Długi majowy weekend za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwało kilkanaście tysięcy policjantów. Od piątku do wtorku doszło do 400 wypadków, w których zginęły 33 osoby, a 487 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 2029 kierujących po alkoholu, o 212 więcej niż rok temu.
a polskich drogach jest mniej wypadków, zabitych i rannych – policjanci "drogówki" podsumowali pierwszy kwartał 2016 roku. Coraz mniej osób decyduje się na kierowanie pojazdem na tzw. podwójnym gazie. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r. odnotowano blisko 9 proc. spadek liczby wypadków drogowych, o 14 proc. mniej ofiar śmiertelnych, 7 proc. mniej rannych.
Rok 2015 zamknął się lepszymi statystykami dotyczącymi zdarzeń drogowych - 2269 wypadków mniej, 298 mniej ofiar śmiertelnych i 3088 mniej rannych niż rok wcześniej, w roku 2014. Te optymistyczne dane potwierdzają, że zaostrzenie prawa oraz policyjne działania są skuteczne i prowadzą do ograniczenia liczby zdarzeń drogowych, a co za tym idzie ich negatywnych następstw.
Święta Bożego Narodzenia za nami. Ogólny bilans na drogach jest zdecydowanie lepszy niż w ubiegłym roku. Było mniej wypadków, mniej zabitych i mniej osób zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1004 nietrzeźwych kierowców.
Straże miejskie i gminne tracą prawo do używania fotoradarów - prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych. Dodatkowo, wyższe będą również mandaty za przekroczenie prędkości, zostana bowiem powiązane z wysokością średniego wynagrodzenia za ubiegły rok. Za "ciężką stopę" zapłacą więcej recydywiści oraz przekraczający prędkość w obszarze zabudowanym.
Coraz więcej krajów na świecie zaostrza politykę wobec kierowców powyżej 60-tego roku życia. Oczywiście wraz z wiekiem tracimy sprawność i refleks, jednak czy to dostateczny powód, by zakazywać osobom starszym prowadzenia samochodów?
Naprawy dróg odbywają się w terminach szczególnie utrudniających podróżowanie oraz w porach największego natężenia ruchu, w trakcie weekendów, a także w okresie wakacyjnym, gdy Polacy tłumnie wyjeżdżają na wypoczynek - to zarzuty Najwyższej Izby Kontroli wobec Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W dodatku internetowy informator GDDKiA o utrudnieniach zawiera nieaktualne i nierzetelne informacje i kierowcy zamiast skorzystać z objazdów, stoją w korkach.
Mniej wypadków drogowych oraz spadek liczby zabitych i rannych osób - tak przedstawia się bilans bezpieczeństwa na polskich drogach w lipcu. Według wstępnych danych, w wypadkach zginęło o 32 osoby mniej, niż w lipcu 2014 r. Spadła także liczba wypadków – o 542 oraz liczba osób rannych – o 752.
101 lat temu uruchomiono pierwszą na świecie elektryczną sygnalizację świetlną. Rocznicę przypomina największa światowa wyszukiwarka, za pomocą specjalnego doodle.
Z policyjnych danych wynika, że przez pierwsze dwa tygodnie od momentu wejścia w życie przepisu dotyczącego zabierania prawa jazdy tym kierowcom, którzy dopuszczą się przekroczenia prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h (od 18 do 31 maja), dokument ten utraciło aż 1217 kierowców. Sprawne egzekwowanie przepisu przez funkcjonariuszy oraz obawa przed utratą prawa jazdy przez kierowców już zaczęły przekładać się na poprawę bezpieczeństwa.
Przed szybką jazdą ma odstraszać nie tylko zabieranie prawa jazdy – w maju zmieniły się stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Dotychczas najwyższe wynosiły 500 zł, obecnie jest to ponad trzy razy więcej.
Prosta droga i piękna pogoda: idealny powrót z wakacji? Niekoniecznie. Jak wynika z badań, dobre warunki drogowe usypiają naszą czujność. Właśnie wtedy ma miejsce aż 69% wypadków.
Miesiące letnie to czas wakacyjnych urlopów, a co za tym idzie zwiększonego natężenia ruchu komunikacyjnego. Większa ilość aut na drogach ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w postaci korków, ale i w statystykach policyjnych. Opracowany przez Wydział Ruchu Drogowego Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji raport „Wypadki drogowe w Polsce w 2013 roku” jednoznacznie wskazuje, że sierpień to miesiąc, w którym zaraz po październiku i lipcu najczęściej dochodzi do wypadków drogowych w Polsce. Zanim zatem wyruszymy w podróż poznajmy kilka faktów.
Dane dotyczące liczby ofiar wypadków na polskich drogach od lat napawają przerażeniem. Aby zapobiec groźnym sytuacjom na drodze warto zadbać o własną kondycję przed podróżą samochodem. Istnieje bowiem wyraźny związek pomiędzy wypadkami drogowymi ze skutkiem śmiertelnym a występowaniem różnego rodzaju zaburzeń snu. Przyjmuje się, że nawet 3 procent wypadków drogowych spowodowana jest nadmierną sennością i zmęczeniem kierowcy.
Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wraz z siecią hipermarketów Carrefour prowadzą akcję „Rowerem bezpiecznie do celu", która ma na celu popularyzację wśród rowerzystów zasad bezpiecznego poruszania się na drogach. Akcja we wszystkich hipermarketach Carrefour ruszyła 20 kwietnia i potrwa do końca sezonu rowerowego.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca