Aż dwie trzecie użytkowników portal Pracuj.pl uważa, że w przyszłym roku będzie trudniej zmienić pracę. Jednocześnie aż 85% ankietowanych planuje w przyszłym roku poszukać nowego miejsca zatrudnienia.
Niemal co piąty pracodawca w Polsce planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale - wynika z badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2009 roku. Kolejne 7 procent pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 71 procent szacuje brak zmian personalnych.
W dniach 24 – 25 września w Warszawie odbyła się konferencja „Zysk z dojrzałości”, podczas której zastanawiano się nad niską aktywnością zawodową Polaków po pięćdziesiątce – jej przyczynami, skutkami i możliwościami rozwiązania tego problemu.
Mimo spadku bezrobocia i wzrostu poziomu życia w Polsce nadal wiele osób korzysta z różnych form pomocy społecznej. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika jednak, że zdaniem 17 procent Polaków pomoc taką otrzymują osoby, które znakomicie poradziłyby sobie bez niej.
W mediach rusza kampania „Absurd?”, realizowana w ramach projektu „Zysk z dojrzałości” Kampania informacyjno-edukacyjna ma na celu nagłośnienie problematyki niskiej aktywności zawodowej osób 50+, a także promocję korzyści z wprowadzania w firmie nowoczesnych narzędzi zarządzania wiekiem i pełnego wykorzystania potencjału pracowników 50+.
Pod obrady rządu skierowany został projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jeśli zostanie przyjęty, 1 stycznia 2009 roku wejdą w życie przepisy umożliwiające osobom poszukującym pracy skorzystanie z dofinansowania szkoleń i studiów podyplomowych – pisze Gazeta Prawna.
Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że niemal co trzeci Polak (29%) twierdzi, że spośród chorób wzbudzających największy lęk, najbardziej obawia się chorób psychicznych. 31% respondentów przyznaje, że czasem martwi się o swoje zdrowie psychiczne.
6 maja w Gdańsku odbędą się bezpłatne warsztaty przeznaczone dla osób bezrobotnych powyżej 40 roku życia, które po dłuższej przerwie chciałyby powrócić na rynek pracy.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan ustosunkowała się do rządowego programu „Solidarność pokoleń – 50+” – działania wspierające wydłużenie okresu aktywności ekonomicznej osób starszych.
Szkolenia to jeden ze skuteczniejszych sposobów aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Zgodnie z nowymi przepisami województwa o najwyższym wskaźniku bezrobocia dostaną na ten cel dodatkowe środki z Funduszu Pracy.
W ostatnim czasie, wraz ze wzrostem liczby ludzi starszych, wydłużaniem się przeciętnego trwania życia oraz spadkiem aktywności zawodowej osób w tzw. wieku produkcyjnym zwrócono większą uwagę na kłopoty, z jakimi borykają się na rynku pracy ludzie starsi, szczególnie osoby bezrobotne i przedwcześnie opuszczające rynek pracy. Polska ma najniższy wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej wskaźnik aktywności zawodowej osób powyżej pięćdziesiątego roku życia (27 proc.), a po drugie – najniższy średni wiek przechodzenia na emeryturę (58 lat).
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła we wrześniu 11,7 procent i w porównaniu do sierpnia spadła o 0,3 punktu procentowego - podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Spadek stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach.
Program Aktywna Kobieta będzie promował aktywizację zawodową kobiet po pięćdziesiątym roku życia. Na jego realizację Anna Kalata, Minister Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczyła 15 milionów złotych, pieniądze zostaną wykorzystane na wdrożenie projektów niwelujących problemy z uzyskaniem, bądź utrzymaniem pracy przez panie mające ponad pięćdziesiąt lat.
Stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 2007 roku 12,4 proc. i w porównaniu do maja spadła o 0,6 punktu procentowego - podało w komunikacie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Spadek stopy bezrobocia - w granicach od 0,3 do 0,8 punktu - odnotowano we wszystkich województwach.
Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Filantropii realizuje współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego projekt pt. „Rynek pracy a osoby bezrobotne 50+ - bariery i szanse”, którego celem jest analiza sytuacji osób bezrobotnych 50+ na rynku pracy – ich oczekiwań, motywacji, możliwości zatrudnienia i dokształcania, a także dostępnego wsparcia ze strony instytucji publicznych i prywatnych, organizacji pozarządowych.