodawców - wynika z badania „Niedobór talentów”, przeprowadzonego przez ManpowerGroup.
Średnia długość życia wśród mniej wykształconych białych kobiet maleje, podczas gdy ich lepiej wykształcone rówieśniczki mogą liczyć długowieczność, wynika z nowego badania. Kluczowym czynnikiem tego trendu jest bezrobocie, na drugim miejscu zaś plasuje się palenie papierosów.
Ostatnie wybory parlamentarne we Włoszech nie przyniosły jednoznacznego rozstrzygnięcia. Wciąż nie utworzono rządu. Tymczasem kraj kuleje - pracownicy protestują przeciw złym warunkom zatrudnienia i zwolnieniom, a emeryci muszą przeżyć z głodowymi emeryturami.
Za pół roku wejdą w życie przepisy, dzięki którym będzie można przez internet rejestrować się i umawiać na wizytę w urzędach pracy. Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, który podpisał rozporządzenie w tej sprawie. To zmiana, która ma usprawnić funkcjonowanie urzędów pracy, ale przede wszystkim ma być wygodna dla osób bezrobotnych.