Stopa bezrobocia we wrześniu br. spadła do 9,7 proc. podał GUS. To o 0,2 proc. mniej niż wynika z wcześniejszych szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 9,9 procent – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. Rekordowa była również liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu spadła do 10 procent – szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. W porównaniu do lipca stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,1 pkt. proc. Jeszcze 2 lata temu wynosiła 13 proc. Pracodawcy w sierpniu zgłosili do urzędów pracy 119 tys. ofert zatrudnienia. Tak dobrego wyniku w sierpniu nie było od 2001 r., czyli odkąd MPiPS prowadzi takie statystyki.
Osoby po 50. roku życia stanowią ponad 20 procent ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy i liczba ta systematycznie wzrasta – wynika z raportu opracowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) wdrożyło program, który ma obniżyć ponoszone przez pracodawców koszty zatrudniania pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego.
W ciągu roku Polska na ratowanie i stymulowanie rynku pracy wydaje aż 16 mld zł. Na tle innych rozwiniętych gospodarek walczących z bezrobociem wypadamy blado, a europejski rekordzista – Hiszpania – przeznacza na ten cel dziesięć razy tyle. Jednak skutki tych działań nadal są trudne do zauważenia.
Stopa bezrobocia w lipcu spadła do 10,1 procent - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. W porównaniu do czerwca stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,2 pkt. proc. Jeszcze rok temu wynosiła 11,8 proc. Pracodawcy w lipcu zgłosili do urzędów pracy ponad 117 tys. ofert zatrudnienia. Tak dobrego wyniku w lipcu nie było od 2001 r., czyli odkąd Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi takie statystyki.
W końcu czerwca 2015 r. pracy w Polsce nie miało 1 mln 622,3 tys. osób, w tym 841,9 tys. kobiet – podał Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż miesiąc wcześniej i rok temu, w czerwcu 2014 roku. Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 2015 roku 10,3 procent, wobec 10,8 proc. w maju 2015 r. i 12 procent w czerwcu 2014 r. Tak niskiego bezrobocia nie notowano już od wielu lat.
Staże, szkolenia, roboty publiczne czy prace interwencyjne w niewielkim stopniu przyczyniają się do zmniejszenia bezrobocia - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Bezrobotni rejestrują się ponownie w pośredniakach, które kierują ich na kolejne staże czy szkolenia. Staże były z kolei dla firm źródłem bezpłatnych pracowników.
Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 10,4 procent – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 7 lat. Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia. To również rekord, tak dobrego wyniku w czerwcu nie było bowiem od 2001 r., czyli odkąd MPiPS prowadzi takie statystyki.
Mimo licznych programów i akcji na rzecz aktywizacji zawodowej osób dojrzełych, nadal nie jest im łatwo na polskim rynku pracy. Mimo doświadczenia zawodowego często są dyskryminowane z uwagi na wiek. Uważa się między innymi, że są mniej produktywne - to tylko jeden ze stereotypów, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają im znajdowanie zatrudnienia.
Osoby w wieku powyżej 50 lat stanowią coraz liczniejszą grupę na polskim rynku pracy. Mówi się o nich, że są mniej wydajne, nieenergiczne i wolniej uczą się nowych rzeczy. To nieprawda. Poza tym dla pracodawców liczą się też doświadczenie, cierpliwość czy lojalność, a tego osobom w wieku dojrzałym nie brakuje.
Stopa bezrobocia zmniejszyła się w marcu do 11,7 procent z 12 procent w lutym – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Spadek odnotowano we wszystkich województwach. Jeszcze rok temu stopa bezrobocia wynosiła 13,5 procent.
Jaka jest sytuacja osób 50+ na polskim rynku pracy i co zrobić, aby ją poprawić? Na te pytania odpowiada Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jego przedstawiciele zaprezentowali wyniki swojego raportu.
Przywrócenie godności pracy w kontekście pełnej egzystencji i rozwoju osobowego człowieka oraz zmierzenie się z wyzwaniami współczesnego rynku pracy z perspektywy zaspokojenia pozafinansowych potrzeb ludzkich, takich jak potrzeby: intelektualne, duchowe, psychiczne i społeczne - to ząłożenia konferencji Labor Omnia Vincit, która odbyła się w Krakowie.
W maju liczba bezrobotnych zmniejszyła się o ponad 86 tys. osób - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 183 tys. mniej osób niż przed rokiem.