W ostatnim czasie, wraz ze wzrostem liczby ludzi starszych, wydłużaniem się przeciętnego trwania życia oraz spadkiem aktywności zawodowej osób w tzw. wieku produkcyjnym zwrócono większą uwagę na kłopoty, z jakimi borykają się na rynku pracy ludzie starsi, szczególnie osoby bezrobotne i przedwcześnie opuszczające rynek pracy. Polska ma najniższy wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej wskaźnik aktywności zawodowej osób powyżej pięćdziesiątego roku życia (27 proc.), a po drugie – najniższy średni wiek przechodzenia na emeryturę (58 lat).
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 11,7 procent i w porównaniu do sierpnia spadła o 0,3 punktu procentowego - podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Spadek stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach.
Program Aktywna Kobieta będzie promował aktywizację zawodową kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Na jego realizację Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczyła 15 milionów złotych, pieniądze zostaną wykorzystane na wdrożenie projektów niwelujących problemy z uzyskaniem, bądź utrzymaniem pracy przez panie mające ponad pięćdziesiąt lat.
Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 2007 roku 12,4 proc. i w porównaniu do maja spadła o 0,6 punktu procentowego - podało w komunikacie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Spadek stopy bezrobocia - w granicach od 0,3 do 0,8 punktu - odnotowano we wszystkich województwach.
Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Filantropii realizuje współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego projekt pt. „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse”, którego celem jest analiza sytuacji osób bezrobotnych 50+ na rynku pracy – ich oczekiwań, motywacji, możliwości zatrudnienia i dokształcania, a także dostępnego wsparcia ze strony instytucji publicznych i prywatnych, organizacji pozarządowych.
Z badań przeprowadzonych niedawno przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że Europejczycy, myśląc o następnym pokoleniu, najczęściej (40%) martwią się bezrobocie, a także o emerytury i renty (30%).
zChociaż z raportów Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia wynika, iż bezrobocie w krajach członkowskich spada, statystyki nie są optymistyczne dla wszystkich państw i wszystkich grup wiekowych. Dokumenty, które będą jednym z głównych tematów dyskusji podczas marcowego szczytu EU zawierają ocenę realizacji głównych założeń tzw. "Komisji Lizbońskiej". Ponieważ niektóre z państw członkowskich borykają się z problemem starzenia atrspołeczeństwa, jednym z postanowień było zwiększenie zatrudnienia osób po 55- tym roku życia.
Z badań naukowców wynika jednoznacznie, iż polskie społeczeństwo starzeje się. Wzrasta średnia długość życia, a liczba urodzeń jest nadal bardzo niska. Biorąc pod uwagę zmiany zachodzące w strukturze polskiego społeczeństwa zapewnienie godnych warunków społeczno- ekonomicznych ludziom w średnim wieku powinno być jednym z priorytetów państwa. Jednym ze sposobów na to jest aktywizacja zawodowa osób po 50-tce. Inicjatywą taką jest program „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse”. Realizacji projektu podjęła się Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, a środki na jego sfinansowanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Instytut Postępowania Twórczego oraz Wyższa szkoła Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi organizuje bezpłatne szkolenia z zakresu obsługi komputera, języka angielskiego oraz zagadnień dotyczących kobiecego biznesu i rynku pracy. Projekt jest przeznaczony dla kobiet w wieku powyżej 45 roku życia, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy i zameldowanych na terenie województwa łódzkiego.
Francuski rząd ujawnił plany walki z bezrobociem wśród osób w wieku 55-64 lat. Spółki mają być zachęcane do zatrzymywania starszych pracowników.
„Zatrudnienie w Polsce 2005” – taką nazwę nosi raport Departamentu Analiz i Prognoz byłego MGiP, którego autorzy starają się dociec przyczyn wysokiego bezrobocia w naszym kraju. Dokument w dużej części poświęcony jest zagadnieniu aktywności zawodowej osób starszych.
Powojenne pokolenie Brytyjczyków z wyżu demograficznego („baby-boomers”) dąży do wydłużenia wieku emerytalnego. Jak wykazują badania przeprowadzone przez nowopowstałą organizację seniorską Heyday, ponad połowa spośród osób urodzonych w latach 1946-1965, które dobiegają do emerytury, chce pracować po ukończeniu 65 roku życia. 10 proc. przyznaje, że najchętniej w ogóle nie odchodziłoby z pracy. Z drugiej jednak strony, 64 proc. ankietowanych wyraża obawy o możliwość znalezienia nowej posady w sytuacji, gdy od przekroczenia właściwej granicy wieku dzieli ich niespełna 10 lat.
Rosyjskie prowincje oddalone od metropolii lub choćby dużych miast wyludniają się, ludzie młodzi uciekają stamtąd – wyjeżdżają za pracą i już nigdy nie wracają. W miasteczkach, gdzie poupadały dawne radzieckie przedsiębiorstwa panuje marazm i bieda. Zostali ci, którzy uciec nie mogli – przede wszystkim ludzie starsi i emeryci.
Najnowsze badanie CBOS dotyczące sytuacji na rynku pracy pokazuje, że zdecydowana większość - 78 procent Polaków ocenia ją negatywnie. Tylko 4 procent respondentów ocenia tę sytuację pozytywnie, a w opinii 15 procent jest ona przeciętna.