O potrzebie kształcenia się przez całe życie słyszymy ostatnio bardzo często. Przekwalifikowanie lub doskonalenie posiadanych umiejętności jest często jedyna szansą na znalezienie lub utrzymanie posady. Okazuje się jednak, że zawody, jakich uczą się słuchacze szkół dla dorosłych, nie są dostosowane do potrzeb rynku.
Większość Polaków jest zadowolona z aktualnego miejsca pracy, jednak trudna sytuacja na rynku pracy i rosnące bezrobocie przekładają się na obawy związane z bezpieczeństwem i stabilnością zatrudnienia - to wnioski z badania „Satysfakcja z pracy 2009", przeprowadzonego przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (IIBR) oraz portal rekrutacyjny Pracuj.pl.
Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej - Centrum Dolnośląskie rozpoczęła realizację projektu „Inwestuj w siebie" upowszechniającego formalne kształcenie ustawiczne (FKU) i zachęcającego do korzystania z możliwości, jakie niesie ze sobą podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
W związku z artykułem opublikowanym w Dzienniku informującym o gigantycznej dziurze w budżecie ZUS, która może spowodować wstrzymanie wypłat świadczeń, zakład opublikował specjalne oświadczenie prezes Sylwestra Rypińskiego. Prezes uspokaja emerytów i rencistów: nie ma żadnego realnego zagrożenia dla wypłaty emerytur i rent. Wszystkie świadczenia są i będą wypłacane w całości i na czas.
Z badań wynika, że jednym z podstawowych problemów polskiego rynku pracy jest bardzo niska aktywność zawodowa osób w wieku 50+. Po części wynika to z niechęci pracodawców do zatrudniania osób mających więcej niż 45 czy 50 lat, ale bardzo często bywa tak, że sam pracownik uważa, że już się do niczego nie nadaje, niczego nowego nie nauczy i chce tylko w spokoju „przeczekać" do emerytury.
„Ponad połowa społeczeństwa bezrobocie oraz problemy rodzinne uważa za czynniki, które zagrażać mogą zdrowiu psychicznemu”, mówi doc. Joanna Meder, ekspert programu „Odnaleźć siebie” „Badania pokazują, że rodzina i praca są dla Polaków wartościami, których naruszenie doprowadzić może do poważnego kryzysu emocjonalnego”, dodaje doc. Meder.
Recesja dotyka mieszkańców USA, seniorów szczególnie, niemal 300 000 Amerykanów powyżej 65 roku życia pozostaje bez pracy, informuje thematuremarket.com.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Bydgoszczy zamierza przystąpić do zgłoszenia projektu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt ten zakłada objęcie wsparciem osoby nieaktywne zawodowo powyżej 45. roku życia oraz absolwentów szkół do 25. roku życia.
W listopadzie 2008 r. w porównaniu do października wzrosła liczba bezrobotnych oraz stopa bezrobocia - podaje Główny Urząd Statystyczny. Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu listopada 2008 r. stanowili 9,1 procent cywilnej ludności aktywnej zawodowo, podczas gdy w październiku 2008 r. było ich 8,8 procent, zaś w listopadzie 2007 roku 11,2 procent. Zakłady pracy zadeklarowały zwolnienie w najbliższym czasie niemal 30 tys. pracowników.
Ekonomiści uważają, że w 2009 roku może stracić pacę nawet 40 tysięcy osób po pięćdziesiątym roku życia, które nie osiągnęły jeszcze tzw. wieku ochronnego (zostało im więcej niż cztery lata do emerytury).
Aż dwie trzecie użytkowników portal Pracuj.pl uważa, że w przyszłym roku będzie trudniej zmienić pracę. Jednocześnie aż 85% ankietowanych planuje w przyszłym roku poszukać nowego miejsca zatrudnienia.
Niemal co piąty pracodawca w Polsce planuje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale - wynika z badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2009 roku. Kolejne 7 procent pracodawców przewiduje zmniejszenie zatrudnienia, a 71 procent szacuje brak zmian personalnych.
W dniach 24 – 25 września w Warszawie odbyła się konferencja „Zysk z dojrzałości”, podczas której zastanawiano się nad niską aktywnością zawodową Polaków po pięćdziesiątce – jej przyczynami, skutkami i możliwościami rozwiązania tego problemu.
Mimo spadku bezrobocia i wzrostu poziomu życia w Polsce nadal wiele osób korzysta z różnych form pomocy społecznej. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika jednak, że zdaniem 17 procent Polaków pomoc taką otrzymują osoby, które znakomicie poradziłyby sobie bez niej.
W mediach rusza kampania „Absurd?”, realizowana w ramach projektu „Zysk z dojrzałości” Kampania informacyjno-edukacyjna ma na celu nagłośnienie problematyki niskiej aktywności zawodowej osób 50+, a także promocję korzyści z wprowadzania w firmie nowoczesnych narzędzi zarządzania wiekiem i pełnego wykorzystania potencjału pracowników 50+.